Ja veikts pārkāpums, par to pienākas sods. Tas attiecas ne tikai uz sadzīvi, bet arī uz medībām, un jāsaka, ka šajā jomā sodi nebūt nav no tiem mazākajiem. Par vispārbīstamu rīku un metožu izmantošanu var arī saņemt cietumsodu.
Iepriekš pārkāpumu svaru vērtēja pēc administratīvā pārkāpuma kodeksa nosacījumiem, bet no pagājušā gada 1. jūlija spēkā stājās Medību likuma VII. nodaļa, kas šajā normatīvajā aktā ir pavisam jauna un svaiga, nosakot administratīvos pārkāpumus medību jomā un kompetenci administratīvo pārkāpumu procesā. Īsāk sakot, medību regulējums un sods par tā neievērošanu būs atrodami vienā dokumentā.
Jaunums ir tāds, ka sodu aprēķinās soda vienībās. Piemēram, 32. panta otrā daļa nosaka, ka par medīšanu ar šaujamieroci vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci, vai medību rīkiem, ja nav normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iegūta mednieka sezonas karte vai atļauja ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā, piemēro naudas sodu no četrām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām. Viena soda vienība ir 5 eiro, kas nozīmē, ka sods var būt no 20 līdz 350 eiro. Soda nauda nav vienīgais atbildības veids, kas noteikts likumā. Piemēram, minētā panta sestā daļā teikts, ka par medīšanu vietā, kur medīt aizliegts, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
Vērtējot jaunās normas, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks norādīja uz to, ka: “Pašreiz cilvēkus par formāliem pārkāpumiem soda neadekvāti bargi. Ar 1. jūliju stājās spēkā Medību likuma 32. pants. Par laicīgi nenopirkto sezonas karti iespējams sodīt no 20 līdz 500 eiro. Kur ir kritēriji, pēc kuriem nosaka minimālo un pēc kuriem maksimālo sodu? Redzot to, ka nereti Valsts meža dienestā nav vienotas izpratnes par ļoti daudzām lietām, šāds milzīgs diapazons nebūtu pieļaujams. Ja nav vienota redzējuma, soda amplitūdai jābūt minimālai, lai nav iespējas interpretēt.”
Runājot par likuma 24. pantu, kas definē to, kas ir nelikumīgas medības, Haralds Barviks uzsver: “Es tāpat redzu nepieciešamību mainīt Medību likuma 24. pantu – nelikumīgas medības. Pants būtu konkrēti jāsadala nelikumīgās medībās un medību pārkāpumos. No 24. panta jāsvītro tas, ka nelikumīgām medībām tiek pielīdzināta medījamo dzīvnieku turēšana nebrīvē. Tas Pārtikas un veterinārā dienesta un dzīvnieku labturības jautājums. Pēc pašreizējā traktējuma sanāk, ja puika, labu gribēdams, atved ar divriteni mājās žagatas vai vārnas mazuli, ko atradis zemē nokritušu, rezultātā visa ģimene ir veikusi nelikumīgas medības un viņi ir saucami pie atbildības, puikam konfiscējot arī divriteni. Protams, šis ir pārspīlējums, bet, jā, vārnas mazulis pārnests mājās bez Valsts meža dienesta atļaujas ir traktējamas kā nelikumīgas medības.”
Runājot par medīšanu, izmantojot aizliegtus medību līdzekļus un rīkus, piemēram, putnu līmi, arbaletus, ieročus, kas nav klasificēti kā medību šaujamieroči un citas likuma 32. panta astotajā daļā noteiktās metodes, pienāksies sods no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā. Interesanti, ka pašlaik tiek diferencēts sods par dažādiem pārkāpumiem. Piemēram, par arbaleta izmantošanu var pienākties sods līdz simts naudas soda vienībām un medību tiesību izmantošanas aizliegums, bet izmantojot loku, piemēro naudas sodu no četrām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām.
Nedrīkst aizmirst arī to, ka joprojām saistošas ir Krimināllikuma prasības. Sodus šā likuma izpratnē par nelikumīgām medībām nosaka 112. pants. Piemēram, par nelikumīgām medībām, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai ja tās izdarītas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, vai ja ar tām radīts būtisks kaitējums, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Savukārt par aizliegtu vispārbīstamu līdzekļu, metožu, rīku vai paņēmienu izmantošanu medībās soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Par vispārbīstamiem līdzekļiem uzskata ķerambedres, cilpas, āķus, asu priekšmetu uzstādīšanu uz dzīvnieku takām, elektriskas ierīces, kas spēj dzīvnieku apdullināt vai nogalināt, sprāgstvielas un patšāvējus, indes vai saindētu ēsmu, gāzes vai dūmus.
Vēl ir bijušas diskusijas par Medību likumā uzskaitītajiem aizliegtajiem medību līdzekļiem. Likumā kā viens no šādiem līdzekļiem ir minēta “putnu” līme, un reti kurš Latvijā vispār saprot, kas ar to domāts. Šajā gadījumā jāsaka, ka likumā ir integrētas dažādu Eiropas Padomes direktīvu un arī starptautisko konvenciju prasības, kas mums ir saistošas, tajā skaitā arī “putnu” līme, kura visticamāk izmantota kādā no Vidusjūras reģiona valstīm, kur putnus ķer arī ar tīkliem. Jāsaka, ka jaunā likuma redakcija attiecībā uz pārkāpumiem un sodiem ir pārskatāma un saprotama, lai gan joprojām ir lietas, kas būtu jāizskauž vai jāuzlabo.
Video. Podkāsta “Šauj garām!” diskusija par šo jautājumu!
Medību likums
32. pants. (1) Par atrašanos ar lietošanai sagatavotu šaujamieroci vai medību rīku medību platībā bez saskaņojuma ar medību tiesību lietotāju, kā arī platībās, kurās medīt aizliegts, izņemot šā likuma 18. pantā un 29. panta piektās daļas 3. punktā minētos gadījumus, piemēro naudas sodu no astoņām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām.
(2) Par medīšanu ar šaujamieroci vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci, vai medību rīkiem, ja nav normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iegūta mednieka sezonas karte vai atļauja ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā, piemēro naudas sodu no četrām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām.
(3) Par medīšanu, izmantojot loku, piemēro naudas sodu no četrām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām.
(4) Par medījamo dzīvnieku turēšanu nebrīvē, ja nav saņemta Valsts meža dienesta atļauja, piemēro naudas sodu no četrām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām.
(5) Par limitētā medījamā dzīvnieka pārvietošanu no vietas, kur tas nomedīts, ja nav aizpildīta medību atļauja, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
(6) Par medīšanu vietā, kur medīt aizliegts, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
(7) Par nelimitēto medījamo dzīvnieku medīšanu bez medību tiesību lietotāja piekrišanas, izņemot šā likuma 18. pantā un 29. panta sestās daļas 3. punktā minētos gadījumus, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
(8) Par medīšanu, izmantojot turpmāk šajā panta daļā norādītus aizliegtus medību līdzekļus un rīkus, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā:
1) mākslīgi gaismas avoti, izņemot meža cūku, lapsu un jenotsuņu medības;
2) nakts redzamības tēmēkļi ar elektronisko palielinājumu vai attēla pārveidošanu, izņemot meža cūku, lapsu un jenotsuņu medības;
3) pusautomātiski šaujamieroči, kuru patrontelpas un magazīnas (patronu padošanas mehānisma) kopējā ietilpība ir lielāka par trim patronām, izņemot meža cūku, lapsu un jenotsuņu medības;
4) arbaleti;
5) ieroči, kas nav klasificēti kā medību šaujamieroči.
(9) Par medību termiņu neievērošanu, kā arī par Valsts meža dienesta un Valsts robežsardzes amatpersonu noteikto medību organizēšanas ierobežojumu pārkāpšanu piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
(10) Par medīšanu ar šaujamieroci vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci, ja nav normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iegūta vai ir atņemta mednieka apliecība vai medību šaujamieroča glabāšanas atļauja, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
(11) Par limitēto medījamo dzīvnieku medīšanu, ja medniekam vai medību tiesību lietotājam nav attiecīgas medību atļaujas, vai ievainota limitētā medījamā dzīvnieka izsekošanu, ja nav aizpildīta medību atļauja, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
(12) Par medījamo dzīvnieku medīšanu ar medību rīkiem, ja nav normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iegūta vai ir atņemta mednieka apliecība, kā arī par medību rīku neatļautu lietošanu piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
(13) Par medīšanu apstākļos, kad dzīvnieki glābjas no dabas katastrofām, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
(14) Par medīšanu, izmantojot turpmāk šajā panta daļā norādītus aizliegtus medību līdzekļus, rīkus, metodes un paņēmienus, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā:
1) “putnu” līme, akli vai sakropļoti dzīvnieki kā ēsma;
2) skaņu ieraksti;
3) spoguļi un citas apžilbinošas ierīces;
4) lāzertipa tēmēkļi;
5) tīkli, kas darbojas neselektīvi saskaņā ar lietošanas nosacījumiem vai izmantošanas apstākļiem;
6) kājķeramie slazdi un slazdi jeb lamatas, kas darbojas neselektīvi saskaņā ar lietošanas nosacījumiem vai izmantošanas apstākļiem;
7) lidaparāti, motorizēti braucoši sauszemes un ūdens transportlīdzekļi;
8) siltumu uztveroši (termālie) tēmēkļi.
(15) Par medīšanu, izmantojot jebkurus masveidīgas vai neselektīvas putnu sagūstīšanas vai nonāvēšanas līdzekļus, pasākumus vai paņēmienus, arī tādus, kas var izraisīt sugas izzušanu vietējās pašvaldības vai valsts teritorijā, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
(16) Par medījamo dzīvnieku ķeršanu savvaļā, ievešanu Latvijā, izmantošanu šķirnes medību suņu apmācībā vai zinātniskajā pētniecībā, kā arī izlaišanu savvaļā bez Valsts meža dienesta atļaujas piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz piecdesmit naudas soda vienībām.
(17) Par šaujamieroča, tā glabāšanas atļaujas, munīcijas, medību rīka, medību dokumentu un medību produkcijas neuzrādīšanu, kā arī par paskaidrojumu nesniegšanu par medībām pēc kompetentās institūcijas pieprasījuma piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz piecdesmit naudas soda vienībām.
(18) Par medībām pielīdzināmām darbībām noteikto prasību pārkāpšanu piemēro naudas sodu līdz piecdesmit naudas soda vienībām.
(19) Par savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošanas noteikumu pārkāpšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz piecdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no desmit līdz divsimt naudas soda vienībām.
(20) Par medību šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča izmantošanas kārtības pārkāpšanu medību laikā piemēro naudas sodu no desmit līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
(21) Par medību noteikumos ietverto drošības prasību pārkāpšanu medību laikā piemēro naudas sodu no desmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
(22) Par medību produkcijas pirkšanu, pārdošanu, pārstrādi, pārvadāšanu vai glabāšanu, kura iegūta bez atbilstošas medību atļaujas, piemēro naudas sodu fiziskajai personai no piecām līdz piecdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no divdesmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām.
(23) Par nemedījamo savvaļas dzīvnieku iegūšanu, medīšanu vai turēšanu nebrīvē, ja nav saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes ikreizēja atļauja, piemēro naudas sodu līdz piecdesmit naudas soda vienībām.
(24) Par medību produkcijas piesavināšanos piemēro naudas sodu fiziskajai personai no piecām līdz piecdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no divdesmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām.
(25) Par medību vadītājam noteikto pienākumu nepildīšanu piemēro naudas sodu no divām līdz piecdesmit naudas soda vienībām, nosakot medību vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz diviem gadiem vai bez tā vai atņemot tiesības vadīt medības uz laiku līdz diviem gadiem vai bez tā.
(26) Par citiem šajā pantā neminētiem medību noteikumu pārkāpumiem piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz piecdesmit naudas soda vienībām.