Trokšņa slāpētāji, klusinātāji… Kad 2013. gadā notika diskusijas par to atļaušanu, emocijas sita augstu vilni. Pret bija kontrolējošās iestādes, debates Saeimā par šo tēmu noteikti iegājušas vēsturē, bija arī mednieki, kas iebilda. Viens no galvenajiem argumentiem – veicinās nelikumīgas medības.
Tam visam pamatā, visticamāk, aizspriedumi un pieņēmumi, kas radušies, skatoties lētus Holivudas bojevikus. Iekšlietu iestādes sākotnēji iestājās pret, jo klusinātāju izmantošana samazināšot iespēju notver malumedniekus. Uz jautājumu, cik malumednieki iepriekš notverti, vadoties pēc šī kritērija, sekoja atbilde, ka notverts neesot neviens. Pret klusinātājiem iebilda arī daļa mednieku, aizbildinoties ar tieši tādiem pašiem argumentiem. Tomēr pēc pietiekami intensīva darba, pārliecināšanas, pat paraugdemonstrējumiem šautuvē, uzaicinot Saeimas deputātus, Valsts policijas un ministriju pārstāvjus, izdevās panākt, ka klusinātājs tiek izņemts no aizliegto rīku saraksta.
Attiecībā uz trokšņa slāpētājiem kopš to atļaušanas Ieroču aprites likumā jau piedzīvots attiecīgā panta precizējums. Sākotnēji bija noteikts pieļaujamais decibelu apmērs, ko trokšņa slāpētājs klusina. Tā kā šo normu nekādi nebija iespējams izkontrolēt, to izņēma no likuma. Pašlaik pastāv daži ierobežojumi attiecībā ar klusinātāju izmantošanu, proti, ir atļauts tos lietot, izņemot šāviena trokšņa slāpētājus (klusinātājus) garstobra–vītņstobra šaujamieročiem ar kalibru līdz 5,6 milimetriem, kuriem tiek izmantota munīcija ar apmales kapselēm, kā arī tad, ja šāviena izdarīšanai tiek izmantota munīcija ar samazinātu šaujampulvera daudzumu. Tāpat arī tika atļauts lietot trokšņa slāpētājus gludstobra ieročiem. Vēl spēkā ir nosacījums, ka klusinātājam jābūt rūpnieciski ražotam.
Trokšņa slāpētājus medību vajadzībām neaizliedz neviens starptautisks normatīvais akts, ierobežojumi praktiski nepastāv, taču vienmēr to atļaušana saistās ar smagām un ilgāk diskusijām aizspriedumu dēļ. Igaunijā tos atļāva pagājušajā gadā, lietuvieši vēl tik tālu nav tikuši. Aizspriedumu dēļ – klusais šāviens ļaušot tagad likvidēt visus meža dzīvniekus. Tajās valstīs, kur trokšņa slāpētāji atļauti, netiek novērots nelikumīgo medību pieaugums vai medījamo dzīvnieku populācijas samazinājums. Aizspriedumi drīzāk saistīti ar to, ka atbildīgie lēmēji neizprot ne tikai klusinātāju nozīmi, bet arī darbības principus. Kā saka, jāskatās mazāk filmu!
Pieredzē dalās mednieks Gatis Panavs
“Man ar klusināju zīmoliem nav lielas pieredzes, esmu tos iegādājies tikai veikalā Huberts un lietojis divus dažādus Hausken modeļus. .223 Rem arī uzliku, kur ieguvums nav tik liels. Toties karabīnei ar kalibru .300 Win Mag klusinātāju izvēlējos, lai mazinātu atsitienu, kā arī dzirdes aizsardzības dēļ. Mani tracina aktīvās austiņas, esmu mēģinājis, bet izjūtu lielu diskomfortu. Esmu piedzīvojis, ka trīs reizes izšaujot ar .300 Win Mag pusautomātu, pēc tam kādu laiku džinkst ausīs, tādēļ ir divas iespējas – trokšņa slāpētājs vai aktīvās ausis. Izvēlējos klusinātāju. Interesanti, ka Hausken .300 Win Mag klusinātājs pēc izmēra ir mazāks nekā tas, ko lietoju .223 Rem.
Kādu laiku šāvu ar Hausken, bet tad izdomāju pamēģināt TE-Titan, kuram sola mūža garantiju. Jāsaka, ka savam Browning Bar MK3 pusautomātam ar Hausken klusinātāju nevarēju savākt labu trāpījumu grupu. Vai nu kaut kas bija atskrūvējies vai izregulējies, bet lode nedaudz skāra klusinātāja izejošo caurumu, ko nācās pielabot, lai novērstu problēmu. Tad veikalā Huberts bija pieejams klusinātājs TE-Titan, ko izvēlējos, jo šķita, ka parasto alumīnija klusinātāju var diezgan viegli sabojāt. Toties titānu nevar iznīcināt. Hausken klusinātāju, ko lietoju ar .300 Win Mag, atskrūvējot pēc 150 šāvieniem, varēja redzēt, ka tas ir sācies nolietoties. TE-Titan klusinātājos nenotiek oksidācija, pēc medībām to vienkārši izžāvē un viss, nekas tam nekaitē. Ir nesalaužams – tā vismaz saka ražotājs. Varot pat pārbraukt pāri ar auto. Lielajam magnuma kalibram tiek dota garantiju 2000 šāvieniem. Var izmantot arī sportam.
Mīnuss alumīnija klusinātājiem ir tāds, ka tie rūpīgi jāuzpasē. Ja kaut kur stingrāk piesit, var deformēt. Pēc šaušanas vienmēr vajag ne tikai izžāvēt, bet arī iepūst kādu neitralizējošu līdzekli, lai klusinātājam mazina sārmaino vidi. Pluss, ka Hausken var izjaukt un iztīrīt. Bet pēc pieredzes spriežu, ka man praktiski neizdevās to iztīrīt.
Šķiet, gribētu klusinātāju, kurš skrūvējams dziļāk virsū stobram, tādējādi stobra pagarinājums nesanāk tik garš. Ja stobrs pagarinās tikai par kādiem 15 cm, tas ir pieņemami.
Jāsaka, ka Browning Bar MK3 pusautomātam nekas nebija jāpārregulē pēc klusinātāja uzmontēšanas, nepiedzīvoju nekādas problēmas. Atzīšu, ka, šaujot ar .308 Win bez klusinātāja, troksnis un atsitiens bija lielāks, nekā tagad šaujot ar .300 Win Mag un klusinātāju.”
Hausken trokšņu slāpētājus meklē veikalos Huberts!
Lasi un abonē žurnālu Medības!