
Iestājoties siltākam laikam, daudzi suņu īpašnieki dalās ar fotogrāfijām un brīdina viens otru sociālajos tīklos par ērču aktīvās sezonas sākšanos. Kā zināms, ērces izplata vairākas gan suņiem, gan cilvēkiem bīstamas slimības.
Grobiņas veterinārās klīnikas ārsti ziņo par strauju šīs slimības izplatīšanos novada teritorijā. Laikā no 10. līdz 16.martam vairākiem suņiem veterinārārsti ir diagnosticējuši babeziozi. Viens no gadījumiem bija letāls.
Tā ir suņiem ļoti bīstama slimība. Tai raksturīga strauja attīstība, kas pāris dienu laikā var novest pie suņa bojāejas. Babeziozes ierosinātājs ir sarkanajos asinsķermenīšos parazitējoši vienšūņi – babēzijas.
Kā notiek inficēšanās?
Suņi visbiežāk inficējas ar babaziozi caur ērču kodumiem, īpaši no Ixodes un Rhipicephalus sugu ērcēm, kuras ir izplatītas Eiropā, tostarp Baltijas valstīs. Retāk slimība var izplatīties caur asins pārliešanu vai iespējams, ka kucēni inficējas no slimas mātes.
Slimības norise un simptomi
Saslimšanas simptomi var parādīties dažas dienas vai pat vairākas nedēļas pēc inficēšanās.
Galvenie simptomi, pēc kuriem var noteikt, kā suns iespējams ir inficējies ar babeziozi ir – bālas gļotādas, nespēks, samazināta ēstgriba, tumšas krāsas – brūns vai sarkanīgs urīns, nesen novērota ērces piesūkšanās. Smagos gadījumos suņiem var attīstīties šoka stāvoklis, nieru vai aknu mazspēja, kas var būt letāla, ja netiek nodrošināta savlaicīga ārstēšana. Babeziozi visātrāk var diagnosticēt, paņemot asins paraugu no dzīvnieka un pārbaudot to mikroskopā (skat. attēlā).
Veterinārārsti norāda, ka mūsdienu medikamenti ļauj likvidēt slimības ierosinātāju pāris stundu laikā, taču galvenās briesmas rada nevis pats vienšūnis, bet tā apvalks, kas pēc nēsātāja bojāejas pa asinsrites sistēmu nonāk aknās un nierēs, nosprostojot šo orgānu filtrēšanas sistēmu. Tāpat ārsti brīdina par atkārtotas inficēšanās risku. Pat, ja suns ir izdzīvojis un veiksmīgi pārvarējis babeziozes sekas, katra nākamā saslimšana rada papildus ietekmi uz aknām un nierēm, mazinot to veiktspēju. Tādēļ ir ļoti svarīgi padomāt par sava suņa aizsardzību pret ērcēm, piemeklējot šķirnei un veselības stāvoklim atbilstošu līdzekli.
Ārstēšana
Ārstēšanas mērķis ir iznīcināt parazītus, stabilizēt suņa veselības stāvokli un novērst komplikācijas. Terapija var ietvert:
1. Pretparazītu zāles – visbiežāk lieto imidokarbu vai atovakonu kombinācijā ar azitromicīnu.
2. Simptomātiska ārstēšana – intravenoza šķidruma terapija, lai novērstu dehidratāciju un atbalstītu nieru darbību.
3. Asins pārliešana – smagos gadījumos, ja attīstās smaga anēmija.
4. Pretiekaisuma un pretdrudža medikamenti – lai mazinātu simptomus un iekaisumu.
Profilakse
Labākā aizsardzība pret babaziozi ir efektīva ērču kontrole:
• Regulāra pretērču līdzekļu lietošana (pilieni, kakla siksnas, tabletes)
• Suņa pārbaude pēc pastaigām, īpaši ērču aktīvajos periodos
• Izvairīšanās no vietām ar augstu ērču blīvumu
• Savlaicīga ērču noņemšana, ja tās ir piesūkušās
Babazioze ir nopietna slimība, kas var būt letāla, ja netiek savlaicīgi diagnosticēta un ārstēta. Suņu īpašniekiem ir svarīgi būt informētiem par slimības simptomiem un izmantot profilaktiskos pasākumus, lai pasargātu savus mīluļus.
Babezioze cilvēkam
Ar babeziozi var saslimt arī cilvēks. Pirmie simptomi parādīsies pēc 1 līdz 2 nedēļu ilga inkubācijas perioda, izpaužoties kā nespēks, nogurums, drebuļi, drudzis, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes. Veseliem cilvēkiem slimības simptomi parasti izzūd nedēļas laikā, bet citos gadījumos var attīstīties hepatosplenomegālija (aknu un liesas vienlaicīga palielināšanās) ar dzelti, viegla līdz vidēji smaga hemolītiskā anēmija, viegla neitropēnija un trombocitopēnija. Smagas slimības gaitā iespējama arī nekardiogēna plaušu tūska.
Babezioze var būt letāla īpaši gados vecākiem cilvēkiem, pacientiem bez liesas un cilvēkiem ar AIDS. Šādos gadījumos slimības gaita var atgādināt malāriju, izraisot augstu drudzi, hemolītisko anēmiju, hemoglobinūriju, dzelti un nieru mazspēju. Ja pacientam iepriekš bijusi asimptomātiska parazitēmija, splenektomija var izraisīt slimības simptomātisku izpausmi. Jaundzimušajiem babezioze var noritēt gan vieglā, gan smagā formā ar izteiktu drudzi.
Kas ir Kick The Tick komplekts ērču noņemšanai?
Tas ir komplekts drošai ērces noņemšanai. Var izmantot kā cilvēkam, tā arī mājdzīvniekam. To iesaka ērču pārnēsāto slimību profilaksei, tostarp ērču encefalīta, Laimas slimības, babeziozes, anaplazmozes un citu slimību profilaksei. Komplekts sastāv no āķīša ērču noņemšanai un aerosola kukaiņa ātrai sasaldēšanai. Pirms noņemšanas ērci sasaldē, tādā veidā tiek kavēta infekciozo siekalu pārnešana. Speciālās tehnoloģijas pārklāj ērces ķermeni, aizkavējot tā plīsumus, kā arī samazina risku saskarties ar infekcijas izraisītājiem ērces noņemšanas laikā. Pēc tam izmanto āķīti ērces noņemšanai. Piesūkušās ērces noņemšana jāveic ļoti uzmanīgi, izmantojot piemērotāko āķīša galu – lielāko vai mazāko. Ja piesūkusies ērce tiek pamanīta novēloti, to ir grūtāk noņemt, jo ērces mutes piedēkļi ir cieši piesūkušies ādai. Tādā gadījumā, iespējams, labāk doties pie ārsta, kas ērci noņems.
Komplektu piedāvā veikals Outdoorexperts

Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
https://youtube.com/live/8LGmKA4DY4U
Žurnāla Medības marta numurā lasi par mednieku labajiem darbiem
