Viesmedību organizēšana ir samērā jauns aktivitāšu veids Latvijas medību saimniecībā, kas attīstās diezgan strauji un tāpēc rodas nepieciešamība to reglamentēt. Jaunajos Medību noteikumos ir iekļauts jauns punkts, kas ir radījis daudz jautājumu.
Atbildība par viesmednieku
Medību noteikumu 50.1. punkts: Individuālajās medībās medību vadītāja pienākumi ir saistoši medību tiesību lietotājam vai tā pilnvarotajai personai, ja mednieks medī ar Valsts meža dienestā saņemtu atļauju ārzemniekam medīt Latvijas teritorijā.
Žurnāls saņem ļoti daudz jautājumu, kas ir saistīti ar šo jauno normu. Medību klubu vadītāji un citi nozarē iesaistītie cilvēki ir nesaprašanā, ko īsti tas nozīmē. Kāda atbildība var draudēt un par kādiem ārzemju viesa pārkāpumiem nāksies atbildēt medību tiesību lietotājam vai mednieku kluba biedram, kas uzņemsies palīdzēt šādu medību organizēšanā.
Pirmkārt prasīs atbildību no medību tiesību lietotāja
Par visu, kas notiek medību platībās, pirmkārt ir atbildīgs medību tiesību lietotājs, proti, mednieku biedrība. “Ja tiks konstatēts kāds pārkāpums, primāri mēs vērsīsimies pie medību tiesību lietotāja – mednieku kluba vadības, kura platībās tas ir konstatēts. Ja medību organizēšana būs uzticēta kādam konkrētam medniekam, nākamais jautājums būs viņam, jo tieši viņa pienākums ir informēt medniekus no ārzemēm par mūsu tiesību aktu prasībām un atbildību par pārkāpumiem,” saka Valsts meža dienesta (VMD) Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
Raugoties no pakalpojuma kvalitātes un mūsu valsts prestiža medību tūrisma organizēšanas jomā, arī ir tikai loģiski parūpēties par to, lai viesi no ārzemēm nepiedzīvotu nepatīkamus brīžus, saskaroties ar policiju vai inspektoru. “Ārzemnieks nevar zināt visas mūsu likuma un noteikumu nianses, tādēļ medniekiem, kas viesus uzaicina, ir pienākums viņus informēt. Katru gadu mēs saskaramies ar pārkāpumiem vai pārpratumiem, kas ir saistīti ar viesmednieku uzvedību un medību organizēšanu. Tieši tāpēc arī tika ieviesta šī jaunā prasība,” paskaidro VMD pārstāvis.
Jāpiebilst, ka tas cilvēks, kurš Valsts meža dienesta elektroniskajā sistēmā noformēs atļaujas ārzemju medniekiem medīt Latvijā, nenes atbildību par medību organizēšanu un iespējamajiem pārkāpumiem. Par visu atbildīgs būs medību organizētājs – medību tiesību lietotājs vai viņa norīkotā persona.
Atbildība par ārzemnieka pārkāpumiem
Ļoti daudz diskusiju izraisīja tieši atbildības definīcija, kas jaunajā noteikumu punktā ir izpalikusi. Kolēģi mednieki, kas ir iesaistījušies viesmedību organizēšanā, ir nobažījušies, ka būs jāmaksā lieli naudas sodi, bet par nopietnākiem gadījumiem var pazaudēt mednieka apliecību, ieročus vai vispār nonākt vietā ar restotiem logiem.
“Noteikumu 50.1. punktā minētā norma paredz administratīvo atbildību par Medību noteikumu un Medību likuma pārkāpumiem. Ja ārzemnieks atzīst, ka ir izdarījis pārkāpumu, uzņemas vainu, sauksim pie atbildības viņu. Savukārt, ja viņš visu noliedz vai aizbrauc, par nodarījumu būs jāatbild medību organizētājam. Tai skaitā arī jāmaksā sods, ja tāds pienāksies par konkrēto gadījumu. Mūsu praksē ir bijuši precedenti, kad viesmednieks ir izdarījis pārkāpumu un aizbraucis. Tad ir jāmeklē viņš rokā, jāalgo tulki. Tiesvedība līdz ar to ievelkas un maksā ļoti dārgi,” stāsta Valters Lūsis, piebilstot, ka tas ir tāpat kā gadījumā, ja konkrētā medību kluba platībās notiek, piemēram, nelikumīgas medības, kaut kas tiek nomedīts un noslēpts, VMD sauc pie atbildības medību vadītāju, nevis šo mednieku.
“Medību vadītājam ir jāziņo dienestam, ja kaut kas nelikumīgs ir noticis. Tā viņš noņem no sevis atbildību par šo pārkāpumu. Ja viņš to visu noslēpis, noklusējis, tad viņš pats arī atbild. Pārkāpums ir jāfiksē un par to jāziņo,” saka Valters Lūsis.
VMD pārstāvis uzsver, ka Medību likums reglamentē administratīvos pārkāpumus, kas attiecas uz medību organizēšanu, drošību, medījuma reģistrēšanu, medību sezonu ierobežojumiem un citiem aspektiem. Par krimināli sodāmiem pārkāpumiem, kas ir minēti Krimināllikuma 112. pantā Nelikumīgas medības, vai Ieroču aprites likuma normu neievērošanu atbildēs pats viesis.
Pēc dienesta Medību daļas vadītāja teiktā, jaunās noteikumu normas ieviešanu iniciēja aizvien pieaugošais zemes īpašnieku un medību tiesību lietotāju sūdzību skaits par dažādiem viesmednieku izdarītajiem pārkāpumiem. Viņš stāsta: “Tā ir vairāk preventīva norma, kas liks medību organizētājiem vērīgāk attiekties pret saviem pienākumiem. Nevar vienkārši palaist viesmednieku platībās, pat ja viņam iedod kartes vai kā citādi informē par robežām, un nelikties ne zinis. Ir jāņem vērā, ka viesis nepārzina platības un jaunā vietā orientēties nav tik vienkārši. Nereti viņi iekuļas visādās nepatikšanās. Tas rada pretestību no vietējiem iedzīvotājiem un citiem medniekiem un neveido labu priekšstatu par šo pasākumu kā tādu.”
Valters Lūsis atzīst, ka tādu gadījumu, kad viesmednieks apzināti izdara kādu pārkāpumu, nav daudz: “Pamatā viņi vienkārši nesaprot, ka ir kaut ko pārkāpuši un ko konkrēti ir izdarījuši nepareizi.”
Nezināšana neatbrīvo no atbildības. Ja viesmednieks nav informēts par ierobežojumiem vai noliedz savu vainu, VMD vērsīsies pie medību tiesību lietotāja pilnvarotās personas vai tieši pie kluba vadītāja un prasīs atbildību par pārkāpumu.
Līgums un karte palīdzēs, bet pārkāpums paliek pārkāpums
Medību tūrisma kompānijas vai starpnieki aktīvi meklē sadarbības partnerus Latvijā visu veidu medību organizēšanai. Vietējie klubi, kas saņem šādus piedāvājumus, nereti izvēlas veidot sadarbību, džentlmeniski vienojoties. Pamata arguments, kādēļ klubi atsakās parakstīt jebkādus līgumus ar konkrētiem nosacījumiem, ir bailes no varasiestāžu intereses.
Hunt.lv līdzdibinātājs un ļoti pieredzējis viesmedību organizētājs Arturs Pencis atklāj, ka viņa kompānija noslēdz līgumus gan ar viesmedniekiem, gan ar klubiem, kas tos uzņem savās platībās. “Mēs atrunājam visas nianses. Tostarp arī atbildību. Viesmednieki tiek informēti par Latvijas tiesību aktu prasībām un atbildību par pārkāpumiem, tiek apgādāti ar platību kartēm, ja tās ir sloku medības. Tā ir normāla prakse visā pasaulē. Ar medību tiesību lietotājiem mēs arī par visu vienojamies, ieskaitot gida pakalpojumus, kas tiek nodrošināti gan pārnadžu vai vilku, gan putnu medībās. Tiesa gan, mūsu valsts tiesību aktos tas nekur netiek prasīts,” stāsta mednieks.
Šāda prakse ir ļoti pareiza. Līgumi, kas tiek noslēgti ar medību organizētājiem, starpniekiem vai pa tiešo ar viesmedniekiem, nodrošina medību tiesību lietotājam aizsardzību gadījumā, ja viesis izdara kādu pārkāpumu. Šāda vienošanās var paredzēt, ka viesmednieks uzņemas visu atbildību par savu rīcību un kompensēs klubam zaudējumus, ja medību tiesību lietotājs tiks sodīts par ciemiņa izdarītajiem pārkāpumiem. Līgumus var slēgt ar katru mednieku atsevišķi vai ar autfiteri (angl. outfitter) – medību organizētāju.
Pēdējā laika hits viesmedību jomā ir sloku un ūdensputnu medības. Te ir savas nianses. Pirmkārt, mednieku skaits. Otrkārt, nepieciešamība strādāt vienlaikus vairākās medību platībās, nereti pārvietojot medniekus pat vienas dienas ietvaros, jo sloku un ūdensputnu medības ietekmē laika apstākļi un migrācijas norise.
Daži klubi, kas uzņem putnu medniekus, izvēlas fiksēt mednieku skaitu un uzvārdus katru dienu, liekot tiem parakstīt apliecinājumu, ka viņi ir noklausījušies instruktāžu par drošību un ierobežojumiem un saņēmuši platību karti.
Latvijas valsts meži lietotne LVM GEO sniedz iespēju ielādēt konkrētā medību kluba platību karti lietotāja telefonā. Atbilstošo failu medību tiesību lietotājs var iegūt, noslēdzot vienošanos par VMD Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) lietošanu. Šo failu var nosūtīt jebkuram LVM GEO lietotājam, un tas ļauj izsekot savai atrašanās vietai platībās.
“Viesmedību organizētāju, mednieku un medību tiesību lietotāju līgumi ir nozīmīgi, taču tie neatceļ pārkāpumu faktus, ja tādi ir konstatēti. Ja viesmednieks atzīs savu vainu, viss kārtībā. Ja ne, pie atbildības tik un tā sauks medību tiesību lietotāju vai viņa pilnvaroto personu,” paskaidro Valters Lūsis un uzsver: “Tā ir preventīva norma, kas liks klubiem un medību organizētājiem atbildīgāk izturēties pret tiesību aktu prasībām, pārdomāt medību organizēšanu un prasīt no viesiem vērīgāku attieksmi.”
Jāpiebilst, ka šāds līgums palīdzēs medību tiesību lietotājam un medību organizētājam no viesmednieka ieturēt kompensāciju par izdarītajiem pārkāpumiem.
Viss raksts pieejams žurnāla Medības jūnija numurā! Iegādājies to šeit!