Šodien beidzas zeltaino šakāļu (Canis aureus) medību sezona, kas turpinās no 15.jūlija līdz 31.martam, kā to paredz Medību noteikumi. Šakāļu medību sezona sakrīt ar vilku medību sezonu divu iemeslu dēļ. To vairošanās cikls ir tāds pats kā vilkiem un šakāļi ir tajā pašā Biotopu direktīvas pielikumā, kur vilki un tas paredz kontrolētas sugas medības. Šakāļiem tiek noteikts saudzēšanas periods, taču to medības netiek limitētas.
Vairākas reizes žurnāls saņēmis mednieku jautājumu, vai ir atļauta šakāļu medīšanu pēc tam, kad noslēgusies vilku sezona? Protams, ka ir atļauta! Vilks ir limitējamais dzīvnieks un, lai arī sezona turpinās no 15.jūlija līdz marta beigām, tomēr, izlietojot visu Valsts meža dienesta piešķirto limitu, medības tiek apturētas. Tā kā šakāļiem limitēšana netiek piemērota, tos medī līdz sezonas beigām.
Iepriekšējos gados ziņojumi par šakāļu nomedīšanu pienāca salīdzinoši reti un oficiālā informācija ir visai skopa. Tagad medniekiem būs jāziņo caur lietotni Mednis par visiem nomedītajiem dzīvniekiem, ks ļaus iegūt precīzus datus par dažādu sugu, tai skaitā zeltaino šakāļu populāciju Latvijā.
Šī salīdzinoši jaunā plēsēju suga ienākusi Latvijā un te arī paliks – vairosies un izplatīsies. Par to šaubu nav.
Pagaidām šakāļi koncentrējas dažos rajonos: Kurzemē gar rietumu piekrasti un Liepājas rajonā, pie Skrundas un Saldus, nedaudz Zemgalē. Manīti pie Jelgavas, pārsteidzoši arī Igaunijas robežas tuvumā.
Liepājas pusē to ir ļoti daudz. Kāpēc, vaicāsiet jūs? Jo Liepājas ezera apmēram 3000 ha plašie niedrāji rada ideālu dzīves vidi šiem veiklajiem plēsējiem. Nu jau katru vakaru dažādās vietās ap Liepājas ezeru ir dzirdama šakāļu gaudošana. Salīdzinoši regulāri tie tiek novēroti un arī nomedīti tur.
Burtiski tikko saņemtas ziņas no kāda mednieka, kuram vakar izdevās nomedīt šakāli Otaņķu novadā. Nebūt ne pirmā reize, kad šajā pusē tiek novērots vai nomedīts šīs sugas plēsējs. Mēs rakstījām par vistu zagli, kuru mednieks novēroja, izmantojot medību kameru un pēcāk arī nomedīja.
Liepājas ezers ir aizsargājamā dabas teritorija, kas radīta daļēji dažādu putnu aizsardzībai… Šis ezers ir svarīga putnu ligzdošanas vieta. Vairāk nekā 100 dažādu tai skaitā ļoti retu putnu sugu šeit vij ligzdas un perē. Vasaras beigās putni maina spalvu. šajā periodā tie ir ļoti neaizsargāti. Pavasara un rudens migrācijas laikā putni atpūšas un barojas Liepājas ezerā. Daļa ūdensputnu un citu sugu ziemo pie Liepājas ezera vai tāterirojiā. Tai skaitā arī dažādu sugu zosis, kā arī vairums citu ūdensputnu.
Un šeit rodas jautājums. Kādu ietekmi uz visām šīm sugām radīs vēl viens plēsējs? Var būt ir laiks padomāt par medību tiesību nodošanu vietējiem kolektīviem, kas varētu pieslēgties sugu aizsardzībai, medījot plēsējus lieguma zonās?
Dabas lieguma “Liepājas ezers” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi atļauj tikai ūdensputnu medības, izmantojot bezsvina munīciju. Cita veida medības ezera teritorijā, sevišķi stingrā lieguma zonās nav atļautas.
Tad kādi būs Dabas aizsardzības pārvaldes ieteikumi, runājot par pieaugošo zeltaino šakāļu populāciju Liepājas ezerā un piegulošajās teritorijās? Atbildi uz šo jautājumu mēģināsim noskaidrot un sniegt tuvākajos žurnāla Medības numuros.