Vieni no pieprasītākajiem kursiem, ko vēlas apmeklēt mednieki, ir apmācības medniekiem par savvaļas dzīvnieku slimībām, medījuma gaļas higiēnu un pārtikas drošību (pirmais līmenis). Praktiski tiklīdz parādās informācija par to, ka tiek komplektēta grupa, vakances tiek aizpildītas zibens ātrumā. Mednieki pat gatavi braukt pāri visai Latvijai, lai apmeklētu divu dienu ilgās nodarbības.
Arī man izdevās pieteikties šādām apmācībām. Iemesls tāds pats kā citiem – vēlme zināt vairāk par to, ar kādiem riskiem jārēķinās apstrādājot medījamo dzīvnieku, kā atpazīt dažādas bīstamas saslimšanas, parazītu klātbūtni, zināt, kā pareizi noņemt paraugus trihinelozes izmeklējumam, lai būtu drošs, ka medījuma gaļa, ko ceļu galdā ir droša lietošanai pārtikā. Un jā, pēc apmācības jēdzieni mēles pamatne un diafragmas kājiņas, kā arī daudzi citi vairs nešķiet kā no kādas nezināmas svešvalodas.
Apmācības tiek rīkotas Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam apakšpasākuma Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi ietvaros. Medniekiem šīs apmācības ir bez maksas.
Vecumnieku tautas nama mazajā zālē jau rīta agrumā pulcējās mednieki un mednieces. Dažs bija mērojis ceļu no Ventspils, vēl kāds no Krāslavas. Viena no medniecēm bija atbraukusi no Rūjienas.
Nodarbības vadīja valsts pilnvarotais veterinārārsts Andis Lācis. Kalsnais vīrs ir apveltīts ar lielisku humora izjūtu un jau kopš pirmajām apmācību minūtēm aizrāva ar savu stāstījumu par savvaļas dzīvnieku slimībām, parazītiem un to, kā tos atpazīt. Kādu ļaunumu tie var nodarīt citiem dzīvniekiem un, protams, cilvēkam.
Klausoties par trihinelozi, ar kuru slimo cilvēks, medniekus visvairāk interesēja, vai mežacūkas akniņas un kuiļa sēkliniekus var gatavot līdz kamēr nav saņemti trihinelozes izmeklējumu rezultāti. Lāča kungs skaidroja, ka trihinellas apmetas uz dzīvi muskuļaudos un ne aknas, ne nieres, ne sēklinieki un arī ne plaušas no tiem nesastāv. Protams, ir noteikti apstākļi, kad neliels risks pastāv…
Nākamajā dienā bija paredzētas arī praktiskas nodarbības, tāpēc mācības notika mednieku mājā Bauskas novada Stelpes pagastā. Pirms ķerties pie praktiskajām nodarbībām, Lāča kungs sīki izskaidroja, kā un cik ātri veicama medījumā dzīvnieka apskate pēc tā nonāvēšanas, iekšējo orgānu apskate pēc to izņemšanas, slimību vai citu anomālu izmaiņu noteikšana. Uzmanība jāpievērš katram neparastam veidojumam, asinsizlijumam, īpaši uzmanība jāpievērš palielinātiem limfmezgliem, iekšējo orgānu formai un struktūrai, krāsas izmaiņām un vairākām citām pazīmēm.
Tāpat uzzinājām par kautķermeņa sagatavošana un nogādāšana apstrādes uzņēmumam un to kā aizpildāms apliecinājums par medījuma apskati.
Kad teorija apgūta, laiks praksei. Kopā analizējām briežu teļa iekšējos orgānus, kurus gan mazliet bija sastindzinājis sals. Tāpat bija iespēja iepazīties ar nomedītās lapsas iekšējo pasauli.
Atlika vairs sekmīgi nokārtot gala pārbaudījumu – testu, kurā bija 30 jautājumu par apgūto tēmu. Kad tas izdarīts, varēja saņemt apliecinājumu par to, ka sekmīgi apgūta apmācību programma un tiek piešķirts apmācītās personas numurs, kas ierakstāms apliecinājumā par medījuma apskati.