Lapsu medības ziemā ir tas medību veids, kurā šāviens nereti tiek raidīts tālākās distancēs. Arī pats mērķītis un tā nāvējošā zona ir neliela. Tas nozīmē, ka medniekam jābūt pārliecinātam ne vien par savām spējām, bet arī aprīkojumu. Kādu optisko tēmēkli izvēlēties? Jautājām to veikala Angelarms pārstāvim, sporta šāvējam Jurim Kušķim.
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Tēmēklis Vector Optics Continental 2.5-15×56 G4
Tēmēklis ar sešu reižu attēla palielinājumu un 56 milimetru lielu priekšējo lēcu. Vācu optiskās sistēmas LaREE lēcas, kas apstrādātas ar VePRO pārklājumu. Tas rūpējas par kvalitatīvu, malās nekropļotu attēlu un vairāk nekā 90 procentu gaismas caurlaidību. Šis rādītājs kļūst svarīgs, medījot krēslas stundās. Ziemā dienas ir īsas, tumsa iestājas agri. Šim modelim ir klasiskais tēmēšanas tīkliņš ar regulējamu centra izgaismojumu. Ir pieejama arī Zero stop funkcija. Tas nozīmē, ka tēmēklis saglabā regulācijas parametrus tai distancei, uz kuru tas ir piešauts. Pēc tam var veikt korekcijas uz citiem attālumiem, bet vienlaikus tas ļauj ērti atgriezties atpakaļ uz piešaušanas distances vērtībām. Triecienizturība pārbaudīta un apstiprināta līdz pat .338 Lapua Magnum kalibram. Ierīce kopumā sver 670 gramus. Redzeslauks simts metru distancē atkarībā no attēla palielinājuma variē no 16,6 līdz 2,8 metriem. Šai un arī citiem Vector Optics tēmēkļiem komplektā līdzi pieejami arī tā saucamie militārie ātrie kronšteini ierīces stiprināšanai uz ieroča.
Tēmēklis Vector Optics Continental 2-16×50
Šim attēla palielinājuma diapazons ir nedaudz lielāks, savukārt priekšējā lēca – nedaudz mazāka nekā iepriekšējam modelim. ED kvalitātes lēcas ar VePRO pārklājumu, kam ražotājs sola vismaz 93 procentu gaismas caurlaidību. Atšķirībā no iepriekšējā tēmēkļa, šim otrajā fokālajā plaknē esošais tēmēšanas tīkliņš jau ir ar divām iedaļām uz vertikālās ass. Tam ir arī nedaudz lielāks redzeslauka diapazons 100 metros – no 20,5 līdz 2,56 metriem. Triecienizturība paliek nemainīga, proti, līdz pat .338 Lapua Magnum kalibram. Ir pieejama Zero stop funkcija. Ierīces kopējais svars – 630 grami.
Tēmēklis Vector Optics Continental 4-32×56 SFP
Lūk, vēl viens modelis iepriekš aprakstītajā taktiskajā stilā, bet ar nedaudz atšķirīgiem attēla palielinājuma un priekšējās lēcas parametriem. Arī šim ir Zero stop funkcija, vācu optiskās sistēmas ED lēcas. Tīkliņš atrodas otrajā fokālajā plaknē, tā centrs ir izgaismojams. Lai ierīce neaizsvīstu no iekšpuses, tāpat kā citi tēmēkļi, arī šī ir pildīta ar slāpekli.
Tēmēklis Vector Optics Continental 3-24×56 SFP Hunting
Šis modelis pieejams divās versijās – Hunting un Tactical. Galvenā un visredzamākā atšķirība ir tīkliņa un regulācijas tornīša izskats. Medībām pielāgotajai versijai tīkliņš ir ar dažām atzīmēm uz vertikālās un horizontālās tēmēšanas ass. Otrā variācijā tīkliņš ir taktiskais ar tā saucamo eglīti – papildu tēmēšanas iedaļām. Medību versijai tornītis ir zemāks, un tam virsū ir skrūvējams vāciņš. Savukārt taktiskajam tornītim uz ārējā korpusa ir regulācijas atzīmes un tam nav aizsargvāciņa. Tam ir ED kvalitātes lēcas ar gaismas caurlaidību līdz 93 procentiem. Triecienizturība līdz pat .338 Lapua Magnum kalibram. Redzeslauka diapazons 100 metros – no 13,7 līdz 1,7 metriem. Tāpat ir Zero stop funkcija. Ierīces kopējais svars ir lielāks nekā iepriekšējiem modeļiem – 736 grami medību versijai un 795 grami taktiskajai. Lai stipra gaisma netraucētu vērot mērķi, šim un arī citiem tēmēkļiem komplektā pieejami ir ne vien kronšteini, bet arī saules blende.
Tēmēklis Vector Optics Continental 5-30×56 FFP
Atšķirībā no četriem iepriekšējiem tēmēkļiem, kuru centrālās caurules diametrs ir 30 milimetri, šim tā ir lielāka – 34 milimetri. Vācu optiskās sistēmas LaREE lēcas, kas apstrādātas ar VePRO pārklājumu un nodrošina vairāk nekā 90 procentu gaismas caurlaidību. Taktiskais tēmēšanas tīkliņš atrodas otrajā fokālajā plaknē. Tas nozīmē, ka, mainot attēla palielinājumu, tīkliņš savu izmēru nemaina. Regulācijas tornītim ir Zero stop funkcija, tas ir taktiskajā formā, proti, bez vāciņa un pagriežams tad, kad tornīti paceļ nedaudz uz augšu. Pati ierīce ir diezgan smaga – 810 grami.
Kādēļ medniekam noderētu taktiskais tēmēšanas tīkliņš? Skaidro Juris Kušķis
Lai mednieks justos droši atšķirīgās medību situācijās, ir ieteicams laikus izpildīt mājasdarbu – aizbraukt uz šautuvi un ieroci piešaut dažādās distancēs. Tādējādi medībās būs iespējams pilnvērtīgi lietot tēmēšanas tīkliņu, uz kura vertikālās ass ir norādītas atzīmes. To sauc arī par šaušanu ar iznesumu. Piemēram, ja ierocis ir piešauts uz simt metriem, mednieks pārvietojas divsimt metru distancē un, neregulējot tēmēkli, izšauj mērķī. Tad, neizkustinot ieroci, skatās, kur attiecībā pret tīkliņa vertikālo asi atrodas trāpījums, un savā prātā vai uz papīra piefiksē, kurai tīkliņa atzīmei tas atbilst. Tad, šaujot medībās attiecīgajā distancē, tēmē nevis ar tīkliņa centru, bet gan ar iepriekš fiksēto tīkliņa atzīmi. Šajā metodē tēmēklis nav jāregulē, līdz ar to var izvairīties no tehniskām kļūdām, kas rodas uztraukumā, piemēram, no nejaušas tornīša pagriešanas pretējā virzienā.