Lieliska ziņa, ko sen jau gaidījām!
Kā ziņo LATMA, 2024. gada 3.decembrī Bernes konvencijas Pastāvīgā komiteja nobalsoja par Eiropas Savienības priekšlikumu mainīt vilka (Canis lupus) aizsardzības statusu no stingri aizsargājama uz aizsargājamu.
Šī izmaiņa stāsies spēkā 2025. gada 7. martā, un pēc tam ES varēs pielāgot Biotopu direktīvas pielikumus atbilstoši jaunajai situācijai.
Ko nozīmē šī izmaiņa?
Šis lēmums dod dalībvalstīm papildu elastību vietējo vilku populāciju pārvaldībā. Tajā pašā laikā vilks saglabās aizsargājamas sugas statusu, un dalībvalstīm būs jānodrošina sugas labvēlīgs aizsardzības stāvoklis.
Vilku populācija Eiropā pēdējās desmitgadēs ir ievērojami pieaugusi, radot sarežģījumus lauku reģionos. Būtiskākās problēmas:
Mājlopu aizsardzība: Vilku uzbrukumi mājlopiem ir palielinājušies, izraisot ievērojamus zaudējumus lauksaimniekiem.
Konflikti ar vietējām kopienām: Pieaugošais vilku skaits veicina spriedzi starp dabas aizsardzības interesēm un lauku kopienu vajadzībām.
Nākamie soļi
Eiropas Komisija ir paziņojusi, ka tā piedāvās mērķtiecīgu Biotopu direktīvas tiesību aktu grozījumu, kas tiks iesniegts apstiprināšanai Eiropas Parlamentam un Padomei.
Līdz tam dalībvalstīm tiks sniegta papildu atbalsta iespēja, tostarp:
Finansējums un resursi: ES palīdzēs dalībvalstīm un lauksaimniekiem ieviest efektīvus aizsardzības pasākumus pret vilku uzbrukumiem.
Sabiedrības izglītošana: Veicinās līdzsvarotu pieeju starp dabas saglabāšanu un cilvēku vajadzību aizsardzību.
Vēsturiskais konteksts
2023. gada decembris: Eiropas Komisija piedāvāja mainīt vilka aizsardzības statusu, pamatojoties uz jaunākajiem datiem par pieaugošo populāciju un tās ietekmi.
2024. gada septembris: Priekšlikumu apstiprināja Eiropas Savienības pastāvīgā komiteja.
2024. gada novembris: Bernes konvencijas Pastāvīgā komiteja pieņēma lēmumu, balstoties uz Eiropas Savienības ierosinājumu.
Komentāri no Eiropas līderiem
Eiropas Komisijas prezidente Ursula von der Leyen uzsvēra šī lēmuma nozīmīgumu: “Svarīga ziņa mūsu lauku kopienām un zemniekiem. Bernes konvencijas lēmums pielāgot vilku aizsardzības statusu atspoguļo nepieciešamību panākt līdzsvaru starp savvaļas dzīvnieku saglabāšanu un mūsu iztikas līdzekļu aizsardzību.”
ES vides komisāre Jessika Rosvalla piebilda: “Vilku aizsardzības politika Eiropā ir bijusi veiksmīga, taču realitāte mainās. Pieaugošās vilku populācijas un ar to saistītie riski prasa elastīgāku pieeju populācijas pārvaldībai.”
Ko tas nozīmē Latvijai?
Latvijā vilki jau ir medījami dzīvnieki ar noteiktiem limitiem, un šīs sugas aizsardzības statuss tiek uzskatīts par labvēlīgu. Plānotās izmaiņas Bernes konvencijā, visticamāk, vienkāršos procedūras un nodrošinās lielāku elastību populācijas pārvaldībā. Tas varētu palīdzēt labāk risināt konfliktus starp lauksaimniekiem un plēsējiem.
Noslēgumā
Vilka aizsardzības statusa pielāgošana ir nozīmīgs solis, kas parāda Eiropas Savienības spēju pielāgoties mainīgajiem apstākļiem. Šīs izmaiņas ļaus dalībvalstīm efektīvāk pārvaldīt vilku populācijas, vienlaikus saglabājot to bioloģisko nozīmi un ilgtspējību.
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!