Dobeles novadā mājas cūku novietnē ar 14 cūkām, konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums. Tas ir šogad septītais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnēs Latvijā.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajā novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.
Ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajā novietnē PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonās ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.
Lielākais drauds mājas cūku dzīvībām ir inficētas ar ĀCM meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss.
Šogad Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 1 021 meža cūkai. Tas ir vairāk nekā visa pagājušā gada laikā, kad ĀCM tika konstatēts 1 002 meža cūkām.
Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.
Biodrošība nozīmē vienkāršus piesardzības pasākumus, kas jāievēro ikdienā:
• Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem.
• Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
• Regulāri jāapkaro grauzēji, kas jo īpaši rudenī no lauka iemitinās kūtīs, klētīs, kur uzglabājas dzīvniekiem paredzētā barība un pakaiši.
• Lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē.
• Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Aļņi bez teļiem, asinsparaugi un bezpalīdzīgi sunīši ceļmalā. “Šauj garām!” #252 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Biodrošības prasības neviens nav atcēlis
Pēc medībām no apaviem un to zolēm notīra augsnes daļas un netīrumus un medībās izmantotos apavus mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas iedarbīgi pret Āfrikas cūku mēra vīrusu.
Savukārt medībās izmantoto apģērbu un apavus aizliegts valkāt vietās, kur tur lauksaimniecības dzīvniekus un gatavo barību lauksaimniecības dzīvniekiem, veic citas darbības, ar kurām tieši vai netieši iespējams pārnest infekcijas slimības ierosinātāju no meža dzīvniekiem uz lauksaimniecības dzīvniekiem.
Pēc medījuma transportēšanas uz medījuma apstrādes vietām aprīkojuma un transportlīdzekļa virsmas, kas bijušas tiešā saskarē ar medījumu, tīra, mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas atbilst normatīvajiem aktiem par prasībām attiecībā uz darbībām ar biocīdiem.
“Lielākais risks ir asinis, viss, kas ir aptraipīts ar asinīm, un, protams arī pats medījums. Attiecīgi pirmapstrāde, neatkarīgi no tā, vai notiek brīvā dabā vai perfekti aprīkotā medību mājā, ir bīstamākais posms. Vienkāršu piesardzības pasākumu (biodrošības un higiēnas) neievērošana veicina ne tikai ĀCM izplatību, bet arī apdraud cilvēku un suņu veselību.
Pirmapstrāde ir atļauta arī brīvā dabā pie līkā bērza, kur tehniski ievērot visas prasības ir grūtāk, bet ne neiespējami!
Medījuma apstrādes vietā un laikā ir jābūt pieejamam ūdenim un dezinfekcijas līdzekļiem, tur nedrīkst piekļūt nepiederošas personas, kā arī savvaļas, lauksaimniecības un mājas dzīvnieki.
Pareizā rīcība būtu šāda: pēc mežacūku medībām, kad medījums no masta atvests uz apstrādes vietu, sākotnēji rūpīgi jāmazgā gan apavi, gan autotransports, neaizmirstot arī par automašīnā esošajiem paklājiņiem, kā arī aprīkojums, kas tika izmantots, piemēram, vannītes. Pēc mazgāšanas virsmas jāapsmidzina ar piemērotu dezinfekcijas līdzekli. Savukārt medījums jāizmeklē atbilstoši prasībām konkrētajā apvidū.
Pēc krūšu un vēdera dobuma orgānu izņemšanas un medījuma apstrādes aprīkojumu, vairākkārt izmantojamo aizsargapģērbu un medījuma apstrādes vietu tīra un mazgā. Ja nepieciešams, to visu dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem. Nomedīšanas vietas dezinfekcija nav nepieciešama.
Situācijas medībās var būt dažādas. Medījuma apstrādes vietā dezinfekcijas līdzekļiem jābūt obligāti, bet mednieka automašīnā tie būtu labais tonis,” skaidro Mārtiņš Seržants.
Uzziņai
ĀCM vīruss ir ļoti dzīvotspējīgs apkārtējā vidē. Īpaši zemā gaisa temperatūrā. Vīruss būs dzīvs vēl vismaz divdesmit dienas pēc tam, kad gaisa temperatūra būtiski pacelsies virs nulles. Tas nozīmē, ka ziemas sākumā nedezinficētā pikapa piekabē vīruss būs dzīvs līdz pat pavasarim, kamēr ies bojā siltumā un saulē.
Briežu drāma caur termālo prizmu. Testējam jauno Pulsar Axion XG30
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!