No Eiropā sastopamajām deviņām savvaļas zosu sugām vairākums populāciju, klimatam un lauksaimniecības kultūrām mainoties, strauji pieaug. Tajā pašā laikā četras (mazā zoss, sarkankakla zoss, melngalvas zoss un sējas zoss pasuga taigas sējas zoss) piedzīvo skaita kritumu.
Eiropas zosu apsaimniekošanas platforma 2015. gadā tika izveidota ar mērķi pielāgot medību slodzi katras zosu sugas un populācijas reālajai situācijai. Uzdevuma īstenošanai ļoti svarīgi ir dati – par dzīvo putnu skaitu apstājas un ziemošanas vietas, par nomedīto putnu sugu sastāvu un vecuma grupām, par redzētajiem vai iegūtajiem gredzeniem.
Latvijas mednieki savu ieguldījumu sabiedriskajā zinātnē veic godam.
2014. gadā tika uzsākts pētījums par sējas zoss pasugu taigas sējas zoss un tundras sējas zoss sastopamību Latvijas mednieku guvumā, ko nosaka pēc mednieku atsūtītām fotogrāfijām. Šie dati kopā ar VMD publicēto nomedīto sējas zosu kopskaitu katru gadu tiek ziņoti Eiropas zosu apsaimniekošanas platformai. 2020. gadā ziņots par diviem taigas sējas zoss pasugai piederīgiem putniem, t. i., taigas sējas zoss īpatsvars guvumā bija 1,5%. 2020. gadā tika vākti arī citu zosu attēli un noskaidrojās, ka 41% nomedīto sējas zosu un 60% baltpieres zosu iesūtītajā materiālā bija jaunie putni. Saņemti arī septiņi meža zosu attēli.
Ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu projektā Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte šis pētījums turpinās arī šogad. Tiek gaidīti divi putna foto – galva sānskatā un visa zoss ar izstieptu kaklu no virspuses. Tāpat svarīgi norādīt medību vietu (pagasts) un kādā biotopā (ezers, dīķis, uz lauka, purvā utt.) putns nomedīts. Tāpat kā ziņojumos par nomedītajām pīlēm vēlama arī informācija par suņa līdzdalību medībās un vai bijuši neatrasti putni.
Ziņojumus Latvijas Universitātes pētniekiem šogad var sūtīt gan vietnē www.nomeditie.org, pa e-pastu nomeditie@lu.lv, Whatsapp uz numuriem 25764272 vai 26542733 vai Facebook vietnē https://www.facebook.com/nomeditie.
Vietnē www.nomeditie.org atrodamais noteicējs ļaus atkārtot sugu atšķiršanu pirms medībām un precizēt nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālā ierakstāmo informāciju.
Ne spalviņas vēlot, projekta vadītāja Antra Stīpniece, LU Bioloģijas institūts