Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda padalījās ar interesantu stāstu no viņa ikdienas darba.
Kā izrādās, dzīvnieku tiesību aizstāvis Sandris Ādminis bija devies sēņot un mežā atradis mežacūku. Facebook profilā “Zootēka” viņš raksta:
“Viņu es atradu, kad sēņoju mežā. Izbijos, jo pamanīju jau pāris metrus no sevis un viņa izskatījās vienkārši iesnaudusies, galvu atbalstot uz priekškājām. Bet nereaģēja uz trokšņiem, neelpoja. Apmēram tik liela kā es. Vilna tīra, šņukurs dzīvīgs, mušu nav, tā ka vēl nesen elpojusi. Varbūt pat vēl silta, bet pavisam tuvoties un apmierināt “dabas pētnieka” ziņkārību neatļāvos, zinot, ka to neiesaka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ. Tā ir ļoti lipīga vīrusu slimība, ar ko slimo tikai cūkas – Latvijā parādījusies 2014. gadā, bet nu jau izpletusies pa visu valsti. 2023. gada pirmajos 6 mēnešos ĀCM konstatēts 253 mežacūkām 23 novadu 80 pagastos.
Piezvanīju PVD un pateicu par atrasto mežacūku – kur un kas. Viņu publikācijās teikts, ka ziņotājiem par mirušām mežacūkām piešķir 50 eiro atlīdzību, bet man kaut kā nepiedāvāja. Negribēju arī prašņāt, bet interesanti, kā tur ir ar to naudu – kas un kā to saņem? Laikam jau ne sēņotāji. (Papildināts: tagad dienu vēlāk piezvanīja no PVD, teica, ka cūku atraduši, nodevuši info uzņēmumam, kas likvidē bezsaimnieka dzīvnieku ķermeņus + piedāvāja man to atlīdzību).”
Ieradies notikumu vietā, Ivars Koloda veica dzīvnieka pārbaudi, lai saprastu dzīvnieka nāves cēloni. Nāves cēlonis bija acīmredzams. Skaidrs, ka dzīvnieks nebija gādjis bojā no Āfrikas cūku mēra, bet gan no neuzmanības. Tas visticamāk bija ātri skrējis un neveiksmīgi uzdūries uz zara. Ir bijuši gadījumi, kad nomedī alni, kuram zem ādas krūtīs iedūries liels zars, bet kaut ko tādu, kā norāda Ivars Koloda, viņš redzot pirmo reizi.
Ārkārtīgi rets atradums! Neuzmanība beigusies ar nāvi
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu meža cūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta un saņemt samaksu.
Kā medības mainīja dzīvi? Arvids Baumanis – īpašais 200. epizodes viesis. “Šauj garām!” #200 epizode
Abonē šeit:
12 numuri + 3 pielikumi
12 numuri bez pielikumiem
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu