
Pavasarī atgriežoties gājputniem, arvien augstāki kļūst putnu gripas riski. Šogad Latvijā putnu gripas gadījumi gan vēl nav konstatēti, bet tas nenozīmē, ka mājputnu turētājiem nav jāievēro piesardzības pasākumi. Piemēram, februāri viens gadījums konstatēs Lietuvā mājputnu novietnē. Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) pauž, ka šogad pastiprinātāka uzmanība tiks pievērsta arī mazajām saimniecībām, kurām piešķirtas olu realizācijas atļaujas. Kā sokas ar biodrošibas pasākumu ievērošanu Talsu novadā?
Ja parasti cilvēki priecājas ieraugot gājputnus atgriežamies, putnkopjiem tas sagādā raizes, jo palielinās putnu gripas riski. Arī Laucienes strausu fermā rūpi jātur ne tikai par strausiem, bet arī vistām, zosīm un pīlēm.
Mājputni ar putnu gripu var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem, tostarp apaviem, apģērbu un inventāru, uz kuriem nonācis vīruss. Jāatceras dezinficēt ūdens un barības traukus, regulāri jāmaina pakaišus, lai viss būtu tīrs un sterils, savukārt putnkopjiem, kuri saistīti ar tūrisma darbību, jāievēro vēl stingrāki piesardzības pasākumi.
Ivars Koloda, PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs: “Lielākais uzsvars uz to, lai ēdināšana notiktu slēgtās telpās. Protams, arī dzeramā ūdens lietošana, lai nedod dzeramo ūdeni no dīķiem, no atklātām ūdens tilpnēm. Tas ir komplekss pasākumu – drēbes, apavi, barība, ēdināšana, lai izslēgtu visus riskus. Protams, arī pašiem apavu maiņa jāievēro. Nevar, piemēram, iet fotografēt pa lauku zosis, un pēc tam ar tiem pašiem apaviem iet kūtiņā barot vistas.”
Pērn laboratoriski Latvijā izmeklēja 72 mirušus savvaļas putnus, no kuriem tikai vienam apstiprināja putnu gripu.
Ņemot vērā, ka Latvijā putnu gripa mājputnu novietnēs nav bijusi reģistrēta, tas var radīt pat lielākus putnu gripas draudus, jo putnkopji var kļūt nepiesardzīgāki.
Ivars Koloda, PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs saka, ka šobrīd veic preventīvos darbus. Lai nebrīnās, ka saimniecībās ieradīsies inspektori, paņems vistiņām asins paraugus, pie viena paskatīsies arī salmonellas paraugus. Putnu gripai arī fekāliju paraugus.
PVD aicina ziņot par atrastiem bojāgājušiem putniem, lai savlaicīgi apzinātu teritoriju, kur putnu gripa jau ir un kur mājsaimniecībām jābūt vēl piesardzīgākām.
Visu rakstu iespējams lasīt šeit!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Žurnāla Medības marta numurā lasi par mednieku labajiem darbiem
