Par staltbriežu riesta sākumu tiek uzskatītas septembra pirmās dienas, taču jau augusta vidū, beigās šur tur atskan pa kādam rūcienam, ko nezinātājs var sajaukt ar lāča rēcienu.
Tēviņam ir ļoti skaļš sauciens, ko var salīdzināt ar lauvas rēkšanu. Mātītes izvēlas tādu tēviņu, kas sauc skaļi un bieži. Bullis zemē izkasa bedri, kurā urinē, un tad izvārtās “aromatizētajos” dubļos. Jo spēcīgāk tēviņš smird, jo interesantāks un iekārojamāks tas ir mātītēm. Protams, tēviņi savā starpā cīnās un te ir nozīme arī dzīvnieka ķermeņa masai un kaujas pieredzei. Jo nobriedušāks un spēcīgāks ir bullis, jo vairāk mātītes tas var savākt savā harēmā. Brieži ir poligāmi dzīvnieki.
Fantastisku praksi šajā laikā veic Lietuvas mednieku kolektīvi, kas aicina interesentus, tostarp bērnus, arī nemedniekus, piedzīvot briežu bauri mednieku pavadībā un vērot dzīvnieku uzvedību dabā.
Lietuvas mednieku un makšķernieku biedrība pagājušajā gadā ir uzsākusi bērnu un jauniešu izglītojošu programmu, pieaicinot pieredzējušus medniekus vadīt bērniem un jauniešiem lekcijas par procesiem mežā.
Nereti šādas lekcijas tiek organizētas pie briežu dārziem, kur tiek ne vien uzskatāmi parādīti brieži, bet arī stāstīts par to bioloģiju un anatomiju. Šādos pasākumos piedalās arī briežu piebaurotāji, demonstrējot kā ir jābauro, atdarinot dažādas briežu balsis un piedzīvojot briežu atsaukšanos.
Avots: tv3.lv
Dodoties mežā, jāievēro klusums. “Atcerieties, brieži ir vistramīgākie meža zvēri. Ir teiciens: ja medniekam pat mats no galvas nokritīs, briedis to uzreiz sadzirdēs un sajutīs,” norāda mežsargs Ķēstutis Markevičs.
Lai brieži atsauktos, tos, pūšot ragā, provocē mežsargs. Atsaucas viens briedis, tad citi. Arvien skaļāk un skaļāk.
Tiek uzskatīts, ka briežu bauris ir pats krāšņākais laiks, kad doties mežā. Mednieki paši to pat uzskata par sava veida retrītu. Tev pat nav obligāti jādodas medīt. Var tikai klausīties un klausīties.
“Mēs dzirdam, kā seši tēviņi klaiņo apkārt. Viens no tiem nobriedis un iezīmē savu teritoriju, lai citi nelien,” bilst mežsargs Ķēstutis Markevičs.
Briežu tēviņi šajā laikā skaļi bauro, tādējādi cenšoties piesaistīt mātīšu uzmanību uz pārošanos. Riesta laikā staltbriežu tēviņi gandrīz neko neēd. Bet cīņas starp buļļiem var būt pat ļoti nežēlīgas.
“Tā bija fascinējoša pieredze! Redzēt, kā viņi iznāk no meža, sākumā iebiedē viens otru, demonstrē spēku, bet pēc tam cīnās! Tājā ir kaut tik majestātisks,” par piedzīvoto saka kāds bauru vērotājs.
Savukārt kāds bērns bilst: “Bija smieklīgi skatīties, kad bija mātīte un tēviņš. Tāpēc, ka tas tēviņš viņu visu laiku dzenāja!”
Parasti uz bauri cilvēki dodas mednieku pavadībā. To var darīt arī individuāli, taču tad apmeklējums obligāti ir jāsaskaņo.
“Jāņem vērā, ka šajā laikā notiek arī medības, un tāpēc ir jāsarunā ar medniekiem vai teritoriju īpašniekiem,” skaidro mežsargs.
Šajā laikā notiek tā sauktās selekcijas medības – no populācijas tiek izņemti slimi vai mazāk perspektīvi brieži, lai noturētu populāciju veselīgu, saglabājot perspektīvos briežus ar skaistu ragu rotu un, izņemot neperspektīvos. Tiesa, šogad Lietuvā atcelti briežu medību ierobežojumi. Mednieks noraida bažas, ka tas pavērs ceļu nekontrolētām medībām.
“Medību limiti briežu medībām ir atcelti, lai samazinātu šo pārnadžu nodarītos postījumus mežiem un kultūraugiem. Brieži tiek medīti atbildīgi saskaņā ar selektīvo medību principiem, tāpēc mums nevajadzētu uztraukties,” saka mednieks Deivids Staponkus.
Saskaņā ar datiem briežu skaits Lietuvā pēdējās desmitgadēs ir būtiski pieaudzis. Pērnā gada statistika liecina, ka to skaits tuvojas 90 000 indivīdu!
Abonē žurnālu Medības!