Avots: jauns.lv
Pēdējā laikā gan uz Jūrmalas šosejas, gan tās tuvumā vairākkārt manītas mežacūkas. Izrādās, ka Mārupes novadā ir konstatētas vairākas, kurām ir Āfrikas cūku mēris.
Kā TV3 raidījumam Degpunktā stāsta Mārupes novada pašvaldības policijas priekšnieks Juris Jēkabsons, ir konstatētas mežacūkas, kuras slimas ar cūku mēri, un tās ienākušas novada teritorijā. Likumsargi sadarbojas ar medniekiem un Valsts meža dienestu, lai atrisinātu šo problēmu. Jēkabsons arī piebilst, ka Mārupes novadā nav fiksēti gadījumi, kad mežacūkas būtu uzbrukušas cilvēkiem.
Galvenie iemesli, kādēļ mežacūkas izvēlas cilvēkiem apdzīvotas vietas, ir pieejamā barība. Kā TV3 pauž Valsts meža dienesta pārstāvis Valters Lūsis, pastāv arī pieņēmums, ka mežacūkas varētu migrēt aktīvāk, bēgot no slimībām. Lai gan tas nav zinātniski apstiprināts, Lūša veiktais novērojums un analīze liek pieņemt šo teoriju.
Ja iedzīvotāji mana kritušus dzīvniekus, ir jāziņo konkrētajai pašvaldībai. Tā sazināsies ar uzņēmumu, kas nodrošina līķu savākšanu un utilizāciju. Jauns.lv iepriekš jau vēstīja par diviem gadījumiem novembrī, kad uz Jūrmalas šosejas bija uzskrējušas mežacūkas.
Uzziņai
Ikdnedēļas ziņojumā par Āfrikas cūku mēra uzliesmojumiem, ko nosūta Pārtikas un veterinārais dienests, redzams, ka pieaudzis slimo mežacūku skaits. Kopā visā Latvijā no 18. līdz 24. novembrim konstatētas 19 slimas mežacūkas. Kopā 2024. gadā konstatētas 1147 ar mēri slimas mežacūkas, kas ir par 276 vairāk nekā pērn šajā pašā laika periodā. Kopā skarti 33 novadi, 188 pagasti un 1 pilsētas teritorija.
Līdzšinējā pieredze Baltijas valstīs un Polijā liecina, ka meža cūkas ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) rezervuārs un izplatītājs. Būtiskākie slimības izplatīšanās ceļi ir dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, kā arī būtiska loma vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā dabā ir meža cūku līķiem. ĀCM vīruss ir ārkārtīgi izturīgs. Atšķirībā no Klasiskā cūku mēra (KCM), izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā no atkārtotas saslimšanas. Šī iemesla dēļ līdz šim vakcīna pret ĀCM nav izstrādātā, kas padara ĀCM apkarošanu meža cūku populācijā ārkārtīgi sarežģītu. Šī iemesla dēļ vienīgais efektīvais veids kā ierobežot ĀCM izplatību, ir radikāli samazināt meža cūku populāciju. Jo īpaši būtiski tas ir teritorijā, kur slimība vēl nav konstatēta.
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!