Ukrainas medību nozares jaunumu resursa ЕКО-inform Facebook profilā ir publicēts video, kuru cilvēkiem ar vājiem nerviem nav ieteicams skatīties. Īsajā videomateriāla ir redzami uz zemes guloši elektrības vadi un uz tiem bojāgājušas lapsas. Aptuveni desmit rudastes un citi dzīvnieki guļ miruši.
Zinot situāciju Ukrainā ar plēsēju populācijas pieaugumu un straujo trakumsērgas izplatību, skatītājiem var rasties jautājums, vai tas nav kaut kāds aizsardzības paņēmiens no mazajiem plēsējiem vai mēģinājums kaut kā regulēt to skaitu esošajos apstākļos?
Neskatoties uz to, ka pērn Ukrainas Vides ministrija deva atļauju regulēt dzīvnieku skaitu, tostarp plēsēju populācijas, vietējās varas iestādes reģionos to neatļauj, atsaucoties uz karu. Tikai divi no 22 reģioniem oficiāli atļāvuši medības. Kā rezultātā Ukrainā piecas reizes palielinājies trakumsērgas gadījumu skaits. Mednieku organizācijas cenšas informēt valsts varas iestādes, ka tālākā vilcināšanās ar medību aizlieguma atcelšanu novedīs pie trakumsērgas un Āfrikas cūku mēra epizootija, taču pagaidām tā nav prioritāte.
EKO-Inform pārstāvis tiešsaistes sarakstē, komentējot publicēto video paskaidroja, ka tas nav kaut kāds viltīgs paņēmiens, kā, apejot medību aizliegumu, samazināt lapsu skaitu: “Video redzams augstsprieguma elektrības vadu pārrāvums Čerņigovas apgabalā, kas robežojas ar Baltkrieviju un Krieviju. Elektrolīnija bojāta apšaudes rezultātā. Vairākas lapsas nogalināja ar elektrisko strāvu, citas sajutušas svilušas miesas smaktu arī tuvojās notikuma vietai un gāja bojā. Tas viss turpinājās vairākas dienas, līdz brīdim, kad šo vietu uzgāja cilvēki.”
Karš Ukrainā, ko 2022.gadā uzsāka Krievija, ietekmē visas dzīves jomas. Arī savvaļas dzīvnieku populāciju apsaimniekošana un dabas aizsardzība cieš, jo kara dēļ šajā valstī ir aizliegts medīt.
Saskaņā Ukrainas ziņu resursa ЕКО-інформ sniegto informāciju, lapsu skaits pēdējo divu gadu laikā ir pieaudzis četras ar pusi reizes un tagad sasniedz 200 000. Citi avoti informē, ka liela daļa no dzīvniekiem ir inficēti ar trakumsērgu. Ļoti strauji šī infekcija izplatās arī citu plēsēju un klaiņojošo suņu vidū.