“Esmu mednieks ar vairāk nekā 20 gadu stāžu. Man bija nepilsoņa statuss un bija jānodod medību šaujamieroči Valsts policijā, kā to noteica normatīvie akti. Nu esmu ieguvis Latvijas pilsoņa pasi un vēlos atgūt savus medību ieročus. Mana ieroču inspektore skaidroja, ka man tiks atdota tikai gludstobra ieroča glabāšanas atļauja. Savukārt, lai atgūtu vītņstobra ieroci, man jānokārto šaušanas eksāmens. Kāpēc tā? Es taču tik sen esmu mednieks?” savā vēstulē žurnāla Medības redakcijai raksta kāds mednieks no Kurzemes.
Skaidro Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Bagdone: “Lai persona, kurai agrāk bija ieroča atļauja un reģistrēti ieroči, atkal varētu iegādāties, glabāt un lietot šaujamieroci vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci, no jauna ir jāsaņem ieroča glabāšanas atļauja. Atļauja ir jāsaņem vispārējā kārtībā, kas noteikta Ministru kabineta 2019. gada 21. maija noteikumos Nr. 211 Noteikumi par ieroču atļaujām un par ieroču izņemšanu un iznīcināšanu.
Viens no nosacījumiem medību šaujamieroča iegādāšanās un glabāšanas atļaujas saņemšanai ir mednieka apliecības esamība, kā arī, ja persona vēlas vītņstobra medību šaujamieroci, – mednieku eksaminācijas komisijā nepieciešams nokārtot praktisko eksāmenu šaušanā ar garstobra–vītņstobra medību šaujamieroci (Ieroču aprites likuma 29. panta pirmā daļa, Ministru kabineta noteikumu Nr. 211 6.5 apakšpunkts).
Saprotams, ka konkrētajā gadījumā personai ir mednieka apliecība, bet mednieks iepriekš nav kārtojis minēto praktisko pārbaudījumu. Šāda situācija var būt, ja personai vītņstobra medību šaujamierocis ir bijis reģistrēts ļoti sen, pirms izmaiņām normatīvajā regulējumā (t.i. pirms 28.04.2008.). Agrāk nebija prasība kārtot praktisko eksāmenu šaušanā ar garstobra–vītņstobra medību šaujamieroci. Kad šāda prasība tika noteikta, personām, kurām iepriekš jau bija reģistrēti vītņstobra medību šaujamieroči, šo prasību nelika izpildīt. Proti, normatīvo aktu izmaiņas netika piemērotas ar atpakaļejošu termiņu. Šobrīd personai nav derīgas ieroču atļaujas un nav reģistrēti ieroči. Ieroču atļauja būs jāsaņem no jauna un tās saņemšanai jāizpilda šobrīd noteiktās prasības.
Prasība kārtot praktisko eksāmenu šaušanā ar garstobra – vītņstobra medību šaujamieroci tika noteikta 2008. gada 28. aprīlī, kad tika izdoti Ministru kabineta noteikumi Nr.314, ar kuriem tika grozīti Ministru kabineta 2005. gada 1. marta noteikumi Nr. 159 “Ieroču, munīcijas un gāzes pistoļu (revolveru) iegādāšanās, reģistrēšanas, uzskaites, glabāšanas, pārvadāšanas, pārsūtīšanas, nēsāšanas, realizēšanas un kolekciju veidošanas noteikumi”, papildinot tos ar attiecīgu apakšpunktu (tika iekļauts 12.10 apakšpunkts, nosakot prasību kā vienu no dokumentiem vītņstobra medību ieroču iegādāšanās atļaujas saņemšanai iesniegt Valsts meža dienesta izziņu par to, ka persona mednieku eksaminācijas komisijā ir nokārtojusi praktisko eksāmenu šaušanā ar garstobra – vītņstobra medību šaujamieroci, bet paredzot izņēmumu – izņemot personas, kurām jau ir šāds šaujamierocis vai tas ir bijis reģistrēts pēdējo piecu gadu laikā).”
Tādējādi medniekam, lai atgūtu garstobra – vītņstobra medību šaujamieroča glabāšanas atļauju ir jānokārto praktiskais eksāmens šaušanā. Vītņstobra ieroča gadījumā pārbaudījums ietver šaušanu pa stāvošu un kustīgu mērķi 100 m distancē. Šaujot ieroci drīkst atbalstīt, bet ne nostiprināt. Pārbaudījums ir nokārtots, ja iegūti vismaz 50 punkti no 100 iespējamiem.
Eksāmenam var pieteikties Meža valsts reģistrā, aizpildot elektronisko formu tiešsaistē, kā arī klātienē ierodoties kādā no Valsts meža dienesta virsmežniecībām un iesniedz dokumentus ne vēlāk kā piecas dienas pirms eksāmena, uzrādot personu apliecinošus dokumentus. Iesniegumu var sūtīt arī pa pastu vai elektroniski. Izvēloties e-pastu, iesniedzējs nosūta ar drošu elektronisko parakstu parakstītus dokumentus uz izvēlētās mežniecības elektroniskā pasta adresi vai e-adresi.
Nepieciešamie dokumenti: iesniegums un dokuments, kas apliecina valsts nodevas samaksu (ja tas nav izdarīts Valsts meža dienestā).
Lai kārtotu praktisko iemaņu pārbaudījumu, iesniedzējam jāveic valsts nodevas maksājums (neietverot šautuves, ieroča un munīcijas izmantošanas izmaksas) – 25 eiro.
Eksāmenu grafiks 2024. gada pirmajam ceturksnim meklējams šeit.