Jaunsuņu iedzimto īpašību darba pārbaudēs, ko augusta beigās organizēja Latvijas Medību suņu klubs (Latvijas kinoloģiskā federācija), piedalījās rekordliels dažādu šķirņu suņu skaits! 18 jaunie suņi no visām trim Baltijas valstīm!
Interesanti, ka Igauniju pārstāvēja gordonseters jeb skotu seters, kas ārpus izcelsmes valsts ļoti reti tiek izmantots medībās. Savā grupā šīs suns uzvarēja, iegūstot 92 punktus un I pakāpes diplomu. Absolūtais uzvarētājs bija Velsas springerspaniels REDSPRINGS HAILEY AMBER WIND, īp. N. Kučerjavaja – 100 punkti, I pakāpe.
Pirmās piecas vietas:
1. Velsas springerspaniels REDSPRINGS HAILEY AMBER WIND īp. N. Kučerjavaja – 100 punkti, I pakāpe
2. Gordonseters AMAZING CELTICS DESTINY QI JAMES īp. A. M. Rennit – 92 punkti, I pakāpe
3. Ungāru vižla (īssp) BELLALOTTE CANE IGGI GORDON īp. M. Malnačs– 91 punkts, I pakāpe
4. Vācu īsspalvainais putnusuns ARABEL REX DENZEL īp. T. Biders – 88 punkti, I pakāpe
5. Vācu īsspalvainais putnusuns ŽALTVYKSTE EST MIRACULUM ŽALČIO MOTE īp. A. Gilyte – 85 punkti I pakāpe
Visi rezultāti te
Jaunsuņu pārbaudēs ir trīs uzdevumi
Šāviena noturības vingrinājuma laikā tiek pārbaudīts, kā suns uztver šāviena skaņu. Nav pieļaujams, lai suns baidītos, skrietu projām, pārstātu klausīt saimnieku. Uz lauka vienlaikus iet divi suņi ar saimniekiem, kas pēc tiesnešu norādījuma suņus palaiž brīvi. Suņi nedrīkst kauties, mukt projām. Tiek vērtēta ne tikai attieksme pret šāvienu, bet arī paklausība.
Lauka pārmeklēšana un norādīšana (stāja) uz putnu. Tas ir individuāls uzdevums. Suņu spējas tiek vērtētas atbilstoši šķirnes specifikai. Putnusuņiem un spanieliem ir atšķirīga lauka pārmeklēšanas un putna atrašanās vietas norādīšanas maniere, un stils. Šajā uzdevumā tiek vērtēta instinktīvā lauka pārmeklēšana, suņa spēja noteikt vēja virzienu, attālums, kādā suns saož putnu, kā arī pieiešana un norādīšana. Tā kā tās ir jaunsuņu pārbaudes, vērtēšana nav pārāk stingra un pat noķerot putnu, suns nesaņem diskvalifikāciju. Paklausība un sadarbība ar saimnieku arī tiek vērtēta.
Piemērotība darbam ūdenī. Šajā vingrinājumā saimniekam ir jāspēj iesūtīt suni ūdenī, nepieskaroties tam un nemetot nekādas mantas vai kociņus. Par katru iemesto akmentiņu pienākas -1 punkts, lai gan saimnieks pats drīkst iet ūdenī, lai iedrošinātu savu suni. Tie suni, kas nu nekādi neiet ūdenī pat līdz vēderam, diplomu nesaņem.
Visu Latvijas Medību suņu kluba pārbaužu noteikumi atrodami te.
Kopumā iedzimto darba īpašību pārbaudes ir ļoti interesants un svarīgs pasākums, kas pēdējos gados kļūst aizvien populārāks un pulcē aizvien lielāku dalībnieku skaitu. Ja pirms astoņiem – desmit gadiem pārbaudes notika vienu reizi gadā un bija pieci līdz seši dalībnieki, tagad šis eksāmens norisinās trīs reizes gadā un uz to piesakās 15-20 suņu īpašnieku. Vaicāti, kādēļ tas ir vajadzīgs, kluba pārstāvji norāda, ka šādās pārbaudēs var noskaidrot suņu spējas un atbilstību šķirnes standartam lietās, kas attiecas uz konkrētās medību suņu šķirnes izmantošanas iespējām reālās medībās. Vienlaikus tas ļauj atlasīt labākos nākotnes vaislas suņus, kas modos šķirnes īpašības nākamajām paaudzēm.
Abonē žurnālu Medības!