Vēl nesen termokameras bija tikai dažu zināmu zīmolu monopols, bet pēdējā laikā rodas iespaids, ka teju vai katram ir tapusi kāda termokameras versija. Līdzās tiem zīmoliem, kas jau gadiem nodarbojas ar termokameru ražošanu, nu jau arī kompānijas, kuru sortimentā līdz šim bija teju tikai optiskās ierīces, nāk klajā ar brīnumainiem jaunumiem – termokamerām. Pagājušā gada rudenī savu termokameru versiju lietotājam piedāvāja Zeiss, drīz vien ar kaut ko neparastu sekoja arī Leica.
Kā jau ar Leica, no šī zīmola sagaida parasti divas lietas – kvalitāti un līdz ar to arī augstu cenu. Arī šoreiz zīmols neliek vilties. Ir kvalitāte, pēc attēliem spriežot – iespaidīga (žurnāla komandai nav bijusi iespēja šo ierīci notestēt), kā arī ir cena. Jā, cena ir ļoti nopietns pieteikums, nevis kā konkurents citiem, bet gan ar domu – pacēlām latiņu tik augstu, ka to sasniegt būs grūti.
Tātad Leica un termokameras. Kompānija piedāvā divas versijas. Leica Calonox View ir termokamera novērošanai, kā normāls, medībās lietojams monoklis. Leica Calonox Sight – ierīce, kas ir uzmontējama uz optiskā tēmēkļa, kas, protams, Latvijā ir aizliegts medību apstākļos. Ražotājs sola, ka ar jaunajām Calonox lietotājam tiek piedāvāta Leica tipiski lieliskā attēla kvalitāte ar īpaši detalizētiem pelēkiem toņiem, izcilu kontrastu un augstu izšķirtspēju visos novērošanas attālumos.
Termokamerai ir uzlādējams akumulators, kura darbības laiks ir sešas stundas. Piedevām vēl tas ir īpaši labi aizsargāts pret aukstuma un citu laika apstākļu iedarbību. Ražotājs apgalvo, ka ir īpaši padomāts par dizainu, lai padarītu ierīci medniekam ērti lietojamu. Tā lieliski iekļaujoties mednieka aprīkojumā, pateicoties cilindriskajai formai un ērtai lietošanai. Funkcionalitāti nodrošina intuitīvi – ar trim pogām. Monokļiem ir 42 mm objektīvs.
Specifikācijas
– Leica Calonox View novērošanas diapazons ir balstīts uz augstas klases vanādija oksīda sensoru ar 640 x 512 pikseļiem un 12 µm pikseļu izmēru ar lielisku izšķirtspēju
– 2,5 x pamata optiskais palielinājums nodrošina lielu redzes lauku, un tāpēc tas ir ideāli piemērots novērojumiem tuvumā
– Izmantojot digitālo tālummaiņu līdz pat 10 x palielinājumam kopā ar LCOS displeju ar 1280 x 960 pikseļiem un pašas Leica attēlu apstrādi (Leica Image Optimization – LIO ™)
– Četri attēla režīmi ar lielisku kontrastu detaļu atpazīšanai – Red Hot, White Hot, Black Hot, Rainbow
– Foto un video funkcija – ar 16 GB iebūvētu atmiņu. Izmantojot Calonox View App, ir iespējams lejuplādēt attēlus un video viedtālruņos vai ar kabeļa palīdzību – datorā
– Ja mērķa izmērs ir 1,7 x 0,5 m, to var ieraudzīt līdz pat 3000 metru distancē, atpazīt – 1000 metru distancē un precīzi identificēt 500 metru attālumā
Secinājumi
Nav šaubu, ka šī termokamera piedāvā augstākās kvalitātes risinājumu – kā jau viss, ko ražo Leica. Objekta izšķiršanas attālums 3000 metri ir patiesi iespaidīgs rādītājs – gribētos to reāli pārbaudīt dzīvē. Nav arī šaubu, ka attēla kvalitāte būs lieliska, funkcionalitāte pārdomāta līdz katrai detaļai. Tie, kuru rokās nonāks šī ierīce, diez vai gribēs to dot atpakaļ.
Tomēr tā cena! Par šo ierīci gatavi samaksāt 4450 eiro būs gatavi, visticamāk, patiesākie Leica zīmola fanātiķi, tie, kas izvēlas zīmola binokļus un optiskos tēmēkļus. Lieliska ir doma par iespēju monokli uzmontēt uz optiskā tēmēkļa, bet lielākajā daļā Eiropas Savienības šo priekšrocību nebūs iespējams legāli izmantot. Legāli…
Mazliet mulsina tas, ka lielākā daļa zīmolu mēģina rast pēc iespējas lētākus – budžeta klases – risinājumus. Tādus piedāvā gan Pulsar, gan Liemke, arī tas pats Zeiss, kura jaunāko termokameru nevarētu nosaukt par pašu dārgāko. Leica paņem un iegriež pēc pilnas programmas. Nu, cenas ziņā diez vai Leica būs konkurenti. Ja patīk Leica, tad šī ir ierīce, kurai jābūt mednieka aprīkojuma sortimentā. Atliek vien gaidīt un skatīties, ar ko atbildēs Swarovski.