
Arvien biežāk izskan jautājums – kā rīkoties, ja mežā satiec lāci? Līdz šim daudzi no mums šādu sastapšanos uztvēra vairāk kā teorētisku scenāriju. Taču šonedēļ Slovākijā šis jautājums ieguva pavisam reālu un traģisku pieskaņu.
Vīrietis, kurš svētdienas vakarā bija devies pastaigā pa meža takām Detvas pilsētas tuvumā, Slovākijā, mājās neatgriezās. Glābšanas komanda un vietējie iedzīvotāji nekavējoties uzsāka meklēšanas, taču diemžēl viņš tika atrasts bez dzīvības pazīmēm grūti pieejamā meža biezoknī, vien kilometra attālumā no apdzīvotas vietas. Plēstās brūces vīrieša ķermenī liecināja par iespējamu brūnā lāča uzbrukumu.
Brūnie lāči – aizsargājami, bet ne prognozējami
Pēc Slovākijas Dabas aizsardzības dienesta datiem, valstī dzīvo aptuveni 1300 brūnie lāči. Tie lielākoties ir kautrīgi dzīvnieki, kas cenšas izvairīties no cilvēka, taču neprognozējama sastapšanās, īpaši ar lāceni, kas aizsargā mazuļus, var pārvērsties nāvējošā uzbrukumā.
Diemžēl šī nav pirmā reize, kad šāds konflikts beidzas ar cilvēka bojāeju. Šis gadījums tikai vēlreiz apliecina – lācim nevajag daudz, lai no piesardzīga novērotāja pārtaptu agresīvā dzīvniekā.
Politisks un praktisks jautājums, kad lācis kļūst par problēmu?
Slovākijā lāči ir aizsargājama suga, un to medības ir aizliegtas. Tikai īpašos gadījumos, kad tiek konstatēta tieša cilvēku apdraudēšana, atsevišķiem problēmlāčiem tiek piešķirta atļauja lāča letālai atbaidīšanai. Pagājušā gadā tika izsniegtas ap 40 nomedīšanas atļaujas.
Pērn Slovākijā divi lāču uzbrukumi nedēļas laikā. Cieta cilvēki
Pagājušajā gadā nedēļas laikā Slovākijā tika piedzīvoti divi lāču uzbrukumi cilvēkiem. Divi no cietušajiem nogādāti slimnīcā, taču Baltkrievijas pilsone no gūtajiem ievainojumiem mirusi.
Ko tas nozīmē medniekiem un dabas aizstāvjiem?
Tāpat kā savvaļas dzīvniekam ir tiesības uz savu teritoriju, arī cilvēkam ir jāspēj droši atrasties dabā. Brūnais lācis nav ne mītisks briesmonis, ne arī meža draudzīgais milzis – tas ir spēcīgs, neparedzams dzīvnieks, kura uzvedību ietekmē instinkti un apkārtējie apstākļi. Šādi traģiski notikumi ir skumjš, bet svarīgs atgādinājums, ka savvaļas dzīvnieku populāciju pārvaldība nav tikai skaitļi uz papīra – tā ir atbildība pret cilvēkiem, dzīvniekiem un vidi kopumā.
Joprojām nav skaidras atbildes uz jautājumu vai konkrētais lācis bija problēmlācis, vai lācis vienkārši aizsargāja savu teritoriju. Bet viens ir skaidrs – mēs dzīvojam laikmetā, kurā cilvēks arvien biežāk sastop savvaļas dzīvniekus. Tieši tāpēc jābūt ne tikai sagatavotiem, bet arī gudriem un atbildīgiem – gan dabā, gan pieņemot lēmumus par medību un dabas aizsardzības politiku.
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti

Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
“Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
