Tulkots no zviedru valodas
Zviedrijā jauns aļņu bullis kļuvis par kārtējo vilku upuri – vilks sakodis aļņu bulli galvā un apakšžoklī, smagi sakropļojot alņa purnu un atstājot to dzīvot mokās. Jaunais aļņu bullis atrasts uz ceļa, mokoties stiprās sāpēs.
Foto autors Gorans Džeikobsons medijam Jakt journalen pavēstījis, ka dodoties uz savu brīvdienu māju vien pāris kilometru attālumā no ciema, uz ceļa sastapis ievainoto alni. Vien 50 metru attālumā no automašīnas alnis ir stāvējis un nav vēlējies doties prom – tas mocījies sāpēs, tā purns bijis nopietni traumēts, sakosts, lauzts no kodumiem, apakšžoklis pilnībā noplēsts – šausminošs skats.
Džeikobsons nekavējoties zvanījis policijai, vietējiem medniekiem un dzinējiem, lai pēc iespējas ātrāk izbeigtu alņa ciešanas, ko radījis plēsējs un medītu arī plēsēju. Konkrētajā brīdī vilks atradies apmēram 100 metru attālumā no notikuma vietas, kas bija tiešs apliecinājums tam, ka vilks bijis tas, kas ievainojis alni.
Dalarnas apriņķa Borlenges pašvaldības ciemā Idkerbergetā cilvēki jau vairāku gadu garumā jūtas nedroši, jo ciemā un tā apkaimē vilki tiek manīti ik dienu. Turklāt tie vairs nebaidās no cilvēkiem. Pēc incidenta ar aļņu bulli, ciema iedzīvotāji jūtas apdraudēti un kritizē pieņemto medību politiku. Iedzīvotāji pat baidās doties pastaigās ar suņiem, jo arī tie var kļūt par upuri vilkiem.
Pašreizējā situācija Zviedrijā ir visai dramatiska – pastāv mīts, ka vilks baidās no cilvēkiem, taču tā vairs nav. Zviedrijā ar katru dienu arvien vairāk tiek gūta pārliecība, ka vilki zaudē bijību pret cilvēkiem, jūtas drošāki un ir gatavi uzbrukt.
Laikā kad Zviedrijā tika pieņemta biotopu direktīva, vilku populācija valstī bija salīdzinoši neliela, taču to skaits pēdējos 20 gados ir radikāli audzis. Zviedrijā ir ierobežotas vilku medības un ierobežots vilku nomedīšanas skaits. Turklāt nelegāli nomedījot vilku, medniekam var tikt piemērots četru gadu cietumsods. Vēl jo vairāk, pēdējo gadu laikā ir secināts, ka četri līdz pieci vilki barā apēd vienu alni nedēļā.
Arī Latvijā situācija ar vilkiem kļūst arvien trauksmaināka.
Apmēram pirms mēneša rakstījām par vilku uzbrukumu Ģibzdē, kur dienas laikā divi vilki ienāca sētā un uzbruka mājas sunim.
Mednieks Gatis Panavs, kurš iztaujāja suņa saimniekus un ziņoja par notikumiem, uzsver, ka šāda situācija, kad vilki gaišā diennakts laikā brīvi ienāk apdzīvotā vietā, nav normāla.
“Šāda situācija nav pieļaujama. Ir skaidrs, ka vajadzētu rīkot vilku medības piegulošajās platībās,”sacīja pieredzējušais mednieks.
Divi vilki Ģibzdē uzbrūks sētas sunim, to smagi sakožot. Aculiecinieka video
Turklāt Latvijā Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis aicina ziņot par vilku klātbūtnes pazīmēm, izmantojot lietotni Mednis. Šie dati ir svarīgi, lai varētu precīzāk noteikt populācijas apmēru un vilku izplatību Latvijā. Visu interviju ar Valteru Lūsi skatieties podkāsta “Šauj garām!” #155 epizodē.