Avots: Latvijas Sabiedriskie Mediji
Vietējie iedzīvotāji Rēzeknes novada Lūznavas pagastā ceļ trauksmi par vilkiem. Jau vairākās saimniecībās dzenāti mājlopi, cietuši un gājuši bojā suņi. Valsts meža dienestā skaidro, ka šobrīd Latvijā vilki sastopami aptuveni 75% teritorijas, un, lai turpmāk varētu palielināt medību kvotu, par katru postījumu obligāti jāziņo.
“Uzmanību! Lūznavas pagastā manīti vilki!” – liecina vairāku vietējo iedzīvotāju publikācijas sociālās tīklošanās vietnē “Facebook”. Viena no cietušajām ir arī piemājas saimniecības “Skudrīši” saimniece Svetlana Skudra. Mājas pagalmā Maiziku ciemā vilki saplosīja viņas suni.
“Domāju, ka tas mūs neskars, bet atnācu no rīta pabarot, acīs viss satumsa, likās, ka nokritīšu. Guļ – viss asinīs, ribas saplosītas, aizmugurējās daļas vispār nebija,” stāstīja Svetlana Skudra.
Valsts meža dienests par konkrētajiem gadījumiem informāciju nav saņēmis, viena persona ir ziņojusi Valsts policijai par pazudušu suni, kam, iespējams, uzbrukuši vilki.
Fiksējot postījumus, vietējiem medību kolektīviem Valsts meža dienests var izsniegt arī speciālas medību atļaujas vilku nomedīšanai, tāpēc ir svarīgi uzreiz ziņot gan par cietušiem, gan pazudušiem dzīvniekiem.
“Katrs gadījums ir svarīgs, jo tas parāda šīs sadaļas problēmu. No šiem 55 gadījumiem, kas mums ir fiksēti, kur ir vilku uzbrukums, 25 tieši ir Austrumu virsmežniecībā,” atklāja Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
Svetlana Skudra savukārt atzina: “Kā viņus iznīcināt vai kā viņus aizdzīt un kurp? Pilnīgi karš. Es baidos, no rīta un vakarā, cik vien agri iespējams, slēdzos ciet un neeju laukā. Man visu laiku liekas, ka jau kaut kur sēž un gaida.”
“Lai to izmainītu, ir nedaudz jāstrādā arī pie Sugu aizsardzības plāna. Atziņas, kas mums bija pirms pieciem gadiem, tās jau ir novecojušas. Šobrīd mums jāskatās ir elastīgāk uz šiem jautājumiem, lai iedzīvotāji varētu justies drošāk un tajā pašā laikā vilki būtu pietiekošā apjomā,” skaidroja Valters Lūsis.
Ņemot vērā izskanējušo sūdzību skaitu, Maltas apvienības pārvalde gatavo iesniegumu Medību koordinācijas komisijai ar aicinājumu iespējami ātri organizēt vilku medības tieši Lūznavas pagastā.
Pēc Valsts meža dienesta datiem šobrīd Latvijā vilku skaits varētu būt līdz 1400, un viņi ir klātesoši aptuveni 75% teritorijas.
Vai jāpārceļ dzinējmedības un no Kurzemes un Latgali jāved briežu buļļi? “Šauj garām!” #248 epizode
Abonē žurnālu Medības!