Katrs sevi cienošs mednieks zina, kas ir Gore Tex. Ja nezina, ka tā ir speciāla membrāna, tad vismaz zina, ka šis zīmols liecina par vienu – apģērbam vai apaviem ar Gore Tex membrānu jānodrošina, ka mednieks nesamirkst. Vēl ir zināms, ka apģērbi ar šo membrānu ir ļoti dārgi. Lielākie apģērbu ražotāji ir radījuši savas īpašās membrānas, piemēram, Swedteam ir Covertex, Seeland piedāvā Seetex, Härkila piedāvā savu Härkila Weather System. Tā nu nolēmām paņemt četrus dažādus zīmolus ar četrām dažādām membrānām un notestēt. Vējainā laikā ar kārtīgu šalti ūdens. Kura membrāna laidīs cauri, kura ne.
Eksperimenta dalībnieks
Mednieks, podkāsta Šauj garām! vadītājs un Latvijas Staltbriežu piebaurošanas kluba veidotājs Oskars Treilihs.
Eksperimentā izmantots
– Härkila Lynx komplekts ar Härkila Weather System
– Seeland Climate ar Seetex
– Swedteam Axton ar Covertex
– Sasta un Gore Tex
Eksperimenta norise
Vējainā dienā ietērpjam Oskaru attiecīgajās medību drēbēs. Ņemam dārza šļūteni un uz pilnu klapi ar kārtīgu strūklu mērcējam Oskaru trīs līdz četras minūtes – tik ilgi, cik viņš var izturēt.
Eksperiments
Vispirms ir jāpaskatās, kam katrs no konkrētajiem apģērbu komplektiem ir paredzēts. Visi apģērbi ir domāti aktīvām medībām, kas kalpo kā salīdzinoši plāns ārējais slānis, zem kura vajadzētu pavilkt laika apstākļiem atbilstošas apģērbu kārtas. No pārējiem apģērbiem īpaši atšķiras Seeland Climate, kas ir paredzēts drīzāk aukstam laikam, šī apģērba materiāls arī atšķiras no pārējiem ar to, ka jaka un bikses ir biezāki un tādi kā gaisīgāki. Ne gluži mums ierastās biezās ziemas jakas, bet kaut kas pa vidu, kam īpaši aukstā laikā apakšā jāpavelk silts flīss. Tomēr visi apģērbi tiek raksturoti kā izturīgi gan pret vēju, gan pret ūdeni.
Härkila Lynx komplekts ar Härkila Weather System
Pēc vairāku minūšu intensīvas dušas Oskars joprojām jūras sauss. Ar aci ir redzams, ka ūdens īsti nesasūcas apģērbā, bet lielām lāsēm notek no apģērba. Oskars atzīst, ka iekšā nekur nerodas sūces, kamēr viņš tiek laistīts ar šļūteni. Šajā eksperimentā saprotam, cik svarīga ir kapuce, jo tā neļauj ūdenim tecēt aiz apkakles. Rezultāts ir apmierinošs, un ūdens tests ir izturēts. Pat pēc kārtīgas laistīšanas Oskars iekšpusē ir sauss. Rokas gan ir slapjas, jo viņam nav cimdu ar membrānu. Tāpat arī jāņem vērā, ka ūdens sāks sūkties iekšā, ja uz pleca būs uzlikta mugursoma vai ierocis ar siksnu. Tad mitrums it kā ierīvēsies iekšā. Protams, jāņem vērā, ka laistīšana ir ļoti intensīva un reti kad mežā būs tāda veida lietusgāzes.
Seeland Climate ar Seetex
Apģērbs, lai arī ar ūdensnoturīgu membrānu, tomēr vairāk ir paredzēts vēsam laikam, kā arī noteikti – dinamiskām medībām. Tomēr jāatzīst, ka ražotājs ir ļoti daudz uzmanības pievērsis dažādām niansēm, it īpaši šuvēm, lai nodrošinātu to, ka ūdens apģērbā nesūcas iekšā, jo bieži vien šuves ir tās, kas pirmās padodas kārtīga lietus ietekmē. Jāsecina, ka plecu šuves tomēr beigās nav izturējušas šļūtenes uzbrukumu un tur parādījusies neliela sūce, lai gan eksperimenta laikā Oskars turpināja apgalvoja, ka jūtas labi un komfortabli.
Swedteam Axton ar Covertex
Principā tādas pašas kategorijas un funkcionalitātes apģērbi kā iepriekš minētie. Jakai un biksēm ir tīkliņa veida odere, kas ļauj mitrumam izkļūt uz ārpusi, pasargājot mednieku no nepatīkamām sajūtām. Apģērbs ir ilgi testēts, tas ir izturīgs, pasargās pret ūdeni un vēju. Arī mūsu eksperimentā tas sevi parāda no labākās puses. Lai gan, intensīvi laistot, lielākā daļa lāsīšu notek, tomēr izskatās, ka apģērbs no virspuses ir samircis, lai gan Oskars turpina apgalvot, ka iekšpusē sūces nejūt. Arī pēc testa, par spīti tam, ka apģērbs izskatās samircis, tas tomēr iekšpusē joprojām ir sauss.
Sasta un Gore Tex
Šis ir somu ne pārāk plaši pazīstams zīmols, kas Oskaram no visiem ir vismīļākais. Jāatzīst, ka viņš tajā arī labi izskatās. Princips tāds pats kā iepriekšējiem – ārējais slānis ar membrānu, apakšā var vilkt dažādas kārtas atkarībā no medību veida un laika apstākļiem. Šī apģērba membrāna ir klasiskais Gore Tex. Tātad jautājums, vai šī membrāna izturēs mūsu ūdens testu. Oskars pēc iepriekšējās mērcēšanās ir novilcis flīsa jaku, kas bijusi mugurā visos iepriekšējos testos, un jau pavisam drīz viņš izjūt atšķirību – ūdens ir auksts un bez siltās kārtas šis pasākums sāk kļūt nepatīkams, un nevis tādēļ, ka apģērbs samirktu, bet gan tādēļ, ka Oskaram sāk salt. Tādēļ arī ir tik svarīgs kārtās ģērbšanās princips. Rezultāts atbilst solījumiem, arī šī membrāna iztur ūdens testu.
Secinājumi
Ir grūti atrast universālu apģērbu visām dzīves situācijām. To var tomēr panākt, piemeklējot apģērbu konkrētiem mērķiem, kā arī sakomplektējot attiecīgās kārtas. Plānā termoveļa un ūdens un vēja noturīga jaka un bikses noderēs tad, ja paredzēts intensīvi pārvietoties. Tam pieliekot klāt vēl vienu kārtu, piemēram, silto termoveļu, jau var panākt citu efektu – iespējams intensīvi pārvietoties aukstākā laikā. Zem ārējā slāņa vēl pavelkot flīsa jaku, tiek panākts sildošs efekts jau aukstā laikā vai tad, kad nekustīgi jāstāv. Ja apģērbs paredzēts tieši aukstam laikam, pastāv iespēja, ka tas nebūs tik noturīgs pret mitrumu. Tāpat jāatceras, ka membrānas ir pareizi jākopj un jāmazgā, citādi tās pārstās kalpot ļoti ātri. Zābakos ar membrānu aizmirstam par vecmāmiņas vilnas zeķēm, bet apģērbam vajadzīgi speciāli mazgāšanas lidzekļi vai vispār tos var vienkārši izskalot ūdenī. Mūsu tests savukārt parādīja, ka visas membrānas kādu laiku tur intensīvu lietusgāzi. Ja dušā būtu jāstāv visu dienu, noteikti parādītos sūces. Visi šie minētie apģērbi iespēju robežās pasargās pret mitrumu un nodrošinās komfortu medībās pat laika ziņā visnepatīkamākajos apstākļos. Medniekam atliek vien izvēlēties sev pēc gaumes visatbilstošāko zīmolu.