
Šokējošs un traģisks negadījums notika Samsunas provincē Turcijā, kur 32 gadus vecais Özgürs Gevrekoğlu kopā ar draugiem devās medībās. Dienas gaitā viss ritēja mierīgi, līdz brīdim, kad mednieki beidza medības un posās doties mājup.
Brīdī, kad jaunais vīrietis grasijās suni ievietot automašīnas bagāžas nodalījumā, notika neiedomājamais — dzīvnieks ar ķepu nejauši aizskāra pielādētas bises sprūda mēlīti, izraisot šāvienu ļoti tuvā distancē. Lādiņš trāpīja vīrietim krūšu apvidū, šāviens bija letāls un vīrietis mira notikuma vietā. Lai gan draugi nekavējoties steidzās viņu nogādāt tuvākajā slimnīcā, bija par vēlu. Mediķi konstatēja mednieka nāvi.
Notikuma vietā tika sākta izmeklēšana, lai noskaidrotu precīzus notikuma apstākļus. Daži vietējie mediji pauduši aizdomas par iespējamu ļaunprātību, taču pagaidām nav atrasti pierādījumi, kas apstiprinātu šo versiju. Oficiāli tiek uzskatīts, ka notikušais bijis traģiska sagadīšanās.
Gevrekoğlu bija pazīstams kā ļoti azartisks cilvēks, kaislīgs mednieks un suņu mīļotājs. Sociālajos tīklos viņš bieži dalījās ar fotogrāfijām no dažādiem medību piedzīvojumiem, pozējot kopā ar saviem suņiem un gūtajām trofejām. Situāciju pavisam skaudru padara fakts, ka vien dažas dienas pirms savas nāves viņš bija kļuvis par tēvu.
Līdzīgi incidenti ir notikuši arī citviet pasaulē — piemēram, Ņūmeksikā kāds vīrietis tika sašauts mugurā, kad suns nejauši izšāva medību laikā, un Tenesī štatā mednieks tika ievainots, kad suns uzlēca uz gultas un aizskāra pielādētu ieroci. Šādi gadījumi ir reti, bet ļoti spilgti atgādina par drošības prasību ievērošanu, apejoties ar šaujamieroci.
Drošība pirmajā vietā
Šī nelaime vēlreiz atgādina, cik svarīgi ir ievērot ieroču lietošanas drošības noteikumus. Lūk, pāris baušļi, ko vajadzētu iekalt atmiņā uz visiem laikiem, nosakot rīcību ar šaujamieroci neatkarīgi no laika un vietas.
1. Vienmēr vērsiet ieroča stobru drošā virzienā – Šis nosacījums ir pamats arī mūsu Medību noteikumos ierakstītajai prasībai, kas paredz, ka, ieroci pielādējot vai izlādējot, tā stobram jābūt vērstam uz augšu vai uz leju.
2. Kad ieroci nelieto, tam jābūt izlādētam – Šis princips arī ir skaidri ierakstīts mūsu normatīvajos aktos, kas regulē ieroču apriti. Šis nosacījums ir būtisks, lai negadītos tā, ka paņem ieroci, domā, ka izlādēts, bet tas negaidīti izšauj.
3. Ieroci pielādē tikai tieši pirms medību uzsākšanas, kad esi pozīcijā un gatavs šaut.
4. Jebkura pārvietošanās jāveic ar izlādētu ieroci, ar atvērtu aizslēgu un izladētu.
5. Nekad nepaļaujies uz ieroča drošinātāju – Mūsdienās tiek radīti arvien uzticamāki drošinātāji, ar kuriem tiek uzvilkts kaujas belznis, un principā, kamēr tas nav uzvilkts, ierocis izšaut nevar. Tomēr apritē vēl ir daudz ieroču ar vecākām, divpakāpju drošības sistēmām. Tehnika ir un paliek tehnika, tādēļ visdrošākais ieroča stāvoklis ir tad, kad tas ir izlādēts.
6. Nekad neatstāj ieroci bez uzraudzības vai vietā, kur tam var piekļūt nepiederošas personas, kuras neprot ar to rīkoties.
Katrs mednieks ir atbildīgs ne tikai par savu dzīvību, bet arī par līdzcilvēkiem un dzīvniekiem sev apkārt. Ieroča neuzmanīga novietošana vai nevērība pret drošību var maksāt dzīvību.
Lai šis stāsts kalpo kā skarbs, bet nepieciešams atgādinājums — medības ir kaislība, bet drošība — pienākums.
Alni var iznīdēt ātri, mežacūku nedarbi pilsētās un jaunais naidnieks. “Šauj garām!” #276 epizode
Žurnāla Medības marta numurā lasi par mednieku labajiem darbiem
