Lai novērtētu meža dzīvnieku trakumsērgas vakcinācijas efektivitāti Latvijas austrumu pierobežā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no medniekiem sāks pieņemt nomedītās lapsas un jenotsuņus. Par katru nomedīto dzīvnieku mednieks varēs saņemt kompensāciju 15 eiro apmērā.
Lai precizētu nepieciešamo paraugu skaitu, kā arī citas nianses, PVD aicina medniekus, kuri medī Latvijas austrumu pierobežā, sazināties ar PVD teritoriālajām struktūrvienībām.
Vakcinācijas efektivitātes kontroli PVD veic rudenī, kad pagājušas 30 dienas pēc savvaļas dzīvnieku vakcinācijas pret trakumsērgu. Katru gadu aptuveni 770 dzīvnieki – lapsas un jenotsuņi, kuri nomedīti teritorijās, kurās veikta vakcinācija pret trakumsērgu, tiek pārbaudīti laboratorijā, lai noskaidrotu, vai tie ir apēduši vakcīnu un ir imūni (vakcinēti) pret trakumsērgas vīrusu.
2023. gada vakcinācijas efektivitātes rezultāti liecina, ka 86 % no izmeklētajiem dzīvniekiem bija “ēduši” vakcīnu un 61 % no tiem antivielu līmenis bija pietiekams, lai pasargātu no saslimšanas ar trakumsērgu.
PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.
Sistemātiska savvaļas dzīvnieku vakcinācija kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī. Pateicoties tai, trakumsērga Latvijā ir izskausta – pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (WOAH) 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.
Ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, PVD aicina mājas (istabas) dzīvniekus regulāri vakcinēt pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Dzīvnieku marķēšanas dzinējmedībās, vēlme satikt lāci un lūšu sāga. “Šauj garām!” #253 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!