Latvijas sabiedrību kārtējo reizi satraucis gadījums, kad vilks saplosījis mājas mīluli – suni. Šoreiz Jelgavas novada Vilces pagastā. Pašvaldībai ir informācija par četriem gadījumiem, kad lauku mājās saplosīti suņi.
Vilces apkaimē medī vairāki medību kolektīvi. Žurnāls Medības sazinājās ar vietēja mednieku kolektīva Lazdas R vadītāju Kasparu Dugi. Viņš atklāja, ka posta darbus, visticamāk, pastrādājis viens vilks. Spriežot pēc dzīvnieka uzvedības un savvaļā pieejamā medījuma daudzuma, tas ir vecs un slims dzīvnieks.
“Vilces pagasts ir Lietuvas pierobežā, netālu no Jelgavas. Šeit uz vietas nav stabilas vilku populācijas. Iepriekš ir bijuši gadījumi, kad vilki šeit atnāk, taču ilgstoši neuzturas. Savlaik atsevišķi dzīvnieki arī nomedīti. Šobrīd vilkam netipiskā vietā – visai izcirstā un skrajā meža pleķītī – ir apmeties viens dzīvnieks. To liecina pēdas sniegā. Viņš tad arī dodas savos sirojumos. Pēc Valsts meža dienesta darbinieku lūguma aizbraucu pie pirmā saplosītā sunīša saimnieces. Dzīvnieks pazuda ap deviņiem no rīta, kad saimniece to izlaida no mājas, kamēr pati apģērbās. Mājinieku mīlulis bija satverts turpat aiz mājas stūra… Sākās meklējumi, kas visus aizveda uz puskilometru attālo mežu, kur krūmos suns arī bija apēsts… Dzīvnieks ir redzēts arī dienas laikā. Vilcē netrūkst ne cūku, ne stirnu. Šobrīd notiekošais liecina, ka vilks ir vecs un slims un suņi ir vienīgā iespēja viņam sev sagādāt medījumu. Taču šāds dzīvnieks apdraud visu sabiedrību,” pārliecināts mednieks.
Portālā apollo.lv, kur arī lasāms par šo notikumu, Jelgavas novada pašvaldība aicina iedzīvotājus pieskatīt savus mājdzīvniekus un mājlopus, savukārt mednieku kolektīvus aicina veikt intensīvāku medību procesu, lai traucētu vilkus, palīdzētu uzturēt plēsēju dabiskās bailes no cilvēka un mazinātu to koncentrēšanos kādā no teritorijām.
Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks uzskata, ka šāds aicinājums medniekiem liecina par to, ka pašvaldībā nav speciālistu, kas pārzina medību jomu un to, kā dzīvnieki reaģē uz traucējumu.
“Šādos gadījumos Valsts meža dienestam viennozīmīgi būtu jāizsniedz konkrētā dzīvnieka nomedīšanas atļauja. Šāds vilks ir kļuvis bīstams mājdzīvniekiem un nāk māju pagalmos. Ja tas uzturas vilkam netipiskā vietā, tam, visticamāk, ir kāda kaite vai liels vecums un vilks citādi tas sevi nodrošināt ar barību nespēj. Neņemos apgalvot, ka nākamais upuris nebūs bērns. Šādi dzīvnieki no populācijas jāizņem pēc iespējas ātrāk. Vietējai pašvaldībai, šajā gadījumā Jelgavas novada domei, ar attiecīgo lūgumu jāvēršas Valsts meža dienestā. Ja tas nereaģē pietiekami ātri, ir jāiesaista Zemkopības ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas.
Mēģinājums vilku aizbiedēt nepalīdzēs. To tikai aizdzīs uz citu mežu… Šādos gadījumos jālūdz pieredzējušu padoms, šajā gadījumā mednieku padoms.”
Raksts tapšanas laikā žurnāls Medības uzzināja, ka arī vietēji mednieku klubi Valsts meža dienestā vērsīsies ar lūgumu izsniegt konkrētā dzīvnieka nomedīšanas atļauju.
Šajā medību sezonā vilku nomedīšanas limits (300 dzīvnieku) tika izsmelts 2023. gada 15. decembrī.
Mainīs vilku aizsardzības statusu! Ko tas nozīmē Latvijai?
https://youtube.com/live/SPTHxXMXdzk
Par to, kas maina dzīvi, un mežacūku medībām. “Šauj garām!” #212 epizode
Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | e-žurnāls Mednieks/Makšķernieks