Atkārtošu to atkal un atkal! Diskusija par labāko vai sliktāko kalibru var novest pie sarautām attiecībām, izbeigtas draudzības un dramatiski kaislīgiem strīdiem. Tomēr ar kalibriem ir tāpat kā ar medību suņu šķirnēm – nav pareiza vai nepareiza kalibra, galvenais, ka pašam viss sanāk un patīk. To visu ņemot vērā, papētīsim, kādus kalibrus šogad iesaka tālšaušanai.
Runājot par tālšaušanas kalibriem un to labāko pielietojumu, viens no galvenajiem jautājumiem, kas ienāk prātā: kam tieši? Jāsaka uzreiz, ka mūsdienās šāvēji tiek lutināti – pasaules mērogā teju vai katru nedēļu tiek radīti jauni produkti – lodes, šaujampulveris, tēmēklis, dažādi aksesuāri. Kad runājam par specifiskiem uzdevumiem reālos apstākļos, iespējas tomēr sašaurinās. Ņemot vērā dažādus kritērijus, šie būs pieci noderīgākie kalibri tieši tālšaušanai dažādos apstākļos.
1. Labākais medībām – .308 Winchester
Lai arī personīgi man šis kalibrs medībām nepatīk, tomēr nevar noliegt, ka tas ir viens no populārākajiem un visplašāk izmantotajiem kalibriem medību apstākļos.
Novērtējums
.308 Win ir plaši izmantots un daudzpusīgs kalibrs šaušanai tālās distancēs
Galvenās priekšrocības: stabili laba statistika
Plusi:
– Salīdzinoši neliels atsitiens
– Plaši pieejams
– Lieliska munīcijas izvēle
Mīnusi:
– Trajektorija, kas nepiedod kļūdas
– Liela vēja ietekme uz lodi
Apraksts
Kādēļ .308 Win ir tik populārs? Tam ir pietiekami liels apturošs spēks, to var izmantot populārāko medījumu medībās, sākot ar mazu, beidzot arī ar lielu medījumu, piemēram, alni. Šī kalibra munīcija ir pietiekami precīza. Lai gan lodes ātrums nav ļoti liels, tomēr šī īpašība ir diezgan pārvērtēta, ja runājam tieši par tālšaušanu. ASV zināmais pulkvedis Džefs Kūpers, kurš radīja moderno pistoles šaušanas tehniku, uzskatīja, ka labam medību kalibram ir jāspēj ātri un efektīvi ar vienu šāvienu nomedīt medījumu, kas ir vismaz 450 kg smags, munīcijai ir jābūt plaši pieejamai, ierocis nedrīkst būt pārāk smags, tam jāsver ap 3 kg vai mazāk ar visu tēmēkli, un tas nedrīkst būt garāks par 99 cm no stobra līdz laidei. Medību ieroča precizitātei ir jābūt 2 MOA, šāvējam šaujot trīs šāvienus 180 metru distancē. .308 Win atbilda visām pulkveža prasībām.
2. Labākais kalibrs lielo dzīvnieku medībām – .300 Winchester Magnum
Kalibrs, par kuru plašāk rakstījām iepriekšējā numurā, arī ir viens no populārākajiem pasaulē.
Novērtējums
Tiek lēsts, ka ar .300 Win Mag iespējams nomedīt jebkuru lielo dzīvnieku, kas ir uz šīs zemes.
Galvenās priekšrocības: lielisks apturošs spēks; radīts, lai šautu precīzi
Plusi:
– Lieliska nāvējošā ballistika
– Plaši pieejams
Mīnusi:
– Salīdzinoši liels atsitiens
– Ne visa munīcija ir lieliski izstrādāta
Apraksts
Daudzi eksperti norāda, ka .300 Win Mag ir joprojām populārs un atzīts tieši tālšaušanas tirgū. Tas tika radīts 1963. gadā un ļoti ātri ieguva popularitāti starp pasaules medniekiem. Tas apvienoja ļoti taisnu lodes trajektoriju ar lodi, kam ir liels apturošs spēks, tomēr tam ir mazāks atsitiens nekā .300 Weatherby Magnum, kas savukārt savu debiju piedzīvoja 1944. gadā. Arī armija atklāja šī kalibra priekšrocības, kad ar to tika uzvarēts Vimbldonas kausa izcīņā 1965. gadā, šaujot 900 m jeb 1000 jardu distancē. Uzvarēja ASV jūras kājnieku kaprālis Karloss Hatkoks, kurš vēlāk kļuva par Vjetnamas kara visplašāk aprunāto jūras kājnieku snaiperi, lai gan savus sasniegumus kara laikā Hatkoks nesasniedza ar .300 Win Mag. Jānorāda, ka viņa kontā pavisam bijuši 93 iznīcināti ienaidnieki, 250 neapstiprināti. Daudzi lēsa, ka viņa kontā ir pat 400 pretinieku.
3. Labākais vidēja izmēra medījumam 6.5 PRC
Šis nu beidzot ir kalibrs, par kuru iepriekš neesam rakstījuši un Latvijā ļoti maz pazīstam.
Novērtējums
Šobrīd 6.5 PRC tiek uzskatīts par labāko kalibru uz laukiem.
Galvenās priekšrocības: nāvējošs tālās distancēs, radīts precizitātei
Plusi:
– Lieliski ballistiskie rādītāji
– Paciešams atsitiens
– ASV plaša ložu izvēle
Mīnusi:
– Nav lēts
– Nav plaši izplatīts
Apraksts
Jauns kalibrs, kas pievienojās 6,5 mm (.264 collas) ložu kopienai 2018. gadā, kad to radīja Hornady. Tas izrādījās lieliski piemērots ASV rietumu plašumiem, kur jāveic tāli šāvieni vējainos apstākļos, medījot melnastes briedi, vapiti un citus medījumus. Tā lode lido par 60 m/s ātrāk nekā 6.5 Creedmoor lode, sniedzot mazliet vairāk priekšrocību medniekiem un šāvējiem, kam jāveic tāli šāvieni. 6,5 mm lodei ir lieliski aerodinamiskie rādītāji, tādēļ arī šī lode ir efektīva tālās distancēs. Lode ātrumu zaudē lēni, tādēļ tā var sacensties ar smagākām lodēm ar lielāku atsitienu, šaujot 450 metru distancē. Tāpat lode ir ļoti efektīva vējainos apstākļos. Efektīva ne tikai medībās, bet arī dažādās tālšaušanas sacensībās, arī ļoti tālās distancēs, piemēram, šaujot mērķī, kas atrodas teju vai divu kilometru attālumā. Lai gan jaunpienācējs, tomēr jau sevi pierādījis konkrētos apstākļos.
4. Labākais iesācējiem 6.5 Creedmoor
Arī par šo kalibru esam iepriekš rakstījuši, bet tas nenozīmē, ka to nevar aplūkot no cita skatu punkta.
Novērtējums
Šis ir kalibrs, kas padarīja tālšaušanu pieejamāku plašākām masām tā draudzīgās cenas dēļ.
Galvenās priekšrocības: radīts šaušanai sacensībās 1000 jardu (914 m) distancē
Plusi:
– Ļoti precīzs
– Prieks ar to šaut
– Lieliska ložu izvēle
– Plaša rūpnieciski ražotas munīcijas izvēle
Mīnusi:
– Tādu īsti nav, bet tiem, kam kalibrs nepatīk, tāpat tas neizraisīs sajūsmu
Apraksts
Kopš 2007. gada, kad tas parādījās, tam pievērsta plaša uzmanība, tas raisījis kaislīgas diskusijas gan no atbalstītāju, gan heiteru puses. Tāda apjoma diskusijas līdz tam nebija piedzīvotas. Nīdēji uzsver, ka kalibrs ir pārvērtēts, nav piemērots medījumam, kas lielāks par briedi, kas neatbilst patiesībai. Ņemiet vērā, ka runa vairāk ir pat ASV faunu, jo kalibrs radīts tieši ASV. Tāpat nīdēji norādīja, ka tas ne ar ko nav labāks par citiem klasiskiem kalibriem. Ja mednieks plāno medīt briedi līdz 180 metriem, tam būs piemēroti daudzi kalibri. Savukārt 6.5 Creedmoor citus kalibrus pārspēj tieši ar tā lielisko dizainu, ņemot vērā visas mūsdienu prasības. Tas nozīmē šaušanu ar ballistiski efektīvām lodēm vidēji lielos ātrumos, saprotot, ka lode savu ātrumu spēj saglabāt pat ļoti labi, nodrošinot taisnāku trajektoriju nekā citi konkurenti un vienlaikus radot nelielu atsitienu un saglabājot stobra ilgmūžību.
5. Labākais sacensībām – 6mm Dasher
Maz zināms, pie mums praktiski nelietots, bet jau ieguvis atpazīstamību pasaulē.
Novērtējums
Ar 6mm Dasher regulāri tiek izcīnītas uzvaras dažādās sacensībās ASV.
Galvenās priekšrocības: ļoti precīzs, vērā ņemama stabilitāte
Plusi:
– Viegli lādējams
– Izcili precīzs
– Neliels atsitiens
Mīnusi:
– Jālādē pašam patronas
– Dārgi komponenti
– Problēmas ar ielādi ierocī
Apraksts
Daudzās tālšaušanas sacensībās ASV notiek vērā ņemama sacensība arī starp 6 mm patronām ar nelielu atsitienu. Daudzi šo sacensību uzvarētāja pretendenti ir balstīti uz kalibru 6mm Benchrest. Šī ģimene iekļauj 6mm BRA, 6mm BRX un 6mm Dasher. No minētajiem tieši pēdējais šobrīd ir lielākais uzvarētājs gan popularitātes, gan arī uzvaru skaita ziņā. Šo kalibru radīja benčresta šāvēji Dans Daulings un Als Aštons. Dasher ir nosaukums, kas radies no kalibra radītāju vārdiem. Kalibrs tika radīts 1999. gadā un gadu gaitā ieguvis izcilus rezultātus, šaujot 600 jardu (548 m) un 1000 jardu distancēs tieši benčresta sacensībās. Tā kā šīs patronas čaulīte ir samērā īsa, ar to var piedzīvot problēmas, pielādējot ieroci. Tomēr arī šīs problēmas ir risināmas. Vēl viens izaicinājums, runājot par šo kalibru, – munīcija pašam jālādē. Šobrīd nav neviens munīcijas ražotājs, kas piedāvātu 6mm Dasher munīciju. Šā iemesla dēļ šo kalibru popularitātē, visticamāk, pārspēs citi.