Žurnāla Medības redakcija saņēma vairākus satrauktus zvanus un ziņas no medniekiem, kuri bija no Valsts meža dienesta saņēmuši vēstījumu ar prasībām, kuras neparedz normatīvie akti. Turklāt tika piedraudēts ar soda sankcijām, ja epastā minētās prasības netikšot ievērotas. Proti, tika norādīts, ka medniekiem, lai “neiekultos nepatikšanās”, izmantojot lietotnes Mednis virtuālās atļaujas, būtu mežā kaut kādā veidā jāmarķē arī nomedītais dzīvnieks, norādot, ka; “Tālāk jau mednieks var likt lietā savu izdomu, kā nomarķēt nomedīto dzīvnieku. No nomedīšanas vietas līdz dzīvnieka sadalīšanas brīdim marķieriem ar atļaujas numuru jābūt piestiprinātam dzīvnieka ķermenim…”
Vēstījuma autors nav ņēmis vērā faktu, ka uz moderno medību lietotni, kuras viens no uzdevumiem ir pilnībā atteikties no taustāmām nomedīšanas atļaujām, ir mēģināts attiecināt normatīvo aktu prasības un algoritmus, kas paredzētas pavisam citai situācijai, kad mednieka rīcībā ir fiziska nomedīšanas atļauja – savilcējs.
Normatīvo aktu regulējums lietotnei Mednis izmantošanai vēl tikai top, kā grozījumi Medību noteikumos.
Taču principi zināmi ikvienam medniekam, kurš šo lietotni jau ir izmantojis mežacūku medībās. Darbību algoritms ir ārkārtīgi vienkāršs – nomedītu dzīvnieku ar Medni jānofotografē nomedīšanas vietā, jāaizpilda lietotnē prasītā informācija un jānospiež poga, kas datus iesniedz automātiski.
Tas viss darbojas gan tad, ja ir tīkla pārklājums, gan tad, kad tā nav. Pirmajā gadījumā nomedīšanas atļaujas numuru sistēma uz tālruni nosūta nekavējoties, otrajā – kad tālrunis nokļūst vietā, kur ir pārklājums. Nomedīšanas fakts tiek fiksēts mednieka tālrunī un tas ir pietiekami, lai dzīvnieku vestu uz pirmapstrādes vietu. Tieši tāpat ir tajos gadījumos, kad medību klubam ir noslēgts līgums ar Valsts meža dienestu un ar Medni drīkst norakstīt aļņu un staltbriežu nomedīšanas atļaujas.
Nav grūti iedomāties situāciju, kurā dzīvnieks ir nomedīts nezonā nekurienes vidū. Mednieks nomedīšanas faktu ir fiksējis Mednī un… tālāk izpildās vētījumā minētie apstākļi. Kā lietotne var iegūt automātiski ģenerēto nomedīšanas atļaujas numuru, ja tālrunim nav tīkla pārklājuma? Un ja arī numurs tiek saņemts, kā to uzrakstīt uz slapjā, ar sniegu aplipušā ķermeņa? Krāsot ar krāsu, rakstīt uz papīra lapiņas?
Jā, attiecībā uz nomedītajām mežacūkām ir prasība spēt nomarķēt nomedīto dzīvnieku liemeņus, taču tas jādara pirmapstrādes vietā un tajos gadījumos, kad jāveic ĀCM analīzes un pozitīvas analīzes gadījumā jāspēj identificēt inficētās cūkas ķermenis. Taču tas arī ir vienīgais iemesls, kāpēc ķermenis būtu jāspēj identificēt arī pēc tā vēdināšanas.
Mednieki, kas saņēma šo vēstīju par to ziņoja žurnālam Medības. Savukārt mēs vaicājām Valsts meža dienesta augstākajām amatpersonām, kā šāds vēstījums vispār varēja rasties. Valsts meža dienesta Medību daļas vadītāja Valtera Lūša atbilde bija ļoti vienkārša, ka VMD darbinieks ir kļūdījies un problēma ir atrisināta un medniekiem nosūtīta atkārtota informācija, kas atsauc iepriekšējo.
Informatīvais seminārs “Mednis” par koplīgumu medību atļauju sadali
Informatīvais seminārs klubu vadītājiem par lietotnes “Mednis” ieviešanu
Informatīvais seminārs II klubu vadītājiem par lietotnes “Mednis” ieviešanu. 2 daļa!
Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.
👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.
Decembra numurā par to, kad inspektors traucē medības!
Abonē žurnālu Medības 2024. gadam