Sakarā ar vilku populācijas pieaugumu visā Eiropas teritorijā lopkopji arvien vairāk satraucas par uzbrukumiem mājlopiem. Tikmēr ne viena vien organizācija apkopojusi ieteikumus preventīvajiem pasākumiem, kas var novērst vilku un citu lielo plēsēju uzbrukumus mājlopiem. Tostarp metāla tīkla žoga ierīkošanu, kas papildināts ar divām elektriskā gana stieplēm. Vai tas tiešām pasargās no vilka uzbrukuma mājlopiem? Video no Michael Weiler Facebook konta.
Vilkam šķēršļu nav: Pat augsta sēta ganāmpulku nepasargās
Situācija satricinājusi apstākļus arī Nīderlandē, De Hoge Veluwe nacionālajā parkā, jo valsts līmenī radusies dilemma ar dažām nopietnām problēmām attiecībā uz savvaļas dzīvnieku pārvaldību, ekonomiskajiem zaudējumiem, biotopu, sugu aizsardzību un parka apmeklētāju gaidām.
De Hoge Veluwe Nacionālais parks atbalsta kontrolētu vilku pārvaldību visā Nīderlandē un to atturēšanu no parka, tostarp min iemelsus, kāpēc tas nepieciešams.
Vilki nereti tiek saukti par plēsējiem, kas atrodas barības ķēdes augšgalā. Dabiskos apstākļos tie galvenokārt medī pārnadžus, piemēram, staltbriežus, stirnas, mežacūkas. Mazāk dabiskos apstākļos vilks mielojas arī ar pieradinātām, saimniecībā audzētām sugām, piemēram, aitām un citiem mājlopiem gluži vienkārši tādēļ, ka meklē vienkāršāko un vieglāko iespēju atrast ēdmaņu.
Situācija De Hoge Veluwe Nacionālajā parkā kļuvusi gana kritiska – vilki ieraugor medījumu vienkārši ir spējīgi pārrāpties pāri žogam. Kopš 2021. gada, kad vilki ieradās teritorijā, tie nogalinājuši daudz muflonu, staltbriežu, stirnu un mežacūku. Lielākā problēma ir tā, ka vilki mēdz medījumu atstāt pusdzīvu, tādējādi palielinot dzīvnieka ciešanas.
De Hoge Veluwe Nacionālais parks neiebilst pret vilkiem, taču ir ļoti šaubīgs par to, vai vilku klātbūtne tādā blīvi apdzīvotā valstī kā Nīderlande ir vēlama. Tie lielā mērā apdraud tur esošo dzīvniekus, tostarp aizsargājamo dzīvniekus. Tāpat tiek norādīts, ka ilgadējais darbs sugu apsiamniekošanā parka teritorijā var iznīcināt mežu un lielo savvaļas sugu apsaimniekošanu parkā. Parka pārstāvji pauduši viedokli, ka vēlas būt pasargāti no vilku uzbrukumiem, un sniegt sabiedrībai plašāku viedokli par to, cik nopietnus postījumus spēj radīt vilks.