Janvāra izskaņā medijus pāršalca šokējoša ziņa – medību laikā Dienvidāfrikā, lauvu tēviņš uzbrucis un nāvējoši ievainojis mednieku. Konkrētā ziņa izplatījusies vietnē Twitter, un diennakts laikā tai bija 14,7 miljoni skatījumu, turklāt ziņa tika pārpublicēta vairāk nekā 18 200 reižu.
Trophy hunter is attacked and eaten live by the brother of the lion he's posing with for #Instagram photos…https://t.co/g8pp3N7Fyy
— Fight Haven (@FightHaven) January 27, 2023
Ziņu sākotnēji publicējusi vietne River City Post: “Neilgi pēc lauvas nomedīšanas kādās medību platībās Dienvidāfrikā, atrastas mednieka mirstīgās atliekas, kuram uzbrucis cits lauvu tēviņš. Lauvu mednieks ir pazīstams vietnē Instagram, kur publicē ainas no veiksmīgām medībām. Vīrieša kliedzienus dzirdēja pat netālu esošajā pilsētiņā Falaborvā, kas atrodas Dienvidāfrikas Limpopo provincē, Mopani rajona pašvaldībā. Taču lauva laiku lieki netērēja, un, līdz ieradās palīdzība, jau bija saplosīts teju viss cilvēka ķermenis, atstājot neskartu tikai vīrieša galvu. Policija saplosīto vīrieti ir uzskatījusi par vietējo traktoristu, līdz tika pamanīts viņa telefons, kurš joprojām straumēja tiešraidi vietnē Instagram, un vīrieti identificēja.”
Konkrētā ziņa pārpublicēta ar strīdus uz atriebību veicinošu virsrakstu, kas nenoliedzami raisa debates par trofeju medībām: “Trofeju mednieks, ko dzīvu apēdis nomedītās lauvas brālis, nošāvis lauvu tēviņu, lai padižotos Instagram ierakstā.” Bet jāņem vērā nianse, ka katrs raksta elements ir viltots.
Ziņa veidota no trīs savstarpēji nesaistītiem stāstiem. Izmantota kāda mednieka fotogrāfija, kas interneta dzīlēs atrodama jau gadiem ilgi, izdomāts stāsts un video, kas izgatavots sociālā eksperimenta laikā. Neskatoties uz to, ka ziņa acīmredzami ir viltota, vietnē Twitter tā raisījusi skarbas diskusijas par lauvu medībām, turklāt komentētāji izteikuši riebumu pret attēlā redzamo vīrieti un sievieti.
— tinchocarajero ⭐⭐⭐ (@tinchocarajero) January 27, 2023
Video sākotnēji tika publicēts vietnē YouTube, ar mērķi vērsties pret trofeju medībām. Turklāt videoklips bijis daļa no Austrālijas uzņēmuma sponsorēta sociālā eksperimenta un stāsts ir izdomāts. Tā ir viena no filmas The Viral Experiment epizodēm. Vairāk par filmu un tās mērķiem uzzini šeit.
Septiņus gadus pēc publicēšanas videoklips atkal dara tieši to, kas sākotnēji bijis paredzēts: apmānīt pasauli.
Medību demonizācija, svina aizliegums un medību izstāde Dortmundē. “Šauj garām!” #164 epizode
Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam