IF Apdrošināšanas Baltijā veiktā pētījuma dati liecina, ka 68% Latvijas, 64% Igaunijas un 57% Lietuvas iedzīvotāju visbiežāk cietuši ceļu satiksmes negadījumā ar meža dzīvnieku – stirnu. Tālāk secīgi ierindojas sadursme ar alni, kā arī ar mežacūkām. Pētījumā noskaidrots, ka sadursmēs ar meža dzīvniekiem ir iekļuvis katrs sestais Baltijas valstu iedzīvotājs. Sadursmes ar meža dzīvniekiem notiek salīdzinoši reti, tomēr sekas mēdz būt ļoti nopietnas, līdz ar to arī zaudējumu apmērs. If Apdrošināšanas dati atklāj, ka Latvijā šogad kopumā jau ir reģistrētas 220 tiešas sadursmes ar meža dzīvniekiem un vidējā izmaksātā atlīdzība ir 2000 eiro.
Smagi negadījumi, kuros iesaistīti meža dzīvnieki
“Laika posmā no augusta līdz novembrim trīs ceļu satiksmes negadījumos, no kuriem divi notikuši Kurzemes pusē un viens – Vidzemē, ar meža dzīvniekiem iesaistītās automašīnas vairs nebija iespējams atjaunot vai tika nodarīti būtiski bojājumi. Uz autoceļa Tukums – Kolka pēkšņi izskrēja mežacūka, autovadītājs centās bremzēt un mainīt
virzienu, taču no sadursmes izvairīties neizdevās un tika sadragāts automašīnas priekšējais atdurstienis jeb tautā saukts par bamperi, lukturi un viens no spārniem. Pēc sadursmes automašīna vairs nebija atjaunojama, īpašnieks pieteica KASKO negadījumu, kura atlīdzība novērtēta vairāk nekā 22 500 tūkstošu eiro apmērā. Savukārt Tukuma
novadā Jaunsātu pagastā, braucot Rīgas virzienā, starp zemi un ceļa aizsargbarjeru pēkšņi parādījās stirna un metās automašīnas priekšā. Arī šis auto tika pilnībā sabojāts, un zaudējumi novērtēti vairāk nekā 9000 tūkstošu eiro apmērā. Līdzīgs gadījums notika arī oktobra beigās Salacgrīvas novadā, kur sešas mežacūkas šķērsoja brauktuvi un, diemžēl, trieciena rezultātā būtiski cieta automašīna, kuras zaudējumi novērtēti vairāk nekā 9000 eiro apmērā,” stāsta If Apdrošināšanas Atlīdzību nodaļas vadītāja Līga Bērziņa.
Mēdz būt situācijas, kad avārija ir neizbēgama, un tad sekas palīdz novērst If KASKO apdrošināšana. If KASKO apdrošināšanas segumā ir iekļauta tieša sadursme ar dzīvnieku, kas var būt ne tikai meža iemītnieks, bet arī klaiņojošs suns, kaķis vai kāds cits dzīvnieks, un šajā situācijā netiek piemērots pašrisks, ja par negadījumu ziņots Valsts policijai un ir veikta negadījuma vietas fotofiksācija.
Kā būt uzmanīgiem tumšajā laikā?
Lielākais risks iekļūt avārijā ar meža dzīvnieku ir tieši rudenī, kad tumšais diennakts laiks iestājas agrāk un
redzamība būtiski samazinās. Rudenī dzīvnieki sāk migrēt, meklē barību, un visai bieži uzmaldas uz ceļa. Un kur parādās viens meža dzīvnieks – tur var sekot arī nākamais, iespējams, pat vesela ģimene. Turklāt dzīvnieku pazinēji brīdina, ka meža dzīvnieki visaktīvākie ir rītausmā un krēslas stundās, un īpaši piesardzīgiem jābūt ārpus pilsētas, mežmalās, netālu no ūdens tilpnēm.
Padomi
– Lietojiet drošības jostas, ievērojiet noteikto braukšanas ātrumu un esiet gatavi pie nepieciešamības
strauji bremzēt.
– Dzīvnieku var mēģināt aizbiedēt ar skaņas signālu, bet nav ieteicams ieslēgt tālās gaismas, jo tās
dzīvnieku var nobiedēt vēl vairāk.
– Ja sadursme ar meža dzīvnieku tomēr notikusi, informējiet par to Valsts policiju.
– Riepām un riepu protektoriem jābūt atbilstošām braukšanas apstākļiem, un no 1.decembra
automašīnai jābūt aprīkotām ar ziemas riepām.
– Atcerieties par If KASKO apdrošināšanas polisi – tā var pasargāt brīdī, ja notiks negadījums.
Šā gada jūnijā aptauju If Apdrošināšana veica sadarbībā ar institūtu KOG, tajā piedalījās 3000 respondentu.
Papildu informācija:
Laima Kristapsone
If Apdrošināšana Komunikācijas vadītāja
Tālr. 29658133; e-pasts: laima.kristapsone@if.lv
Negadījums katram transportlīdzeklim vismaz reizi 11 gados
Pēc Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotajiem datiem vidēji katrs transportlīdzeklis Latvijā vismaz reizi 11 gados ir bojāts kādā satiksmes negadījumā. Jāpiebilst gan, ka šī statistika attiecināma uz visu veidu ceļu satiksmes negadījumiem, ne tikai tiem, kuros iesaistīti meža dzīvnieki. Līdzīga statistika ir arī citās Eiropas valstīs. Novembrī Latvijas Auto asociācija nāca klajā ar informāciju par pētījumu Eiropas valstīs, kur minēts, ka izvērtējot automašīnu apdrošināšanu datus un to vēsturi, noskaidrots, ka automašīnas vecuma grupā 10+ ir simtprocentīgi kaut reizi bijušas iesaistītas vismaz vienā ceļu satiksmes negadījumā. Asociācijas prezidents Andris
Kulbergs norādīja, ka, ja cilvēks nolēmis pirkt auto, kas vecāks par desmit gadiem, un pārdevējs cenšas iestāstīt, ka auto nav cietis CSNg, jākļūst piesardzīgam. LTAB valdes priekšsēdētājs J.Abāšins aicina autoīpašniekus izmantot LTAB piedāvātos pakalpojumus lapā www.ltab.lv vai mobilajā lietotnē LTAB OCTA, kuri ļauj iegūt informāciju par sava esošā vai potenciālā spēkrata negadījumu vēsturi, noslēgtajiem apdrošināšanas līgumiem un citu svarīgu informāciju.