Rudens un ziemas periodā uz autoceļiem pasliktinās redzamība un pieaug sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Valsts meža dienests aicina sadursmē notriektos vai ievainotos dzīvniekus reģistrēt mobilajā lietotnē Mednis, kas palīdzēs noteikt precīzu atrašanās vietu un pieņemt lēmumus par turpmāko rīcību ar dzīvnieku.
31. oktobra rītā ceļa posmā Talsi – Valdemārpils notriekts alnis. Notikuma vietā redzētais liecina, ka sadursmē visticamāk iesaistīta smagā automašīna, jo nekas neliecina ne par bremzēšanas pēdām, ne automašīnas atlūzām. Savukārt alnim pēc trieciena lauzta pakaļkāja un plēsta vēdera plēve. PVD Ziemeļkurzemes vadītājs Ivars Koloda aicina autovadītājus būt īpaši uzmanīgiem, braucot ar automašīnu agrās rīta stundās un diennakts tumšajā laikā.
“Sadursme notika ceļa posmā Talsi – Valdemārpils. Pēc tam, kad ieraudzīju notriekto dzīvnieku, par to noziņoju lietotnē Mednis un Valsts meža dienestam. Tāpat notika komunikācija ar vietējo medību kolektīvu, kas parūpējās par notriektā dzīvnieka aizvākšanu. Pirms atbildīgo instanču sazvanīšanas, alnis atradies ceļa vidū un, acīmredzot, kāds bija parūpējies par to, lai to novāktu no ceļa, tādējādi atvieglojot satiksmes kustību. Pieļauju domu, ka alni notrieca smagā automašīna, jo uz ceļa nebija nekādu bremzēšanas pēdu, tāpat arī nekādu automašīnas stiklu vai citu atlūzu. Ļoti iespējams, ka smagā automašīna bija trāpījusi pa aļņa pakaļējo šasiju, jo viena no aizmugurējām kājām bija lauzta un plēsta bija arī vēderplēve ar visām no tā izrietošajām sekām,” komentē Ivars Koloda, PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs.
Tāda bija redakcijas versija par notikušo, bet mums uzrakstīja Agnese, sniedzot savu skatījumu tam, kas notika: “Rakstu Jums sakarā ar 31.oktobrī notriekto alni uz Talsi – Valdemārpils šoseju. Šo zvēriņu un redzēju ap pulksten 7.10 vai 7.15 no rīta vedot bērnus uz skolu. Tumšā laika dēļ gan neredzēju, kāda marka bij mašīnai vai kāda bija numura zīme, bet zinu, ka tā bija vieglā automašīna ķiršu sarkanā krāsā. Stāvēja divi cilvēki pie mašīnas un spīdināja lukturus, lai brīdinātu par negadījumu citas automašīnas, kas tai rīta brauca. Tātad šī mašīna atradās labās brauktuves malā ar sadauzītu kreiso mašīnas sānu, bet alnis gulēja kreisajā joslā pa vidu. Sākumā nesapratu, kas noticis, tāpēc arī nebija neprātā apskatīties, kas par mašīnu vai numura zīmi. Apbraucu nabaga zvēriņu pa kresās brauktuves daļu un tikai tad redzēju, kas ir noticis. Šie divi cilvēki, kas atradās pie mašīnas tai brīdī izskatījās, ka kādu gaida (treileri vai citu mašīnu, kas viņus varētu aizvilkt), jo neizskatījās, ka ar šo mašīnu vairs varēja pabraukt, jo gaismas nedega, mašīnas priekša bija sadauzīta. Tas ir viss, ko es zinu un varu pastāstīt Jums!”
UZMANĪBU! Ja uz ceļa notikusi sadursme ar meža dzīvnieku
Valsts meža dienests atgādina par rīcību, ja uz ceļa notikusi sadursme ar meža dzīvnieku:
– Pēc sadursmes zvanīt 112 vai 110 un informēt par notikušo.
– Ja cietuši cilvēki vai auto, sagaidīt Valsts policijas ierašanos.
– Par notriekto dzīvnieku policija informēs Valsts meža dienestu, kas pieņems lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieku.
– Ja nav cietuši cilvēki vai auto un pēc paziņošanas par negadījumu saņemta atļauja turpināt ceļu, lūgums reģistrēt notriekto dzīvnieku mobilajā lietotnē Mednis.
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Reģistrējot notriekto dzīvnieku mobilajā lietotnē Mednis, informācija par tā precīzu atrašanās vietu tiek nosūtīta uz Meža valsts reģistru un novirzīta atbildīgajai Valsts meža dienesta amatpersonai, kas pieņems lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieku. Precīzi norādīta atrašanās vieta palīdz dzīvnieku atrast pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk organizēt tā savākšanu. Lietotnē “Mednis” var ziņot arī par atrastiem kritušiem dzīvniekiem.
Mobilā lietotne Mednis bez maksas ir pieejama gan Android, gan Apple iOS ierīcēm. Valsts meža dienests iesaka jau laikus lejupielādēt lietotni mobilajos telefonos un apgūt tās lietošanu. Lai paziņotu par atrastu notriektu vai bojā gājušu dzīvnieku, lietotnē jāatver sadaļa Novērojumi, tālāk jāizvēlas veids Bojā gājis, jāatzīmē dzīvnieka suga un cita norādītā informācija. Tāpat nepieciešams augšupielādēt bojā gājušā dzīvnieka fotoattēlu.
Jāņem vērā, ka par bojā gājušo dzīvnieku jāziņo, atrodoties tieši notikuma vietā, jo lietotne automātiski nolasa tālruņa atrašanās vietas koordinātes. Tas nozīmē, ka mobilajā telefonā jābūt iespējotai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai. Ja iesniegšanas brīdī nav pieejams interneta savienojums, par to nav jāuztraucas – lietotne nosūtīs ievadīto informāciju, tiklīdz savienojums atjaunosies.
Valsts meža dienests atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods. Tāpat dienests brīdina, ka notriektā dzīvnieka patvaļīga novākšana no ceļa var būt bīstama veselībai vai dzīvībai. Par meža dzīvnieka savākšanu ir atbildīga pašvaldība, bet no ceļa braucamās daļas dzīvnieku var novākt ceļa pārvaldītājs. Ja notriektais dzīvnieks atrodas uz valsts autoceļa, par to var informēt VSIA Latvijas Valsts ceļi, zvanot uz bezmaksas diennakts infolīniju 80005555.
Turpinājumā apkopota informācija, kas nosaka juridisko pamatojumu rīcībai ar notriektu medījamu dzīvnieku
– Saskaņā ar Civillikumu meža dzīvnieki ir bezīpašnieka priekšmeti (Civillikums, 931. p. Par piegūšanas priekšmetu var būt: 1) dzīvi bezīpašnieka priekšmeti, it sevišķi meža dzīvnieki;)
– Medību likuma 4.p. nosaka, ka (1) Savvaļā dzīvojošie medījamie dzīvnieki kļūst par fizisko un juridisko personu īpašumu tikai pēc tam, kad tie ir nomedīti šajā likumā un citos medības reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
– Saskaņā ar Medību likumu piesavināties notriekto medījamo dzīvnieku ir aizliegts un par to ir piemērojams sods (Medību likums, 32.p. (24) Par medību produkcijas piesavināšanos piemēro naudas sodu fiziskajai personai no piecām līdz piecdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no divdesmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām.)
– Tā kā Valsts meža dienests veic medījamo dzīvnieku populācijas uzskaiti, tad arī par notriektiem medījamajiem dzīvniekiem ir jāziņo dienestam, kas pieņem lēmumu par turpmāko rīcību ar notriekto dzīvnieku (22.07.2014. MK noteikumi Nr. 421 “Medību noteikumi”, 105. p. Valsts meža dienesta amatpersona, saņemot informāciju par: 105.1. p. sadursmē ar motorizētu transportlīdzekli bojā gājušu medījamo dzīvnieku, reģistrē faktu un pieņem lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieka līķi;)
– Kad Valsts meža dienesta amatpersona ir pieņēmusi lēmumu par notriektā medījamā dzīvnieka savākšanu, tad saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu dzīvnieks ir jānovāc pašvaldībai, kuras teritorijā tas atrodas (Veterinārmedicīnas likums, 21.1 p. Pašvaldības nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku līķu savākšanu un iznīcināšanu.). To nosaka arī Medību noteikumi (22.07.2014. MK noteikumi Nr. 421 “Medību noteikumi”, 107.p. To medījamo dzīvnieku līķu savākšana, kuri rada draudus sabiedrības drošībai un veselībai, notiek atbilstoši veterinārmedicīnas jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.)
– Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu dzīvnieka, kas notriekts uz valsts autoceļa, novākšanu var veikt ceļa pārvaldītājs (Ceļu satiksmes likums, 6. p. Ceļa pārvaldītāja pienākumi, (1) Ceļa pārvaldītājam ir pienākums: 3) nodrošināt, lai nekavējoties tiktu novērsti šķēršļi, kas traucē satiksmi un apdraud tās drošību, bet, ja tas nav iespējams, nodrošināt bīstamo vietu aprīkošanu ar atbilstošiem satiksmes organizācijas tehniskajiem līdzekļiem līdz šo šķēršļu likvidēšanai;)
– Medījamo dzīvnieku uzraudzība atrodas Valsts meža dienesta kompetencē, savukārt nemedījamo un aizsargājamo dzīvnieku uzraudzība – Dabas aizsardzības pārvaldes kompetencē. Medījamo dzīvnieku sugu saraksts pieejams “Medību noteikumu” 3. punktā.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!