Sabiedrībā plašu rezonansi ieguvuši 9. decembra notikumi mednieku kluba Jaunmuižas Mežrags platībās, kur uz autoceļa Ventspils–Kuldīga–Saldus no braucošas automašīnas tika šauti brieži, rupji pārkāpjot medības reglamentējošos aktos minētās normas, kā arī ieroču apriti regulējošo normatīvo aktu prasības. Notikušais ticis nofilmēts un video izplatīts sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos. Valsts policija paziņoja, ka aizturējusi mednieku, kurš šāvis.
Latvijas Mednieku savienības (LMS) valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis nekavējoties nāca klajā ar paziņojumu, kurā aicināja ne tikai sodīt vainīgo, bet arī norādīja, ka LMS vērsīsies pie AS Latvijas valsts meži ar aicinājumu lauzt medību tiesību nomas līgumu ar šo klubu. Savukārt klubs paziņoja, ka no biedru vidus izslēgs minēto mednieku un izstāsies arī no LMS.
Vai šis notikums būtiski ietekmēs medniecību Latvijā, un vai klubs ir līdzatbildīgs par viena biedra pārkāpumiem, lai arī ļoti rupjiem?
Artūrs Surmovičs, LMS valdes loceklis:
“Jānorāda, ka jebkurš šāds atgadījums negatīvi ietekmē jebkuru mednieku. Un šī ietekme ilgtermiņā var būt visnotaļ taustāma katrai mednieku biedrībai. Piemēram, kāds zemes īpašnieks, kurš šaubījās par medību tiesību nomas līguma slēgšanu vai viņam iepriekš nebija saskarsmes ar medniekiem, šī gadījuma dēļ var lemt par līguma neslēgšanu. Diemžēl tāda ir cilvēku daba. Mēs visi grēkojam ar vispārināšanu, kuras dēļ šajā gadījumā cietīs godprātīgi mednieki. Neskatoties uz to, ka mednieku reputācija tikusi iedragāta, darbs pie mednieku tēla un kultūras veidošanas, tostarp pirms vairākiem gadiem izstrādājot Latvijas Mednieku ētikas kodeksu, neapstājas, un uzskatu, ka mednieku sabiedrība ilgtermiņā šo izaicinājumu pārvarēs, kļūstot tikai spēcīgāka. Patiesībā šī kopējā darba rezultāts ir redzams arī šobrīd. Pirmkārt, godprātīgie mednieku nekautrējas paust savu nosodījumu, otrkārt, salīdzinājumā ar citiem gadījumiem pagātnē sabiedrības reakcija bija citāda. Protams, atgadījums tika asi nosodīts, bet tajā pašā laikā tika demonstrēta izpratne, ka šis ir ārkārtas izņēmuma gadījums, kas nav attiecināms uz visu mednieku sabiedrību. Vēlos norādīt, ka katrs mednieks individuāli ir atbildīgs par visas mednieku saimes tēla veidošanu, un aicinu medniekus neaizmirst to!
Vai klubs ir pelnījis, ka tas tiek izformēts un tiek izbeigts medību tiesību nomas līgums? Vispirms ir jānošķir divi jēdzieni – tā sauktā izformēšana un līguma laušana. Ar izformēšanu, pieļauju, tiek domāta likvidācija, pēc kuras klubs vai biedrība beidz pastāvēt. Saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likumu biedrību likvidēt var paši biedri ar savu lēmumu vai tiesa ļoti īpašos gadījumos. Tātad runas par izformēšanu ir sevis un citu maldināšana. Šādas sekas klubam nedraud.
Kas attiecas uz lēmumu izbeigt līgumu ar AS Latvijas valsts meži, šādu lēmumu var pieņemt tikai un vienīgi Latvijas valsts meži medību tiesību nomas līgumā paredzētajā kārtībā. Latvijas Mednieku savienība iepriekš bija paziņojusi, ka vērsīsies pie Latvijas valsts mežiem ar šādu lūgumu. Ņemot vērā, ka Latvijas Mednieku savienība ir reģionu pārstāvniecībā balstīta organizācija, šis jautājums tiks izskatīts LMS valdē un Nacionālajā padomē, izvērtējot visus apstākļus. Šeit ir jāuzsver, ka šis LMS aicinājums kalpo arī kā organizācijas attieksmes paušana pret šo ārkārtējo gadījumu, kas varbūt kādam liks pārdomāt piekopto praksi un laboties, ja vēl nav sapratis, ka šāda rīcība ir nepieņemama. Normatīvajiem aktiem un ētikai atbilstošu medību nodrošināšana un veicināšana nav tikai Valsts meža dienesta, bet arī pašu mednieku pienākums.”
Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs:
“Viens šāds negadījums nevar atstāt iespaidu uz medniecību Latvijā kā tādu. Tas, ja viens autobraucējs šķērso krustojumu pie sarkanās gaismas, nenozīmē, ka nepieciešams diskvalificēt visus autobraucējus Latvijā. Jā, ir noticis ļoti rupjš noteikumu pārkāpums, taču tam ir piešķirta ļoti liela sabiedriskā rezonanse. Piespēlējot šai rezonansei, mēs brīžiem atkāpjamies no loģiskā saprāta.
Šādi pārkāpumi nav pieļaujami, un vainīgajam ir jāsaņem sods! Un cilvēks noteikti arī tiks sodīts. Bet šo notikumu nevajadzētu globalizēt un dramatizēt. Tiešā veidā neviens cilvēks notikuma brīdī necieta.
Tajā pašā laikā tajās pašās brīvdienās noslīka divi zemledus makšķernieki. Par to nerunā nemaz. Kāpēc? 2022. gadā medībās gāja bojā divi cilvēki, makšķerējot – 32… Bojāgājušo ir daudz vairāk. Tad padomāsim, kas ir bīstamāk – medības vai makšķerēšana.
Mednieki apzinās, kas ir atļauts un kas nav. Ja ir kāds, kurš pārkāpj šīs normas, tas ir tikai viņa personiskais pārkāpums un viņš personīgi saucams pie atbildības. Ja kāds konkrēti ir akceptējis šādas darbības, arī viņš ir līdzvainīgs.
Es lasīju Jāņa Baumaņa aicinājumu vērsties pret klubu. Ja šāda rīcība nav bijusi akceptēta un kluba vadītājs mednieku nav sūtījis ar uzdevumu šaut no braucošas automašīnas briežus, klubam nekādas saistības ar konkrētajām darbībām nav. Šo gadījumu saistīt ar kluba izformēšanu nav nekāda pamata. Tas atgādina padomju laikus, kad bija kolektīvā atbildība par kāda atsevišķa indivīda pārkāpumu. Tad tas bija modē, tika likvidēti klubi tāpēc, ka viens no biedriem bija bijis malumedībās. Mēs, man šķiet, dzīvojam citā laikmetā, un no šādiem aicinājumiem es atturētos. Biedra statuss ir katras organizācijas iekšējais jautājums, ko es neņemos komentēt. Tajā dienā bija daudzi kolektīva biedri, kuri vispār nebija medībās. Ar ko viņi ir nogrēkojušies, ja nepieciešams kolektīvs sods? Arī no juridiskā viedokļa šāds aicinājums ir nonsenss!”