Vispirms pateicamies medniekam Kārlim Dozem un Šveices Mednieku asociācijai par videomateriāliem un informāciju.
Tuvojas siena pļaujas laiks. Ja agrāk, pļaujot ar izkaptīm, cilvēki pamanīja stirnu mazuļus, zaķēnus un citas radības, tad tagad, intensīvās lauksaimniecības laikmetā, pļaujmašīnas operators vienkārši nevar paspēt ievērot kaut ko garajā zālē, jo mūsdienu tehnika virzās pārāk ātri. Diemžēl, siena pļaujas laikā simtiem un tūkstošiem dzīvo radību iet bojā, tai skaitā arī jaundzimušie stirnu mazuļi.
Daļa Latvijas zemnieku un lauksaimnieku izprot šo atbildību un pirms pļaušanas izstaigā pļavas, cenšoties sameklēt un izglābt stirnēnus. Šī prakse ir zināma, bet nav sevišķi izplatīta.
Vācijā, turpretī, stirnēnu glābšanas akcija aptver visu valsti. Šo darbu, kopā ar lauksaimniekiem veic mednieki. Kārlis Doze, kurš dzīvo Vācijā un šomēnes kopā ar savu dzīvesbiedri Montu Lavandeli piedalās stirnēnu meklēšanā, padalījās ar informāciju.
Vaicāts, kā viss tiek organizēts Vācijā, Kārlis Doze pastāstīja: “Zemnieks piesakās mednieku biedrībā un informē, ka grib nākamajā dienā pļaut zāli. Attiecīgi medību tiesību lietotāja pārstāvji iet pirms traktora, bet agri no rīta, tā ap pulksten sešiem, kamēr vēl viss reljefs ir vēss. Tādā laikā drona termokamera visu labi izšķir, jo jau ap astoņiem saule sāk sildīt un (termokameras attēlā) sāk spīdēt visi akmeņi, žogu stabi, platās lapas (zirgskābenes), un tas apgrūtina stirnu mazuļu meklēšanu.”
Līdzfinansējums termo dronu iegādei Vācijā
Izpētot oficiālo informāciju, noskaidrojām, kā viss notiek Vācijā.
Šogad valsts Federālā Pārtikas un lauksaimniecības ministrija līdz jūnija beigām aicina mednieku asociācijas (klubus un biedrības) pieteikties līdzfinansējumu saņemšanai bezpilota lidaparātu iegādei, kas tiks izmantoti stirnēnu meklēšanai pļaujamajās teritorijās.
Katram mednieku klubam līdz šim tika finansēta divu dronu iegāde pa summu 4 000 eiro katram aparātam, bet ne vairāk kā 60 % no attaisnotajiem izdevumiem. Šogad Vācijas Lauksaimniecības ministrija finansē vēl divu papildus dronu iegādi katram mednieku klubam.
Kopējais dronu iegādei paredzētais Vācijas Federālā Pārtikas un lauksaimniecības ministrijas līdzfinansējums šogad ir 2 000 000 eiro.
“Gribētos, lai arī Latvijas valdība izveidotu kādu atbalsta programmu medniekiem dronu līdzfinansēšanai, kā tas ir Vācijā. Cik liels līdzfinansējums tas ir, precīzi nezinu. Bet tie droni ar termo maksā ap 6 000 eiro. Pie tam, tehnika pamazām kļūst pieejamāka un cenas var kristies,” noslēgumā norādīja Kārlis Doze.