Avots: Igaunijas Mednieku asociācija
Kolga-Jaani rajonā, Vīlandes apriņķī meža kamera iemūžina interesantu ainu. Tajā redzams, kā prāvs vilku bars šķērso ūdenstilpi, sirojot dambja apkaimē.
Pēc vietējā mednieka teiktā top skaidrs, ka šajā vietā meža dzīvnieki iecienījuši šķērsot ūdenstilpi. “Tas ir liels purva grāvis ar lielāku aizsprostu pāri tam. Meža dzīvnieki šajā vietā šķērsojuši arī agrāk,” viņš teica.
“Domāju, ka vilki gribēja sausām kājām tikt pāri grāvim,” mednieks izteica minējumu, kāpēc vilki varētu būt tur bijuši.
Pagājušajā gadā šajā apgabalā netika izsniegtas vilku medību atļaujas. Arī pēdējā laikā lieli vilku bari nav novēroti meža kamerās. “Šajās medību platībās vilki biežāk pārvietojas pa pāriem,” sacīja mednieks. Iespējams, ka bars pārcēlies uz citu teritoriju.
25. septembrī Eiropas Komisijas Pastāvīgo pārstāvju komiteja nobalsojums par vilka statusa maiņu no stingri aizsargājama uz aizsargājamu saskaņā ar Bernes konvenciju.
Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) vairāku mēnešu garumā veica ļoti aktīvu lobiju, lai panāktu to, ka statusa maiņa tiek atbalstīta. Lai gan vēl 24.septembrī bija pārliecība par to, ka priekšlikums netiks atbaltīts, jo daudzas valdības politisku apsvērumu dēļ statusa maiņu neatbalsta, tomēr sabiedrības un dažādu nevalstisko organizāciju spiediena dēļ, savu balsojumu mainīja Vācija, Polija un Igaunija. Rezultātā statusa maiņa tika atbalstīta. Nākamais solis būs veikt attiecīgās izmaiņas Bernes konvencijā. Lai gan šobrīd Latvijā šī balsojuma dēļ nav gaidāmas nekādas izmaiņas, tomēr šis ir būtisks un nozīmīgs solis daudzām Eiropas Savienības valstīm, kā arī šis lēmums ilgtermiņā varētu atsaukties arī uz politiku attiecībā uz citu lielo plēsēju apsaimniekošanu.
Situācija Latvijā – populācija ir stabila
Valsts meža dienests 2024./2025. gada medību sezonā noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 dzīvnieku apmērā. Dienests patur tiesības samazināt šo skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli vai noteikt citus vilku medību ierobežojumus. Vilku medību sezona ilgs līdz noteiktā nomedīšanas apjoma izmantošanai, bet ne ilgāk kā līdz 2025. gada 31. martam.
Vilks Latvijā ir medījama suga, kurai Medību likums un Medību noteikumi nosaka stingrus ieguves apstākļus ierobežotā apmērā. Pamatojoties uz medījamo dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanas datiem, Valsts meža dienests katru gadu nosaka vilku pieļaujamo nomedīšanas apjomu medību platībās. Iepriekšējā medību sezonā pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms arī tika noteikts 300 dzīvnieku apmērā, un tas tika izpildīts pilnā apmērā jau 2023. gada noslēgumā.
Medību sezonā tiek noteikts tāds pieļaujamais nomedījamo vilku apjoms, kas neapdraud šo dzīvnieku populācijas atjaunošanos. Vienlaicīgi tas dod iespēju medniekiem mazināt zaudējumu risku, ko plēsēju koncentrācija un to uzvedības pārmaiņas rada lauksaimniecībai.
Ik gadu vilki uzbrūk mājlopiem, nodarot lopkopjiem finansiālus zaudējumus. Līdz šā gada septembra sākumam ziņots par 51 apstiprinātu vilku uzbrukumu, kuros cietuši 133 mājdzīvnieki. Zemkopības Ministrija aicina ziņot par katru šādu gadījumu, jo šie skaitļi var būt būtiski, lai pārskatītu nomedījamo dzīvnieku apjomu. Pagājušajā gadā kopumā VMD saņēma informāciju par 120 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cietuši 597 mājdzīvnieki. Medības nodrošina, ka kaitējumi mājlopiem ir pēc iespējas mazāki, kā arī lauku iedzīvotājiem ļauj justies komfortablāk un drošāk, dzīvojot līdzās vilku populācijai.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Dzīvnieku marķēšanas dzinējmedībās, vēlme satikt lāci un lūšu sāga. “Šauj garām!” #253 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!