Pēc ziemas miega pamodušies lāči ir izsalkuši un aktīvi meklē barību. Pēdējā laikā tie nereti manīti mednieku izliktajās kamerās pie dzīvnieku barotavām. Pētnieki norāda – kaut arī pēc ziemas miega lāči ir lēnīgāki, tomēr mežos, it īpaši Vidzemē, viņu klātbūtne nu jau ir jāņem vērā. Turklāt no ziemas miega mostas arī lāču mammas, kuras var būt agresīvas, ja jutīs, ka tiek apdraudēti lācēni, ziņo portāls Latvijas Sabiedriskie Mediji.
Tāpat jāņem vērā, ka no ziemas miega mostas arī lāču mammas, kuras var būt agresīvas, ja jutīs, ka tiek apdraudēti lācēni.
Mednieks Jānis Šmits ar lāčiem zināmā mērā ir uz tu – pērn ķepaiņi bija regulāri viesi pie viņa bišu stropiem, cerot uz medu un tos krietni papostot. Šogad Jānis lāčus redzējis mednieku izliktajās kamerās pie dzīvnieku barotavas netālajā mežā.
Lācis pie barotavas manīts arī Staicelē. Pētnieki norādīja – tā nav neparasta aina, ka lāči pēc ziemas miega izvēlas pulcēties tieši tur, jo dzīvnieki ir izbadējušies un meklē iespēju iegūt barību vieglākā un ātrākā veidā.
Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš sacīja: “Var izēst nedēļas vai mēneša devu, kas būtu paredzēta meža cūku pievilināšanai. To lācis apēd vienā vakarā vai naktī.”
Lāči Latvijā ir uz palikšanu, jo viņi te ir sākuši vairoties, kas nozīmē, ka populācija pieaugs. “Silavas” vadošais pētnieks norādīja: “2023. gada mūsu lāču monitoringa vērtējums ir, ka Latvijā uzturas 130 lāči. Ja pirms 10, 15 gadiem runājām par padsmit, kādiem 13, nu tas skaits jau ir desmitkārtīgi audzis.”
Lāči no ziemas miega mostas agrā pavasarī, bet viss atkarīgs no laikapstākļiem. Mazuļi dzimst ziemas guļas laikā; vidēji vienai lāču mammai metienā ir viens līdz trīs lācēni. Cilvēki lāčus pavasarī mana biežāk, jo viņi vēl nav tik uzmanīgi.
Mednieku vidū arvien vairāk izskan runas, ka, iespējams, Latvijā vajadzētu atļaut lāču medības. Tomēr eksperti norāda, ka tuvākajā laikā nav nepieciešams samazināt ķepaiņu populāciju.
Visu rakstu lasi ŠEIT!