Augšdaugavas novada ziņu portāls, atsaucoties uz Daugavpils Universitātes ornitologa un pētnieka Indriķia Krama stāstījumu, ziņo par jaunu zeltainā šakāļa (Canis aureus) novērojumu.
“Canis aureus jeb zeltainais šakālis Latvijā iepriekš jau bija manīts, taču ne bieži. Acīmredzot dzīvnieks pielāgojas mūsu apstākļiem un pamazām ienāk mūsu teritorijā. Ir ziņas, ka šis dzīvnieks redzēts daudz tālāk uz Ziemeļiem, pie Arhangeļskas,” skaidro Indriķis. Pirmo reizi šakālis Latvijā manīts 2013. gadā netālu no Jelgavas.
Latvijā pēdējo desmit piecpadsmit gadu laikā ik pa laikam konstatēta šakāļu klātbūtne. ar katru gadu aizvien vairāk ziņojumu par šiem plēsējiem.
2020./2021.gada sezonā Valsts meža dienests saņēmis atskaites par 20 nomedītajiem šakāļiem. 2021./2022. gada sezonā – 18 plēsēju. Par aizvadīto medību sezonu dati vēl nav apkopoti, bet neoficiāli ir zināms, ka šakāļu tiek nomedīts aizvien vairāk!
Personīgi nācies pieredzēt šakāļu bara klātbūtni pie Liepājas ezera, Nīcas novada teritorijā. Naktī, medījot jenotsuņus dzirdēta bara gaudošana, pie kam pavisam netālu – aptuveni 70 m attālumā, niedrēs. Vietējie kolektīvi ziņo par alām, kur mīt šakāļi.
Lauksaimnieki ari novēro šos plēsējus. Žurnāls ir saņēmis vairākus ziņojumus un video materiālus.
Pāvilostas un Vērgales novadu, kā arī Ventspils rajona medību kolektīvi jau pastāvīgi saskaras ar šakāļiem.
Secinājums, šī plastiskā suga ir Latvijā uz palikšanu un mums nāksies rēķināties ar vēl vienu vidēja izmēra plēsēju.
Informācija par nomedītajiem dzīvniekiem, tai skaitā zeltainajiem šakāļiem ir atrodama VMD mājas lapā, Medību sadaļas apakšsadaļā Medību resursi, failā Vides monitorings pie Fona monitoringa datiem.