Pirmās medības ar termokameru – tas ir kā veikalā. Tu paņem rokās un pēti, kur un kas atrodas un kas un kā strādā, tikai lauka apstākļos. Šoreiz es nolēmu izpētīt divas termokameras, kas nonāca manā rīcībā: InfiRay Eye E3 Max V3 un HIKMICRO Lynx Pro LH19. Testa rezultātiem ir subjektīvs vērtējums.
Testa dienā bija rāms un skaidrs laiks. Devos uz platībām Liepājas ezera dienvidu galā, kur cerēju ieraudzīt migrējošās zosis, stirnas, mežacūkas vai varbūt kādu alni, kas nav retums šī lagūnas tipa ezera krastos. Protams, komplektā nāca arī zaķi, lapsas un pat trīs jenotsuņi, viens no kuriem iznāca no krūmiem aptuveni piecu metru attālumā.
Kas līdzīgs?
Pēc izskata un funkcionāli abas kameras ir līdzīgas. Pilienveida forma, asuma regulēšanas gredzens un papildus grozāmā svira pie okulāra, četras vadības pogas, gumijas vāciņš un gumijas aizsargs acīm. Abām ir četri krāsu režīmi: Hot white (silti balts), Hot black (silti melns), Hot red (silti sarkans) un Fusion (oranži violets). Četras vadības pogas: ieslēgšana, palielinājums, foto/video un izvēlne (menu). Ar izvēlnes pogu maina krāsu režīmus un, paturot ilgāk, ieslēdz izvēlni, kur ir visas papildu funkcijas. Abām kamerām ir statīva bloks ar standarta vītni, kas ļauj kameru uzstādīt uz jebkura fotokamerai vai monokulāram paredzēta statīva.
Kas atšķiras?
HIKMICRO ir mazāka, vieglāka un kompaktāka par InfiRay un ērtāk tilpst kabatā. Abām kamerām ir iespēja pievienot lencīti un nēsāt kaklā, taču HIKMICRO tam būs labāk piemērota, jo ir vieglāka. HIKMICRO ieslēgšanas poga ir reljefa, un to var ātrāk sataustīt. InfiRay ieslēgšanas poga ir plakana un iegremdēta korpusā. Pārējās trīs pogas izceļas un ir atrodamas ar pirkstiem. Un InfiRay ieslēdzas lēnāk.
Tuvā attālumā attēla kvalitāte ir teju vienāda, bet lielākā attālumā priekšroka ir InfiRay. Redzes lauks un sākotnējais palielinājums arī ir atšķirīgi. HIKMICRO viss ir mazāks un, palielinot attēlu, tas ir graudaināks nekā InfiRay kamerai.
Mēģināju abas iebāzt kabatā. Lieki piebilst, ka HIKMOCRO iegāja kā smērēts, bet ar InfiRay apnika mocīties. Tā ir ne tikai ir lielāka, bet arī korpuss ir neslidens. Protams, tas ir labi – ērtāk rokās noturēt, bet kabatā iebāzt ir pagrūti…
Tests. InfiRay E3 max V3 vs. Hikmicro Lynx Pro LH19
InfiRay Eye E3 Max V3
Ar jaunāko OLED tehnoloģiju displeju aprīkotā termokamera saskaņā ar ražotāja solīto ļauj konstatēt cilvēka auguma dzīvu objektu 1800 metru attālumā. Protams, tādā attālumā klajā redzamības laukā konstatēt, kas tas par dzīvnieku, diez vai būs iespējams. Pēc pieredzes – kilometra un divsimt metru attālumā aļņu govi no parastās govs atšķirt nesanāca. Tur gar ganību žogu ir dzīvnieku taka, pa kuru aļņi nāk uz kārklājiem.
Tuvā distancē displeja izšķirtspēja ļauj saskatīt sīkas dzīvnieka ķermeņa aprišu nianses, piemēram, jauna stirnāža radziņus. 1280 x 960 pikseļu ekrāns sniedz HD kvalitātes attēlu. Zināmā mērā tas uzlabo arī navigāciju izvēlnē, jo visi nosaukumi un cipari ir maksimāli skaidri saskatāmi. 35 mm lēca nodrošina, ka 100 metru attālumā redzeslauks ir trīspadsmit metrus plats un vērotājs vienmēr redzēs ne tikai dzīvnieku, bet arī apkārtējo vidi. Starp citu, pateicoties augstajai izšķirtspējai, ikviena lapa un krūma zars ir labi saskatāmi. Arī ja dzīvnieks ir tieši aiz tiem. Svarīgi ir regulēt spilgtumu un asumu, pielāgot visu personīgajai redzei.
Izmantojot Wi-Fi, termokamerā redzamo var straumēt uz četriem viedtālruņiem, kuros jāielādē lietotne InfiRayOutdoor.
Specifikācijas
Iekšējā atmiņa: 16 GB
Baterijas darbības laiks: līdz 7 stundām, uzlādējama ar USB vadu vai izmantojot ārējo barošanas bloku.
Sensors: 384 x 288 pikseļi (VOx)
Ekrāns: 1280 x 960 pikseļi (OLED)
Ūdensaizsardzības klase: IP66
Termoattēla sensora jutība: 50 mK (NETD)
Optiskais palielinājums: 3,5 x
Digitālais palielinājums: 1–4 x
Plusi
– Lieliska attēla kvalitāte
– Plašs redzeslauks
– Izšķir detaļas
Mīnusi
– Iegremdēta ieslēgšanas poga
– Lēni ieslēdzas
HIKMICRO Lynx Pro LH19
HIKMICRO ir ļoti kompakta, viegla un tajā pašā laikā tehnoloģiski augstvērtīga termokamera. Tomēr izmēram ir nozīme. Viss ir mazāks.
VOx mikrobarometriskais sensors uztver starojumu viļņu garuma diapazonā no 8 līdz 14 mikroniem. Redzeslauks 13,8 grādi.
Lai maksimāli izmantotu savu potenciālu, ražotājs ir ieviesis vairākus jaunākos risinājumus. Viens no tiem ir DDE tehnoloģija, kas, pateicoties uzlabotam algoritmam, ļauj izcelt visu novēroto objektu detaļas, un sistēmas, kas atbild par automātisko pastiprinājuma kontroli un digitālo trokšņa samazināšanu, nodrošinot skaidru attēlu pat visgrūtākajos apstākļos.
Sensora izšķirtspēja ir 384 x 288 px 12 µmm, bet digitālais palielinājums līdz astoņām reizēm. Tas ļauj konstatēt cilvēka vidējā auguma objektu teju 900 m attālumā, vienlaikus mazinot ierīces izmaksas.
Tāpat kā InfiRay ierīci, arī šo HIKMICRO modeli var sajūgt kopā ar telefonu, izmantojot lietotni T-Vision, ko var lejupielādēt mājaslapā.
Specifikācijas
VOx sensors ar viena pikseļa izmēru 12 mikroni
Krāsains LCD displejs ar 0,4 collu diagonāli
Automātiska pastiprinājuma kontrole un digitāla trokšņa samazināšana
Iebūvēts Wi-Fi modulis un iekšējā atmiņa 8 GB
Atsvaidzes intensitāte: 50 Hz
Skata leņķis: 13,8×10,4° / 242 m pie 1000 m
Digitālā tālummaiņa: 1 x, 2 x, 4 x, 8 x
Akumulatora darbības laiks: 7,5 stundas ar izslēgtu Wi-Fi moduli
Uzlāde ar USB-c vadu vai ārējo bateriju
Ūdensizturības klase: IP67
Plusi
– Viegla un ērta
– Ātri ieslēdzas
– Ieslēgšanas poga labi sataustāma
Mīnusi
– Mazs redzeslauks
– Palielinot attēls graudains
Subjektīvi vērtējot
HIKMICRO Lynx Pro LH19 mazais redzeslauks un kameras izmērs, kas ļauj it kā dinamiskāk ar to rīkoties, apgrūtina platību pārskatīšanu. It kā vari ātrāk kustēties ar to rokā, bet skats ir šaurāks un brīžiem netrāpi uz objektu, ilgāk jāmeklē.
Man nav pārāk lielas rokas, taču pat man šī kamera šķita par mazu – ar vienu roku turot korpusu un vienlaikus operējot ar pogām, satvēriens nesanāca ērts un drošs. HIKMICRO okulārs un lēca ir mazāka nekā InfiRay, un skatīties nav tik ērti. InfiRay tādā ziņā likās parocīgāka. Ar lielu redzeslauku dzīvnieku atrast ir ērtāk.
Attēla kvalitāte labāka ir InfiRay kamerai. Gan pamata skatā, gan palielinājumā.
InfiRay lēnāk ieslēdzas, bet ātrāk pamostas no miega režīma. Sensora atsvaidzināšana tai notiek klusāk. HIKMICRO samērā skaļi klakšķ.
Abām kamerām ir četri krāsu režīmi. Es sapratu, ka meklēt dzīvnieku labāk Hot white režīmā, pētīt detaļas Hot black, konstatēt, vai tas ir akmens vai kaut ka dzīvs, – Hot red režīmā. Tikmēr Fusion ir smukumam. Oranžā un violetā toņu maiņa ir apburoša, taču, pētot dzīvnieku reālā medību attālumā, nevis briežu dārzā pie žoga, tā nedod nekādas priekšrocības.
Izvēlnes izmantošana abām kamerām ir ērta un saprotama. Foto un video uzņemšanas kvalitāte arī apmierināja, tikai ir skaidrs, ka vajag pierast pie pogu izkārtojuma, lai tumsā nesajauktu menu ar foto un nepalaistu garām kādu interesantu momentu. Pēc visa spriežot, no šiem diviem modeļiem InfiRay tomēr ir labāka!