
Ņemot vērā to, ka Āfrikas cūku mēris (ĀCM) ir izplatījies teju visā valsts teritorijā un informācijai par mirušām mežacūkām vairs nav izšķirošas nozīmes slimības apkarošanā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no 2025. gada 1. aprīļa pārtrauks maksāt iedzīvotājiem, kuri ziņo par atrastām mirušām mežacūkām.
Samaksa 50 eiro apmērā tika ieviesta laikā, kad ĀCM izplatība mežacūku populācijā bija salīdzinoši zema. Tā stimulēja mirušo mežacūku atradējus ziņot dienestam, tādējādi palīdzot operatīvi atklāt jaunas iespējamās slimības izplatīšanās teritorijas.
Ziņošanas tālrunis 29394696 joprojām darbosies un ikviens, kurš, dodoties dabā, pamanījis mirušu mežacūku, ir aicināts par to ziņot lietotnē WhatsApp, norādot precīzu mežacūkas līķa atrašanās vietu.
Tāpat turpmāk mednieki nesaņems 30 eiro samaksu par paraugu noņemšanu tādās teritorijās nomedītām mežacūkām, kuras PVD nav noteicis par obligātām paraugu noņemšanai. Ja šādu paraugu tomēr nogādās laboratorijā, izmeklējums par valsts budžeta līdzekļiem tiks veikts un mednieks saņems testēšanas pārskatu.
Atgādinām, ka mežacūku obligāta laboratoriskā izmeklēšana ir jāveic visām nomedītām mežacūkām teritorijās, kuras PVD noteicis par obligātām izmeklējumu veikšanai, gadījumos, ja medību laikā mežacūkai konstatē aizdomas par inficēšanos ar ĀCM, neatkarīgi no teritorijas, kurā tā nomedīta, kā arī ja mežacūkas gaļu plānots nogādāt pārtikas aprites uzņēmumā vai mazumtirdzniecībā.
Nomedīto mežacūku obligāti izmeklējamās teritorijas pieejamas ŠEIT!
ĀCM šogad Latvijā konstatēts 619 mežacūkām.
Alni var iznīdēt ātri, mežacūku nedarbi pilsētās un jaunais naidnieks. “Šauj garām!” #276 epizode
Žurnāla Medības marta numurā lasi par mednieku labajiem darbiem
