Ir pagājuši desmit gadi, kopš Latvijā ienāca Āfrikas cūku mēris – slimība, kas ir letāla ikvienai meža vai mājas cūkai, kas ar to saskaras. Šo gadu gaitā daudz ir darīts, lai slimību apkarotu, taču eksperti situāciju joprojām sauc par stabili sliktu. Kā notiek cīņa ar Āfrikas cūku mēri, un vai ir cerības to Latvijā pavisam izskaust?
Dabiskos apstākļos Āfrikas cūku mēris izplatās vidēji ar ātrumu 10 līdz 15 kilometrus gadā, un šobrīd Latvija piedzīvo otro uzliesmojuma vilni. Pirmais bija 2014. gadā, kad vidēji četru gadu laikā tas pārgāja visu Latviju, otrs sācies ap 2021. gadu, un tas noticis Krievijas pierobežā.
2020.–2021. gadā atsevišķās vietās tika novērots pat lielāks populācijas blīvums nekā pirms mēra, jo īpaši Latgales reģionā. Slimībai atkārtoti ienākot no Krievijas, Baltkrievijas 2021. gada vasarā, tai bija kur izplesties. Tieši mežacūku populācijas ierobežošana šobrīd ir vienīgais veids, kā slimību apkarot. Ja zvērus neiznīdē mednieki, to izdarīs mēris, jo slimība nokauj 90 procentus populācijas. Šobrīd mežacūku skaits Latvijā ir ap 26 000, bet vajadzētu teju trīsreiz mazāk.
Svarīgi zināt!
– Līdzšinējā pieredze Baltijas valstīs un Polijā liecina, ka mežacūkas ir Āfrikas cūku mēra rezervuārs un izplatītājs.
– Būtiskākie slimības izplatīšanās ceļi ir dzīvnieku kontakti ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, kā arī ievērojama loma vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā dabā ir mežacūku līķiem.
– ĀCM vīruss ir ļoti izturīgs. Atšķirībā no klasiskā cūku mēra izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā no atkārtotas saslimšanas. Šī iemesla dēļ līdz šim vakcīna pret ĀCM nav izstrādāta, kas padara ĀCM apkarošanu mežacūku populācijā ārkārtīgi sarežģītu.
– Šī iemesla dēļ vienīgais efektīvais veids, kā ierobežot ĀCM izplatību, ir radikāli samazināt mežacūku populāciju. Jo īpaši būtiski tas ir teritorijā, kur slimība vēl nav konstatēta.
– Efektīvākais veids, kā īsā laikā samazināt mežacūku skaitu, ir mērķtiecīga mātīšu medīšana.
Kopējā informācija par 2023. gadu:
– ar ĀCM slimas mežacūkas – 1002
– skarti novadi – 27
– skarti pagasti – 165
Ziņo par atrastu nobeigušos mežacūku un saņem samaksu
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests aicina ikvienu, kurš, ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu mežacūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā mežacūka atrasta, un saņemt samaksu.
Informēt PVD par atrastajām beigtajām mežacūkām var pa tālruni 29394696. Atradējiem tālākai saziņai nepieciešams paziņot savu kontaktinformāciju, kā arī, izmantojot WhatsApp lietotni, pievienot fotogrāfijas un nosūtīt GPS koordinātas. Lūgums tālruņa numuru neizmantot citiem mērķiem!
Samaksa tiks veikta ar pārskaitījumu nākamā mēneša laikā. Šīs izmaksas tiks segtas no ĀCM apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija. PVD inspektori no mežacūkas līķa paņems paraugu laboratoriskai ĀCM noteikšanai un sadarbībā ar pašvaldību organizēs mežacūkas līķa savākšanu un iznīcināšanu.
ĀCM konstatēšanas gadījumā inficētais liemenis tiks iznīcināts!
Ja inficētais liemenis tiek glabāts bez iesaiņojuma un saskaras ar citiem liemeņiem, tiek konfiscēti un iznīcināti visi kontaminētie medījumi.
Lai arī ĀCM vīruss nav bīstams cilvēkiem, lai novērstu slimības izplatīšanos, aicinām ievērot piesardzības pasākumus un neaiztikt atrastos mežacūku līķus, kā arī, atgriežoties mājās, nomazgāt apavus.
Mežacūku līķos ilgstoši saglabājas inficēt spējīgs ĀCM vīruss, tāpēc līķi kalpo par slimības rezervuāru dabā. Viens no efektīviem pasākumiem, kā atveseļot mežacūku populāciju, ir aktīva līķu meklēšana un iznīcināšana. Papildus tam medniekiem ir jāturpina aktīvi medīt mežacūkas, lai nepieļautu populācijas pieaugumu. Šogad ĀCM mežacūkām lielākoties konstatēts Vidzemes pusē, taču to joprojām konstatē arī citos Latvijas reģionos. 2024. gadā līdz 12. aprīlim ĀCM konstatēts 497 mežacūkām.
Asiņu paraugi ĀCM noteikšanai obligāti jānoņem un jānosūta laboratoriskai izmeklēšanai no visām mežacūkām, kuras nomedītas PVD noteiktajās obligāti izmeklējamajās teritorijās. Obligāti izmeklējamās teritorijas redzamas ĀCM interaktīvajā kartē (ar sarkanu svītrojumu).
Raksti iesniegumu un prasi naudu: Kā pareizi rīkoties ar atrastu beigtu mežacūku
Abonē 6 mēnešiem! Žurnāls Medības – vienīgais tikai medniekiem