Ir dažādu sistēmu vītņstobru šaujamieroči, tāpat tiek piedāvāti dažādu garumu un resnumu stobri. Ko tas nozīmē, un kādēļ ir tādas atšķirības? Katra ieroču ražotāja uzdevums ir uzrunāt konkrētu potenciālo lietotāju grupu, lai tas būtu mednieks vienkāršais vai arī sporta entuziasts. Tāpat vienu uzrunā klasiskas vērtības, citam patīk kaut kas moderns, bet vēl kādam pie sirds būs kaut kas pavisam neparasts.
Klasiskā (Tikka, Sako, Steyr-Mannlicher, Sauer u. c.).
Šī būs visplašāk pārstāvētā sistēma, praktiski jebkurš ražotājs piedāvā modeli ar šo sistēmu. Parasti aizslēgs darbojas 60 grādu leņķī (leņķis var atšķirties dažādiem ražotājiem). Šai sistēmai parasti uzmanību pievērš tam, cik aizslēgam ir zobu, jo tas samazina aizslēga pagrieziena leņķi un tā ieroci iespējams ātrāk pārlādēt. Šī ir ļoti droša sistēma, kas tiek izmantota jau vairākus gadu desmitus. Katrs ražotājs mēģinājis šo sistēmu arvien uzlabot.
Plusi
- pārbaudīta, droša sistēma
- ļoti pieejams praktiski jebkuram zīmolam
- plaši pieejams ekonomiskajiem zīmoliem
Mīnusi
- jāpierod pie pārlādēšanas
- nepieciešams ilgāks laiks pārlādēšanai
Attēlos – klasiskais aizslēgs .22LR mazkalibra TOZ ierocim
In-Line Repeater vai pumpja tipa karabīne.
Viszināmākais modelis ir Krieghoff Semprio, kas ir ārkārtīgi neparasts un interesants ierocis. Ar šo modeli, kā uzskata Krieghoff, viņi ir izaicinājuši tradicionālo mednieku un šāvēju domāšanu, aizsākot pavisam jaunu ēru. Semprio izmanto atsitiena radītos ergonomiskos un kinētiskos spēkus, lai uzlabotu medību pieredzi. Šo sistēmu raksturo inovatīvs skatījums uz atsitienu, saprotot, ka tā spēku var izmantot jaunam medību karabīnes dizainam. Semprio pumpja tipa pārlādēšanas principu uzsāk tieši atsitiens. Tajā ziņā tā nav klasiska pumpja tipa pārlādēšanas sistēma, kad ar roku spēku jāpastumj uz priekšu pārlādēšanas mehānisms. Semprio gadījumā tieši atsitiens savā ziņā atslēdz pārlādēšanas mehānismu, intuitīvi vadot roku uz priekšu, tādējādi izmetot izšauto čaulīti. Kustība uz priekšu saglabā enerģiju, ko uzsācis atsitiens, vienlaikus ļaujot stingri turēt ieroci plecā. Grūti ir šo sistēmu aprakstīt, bet būtībā ierocis izstiepjas, līdzīgi kā nazi izvelkot no maksts, bet ne līdz galam.
Plusi
- inovatīvs risinājums
- dinamiska sistēma
- atšķiras no ierastā
Mīnusi
- nav lēts risinājums
- īpaši jāpierod pie šīs sistēmas
Attēlos – taisnais aizslēgs Blaser R8 ierocim
Taisnais aizslēgs
(Blaser R93, Blaser R8, Browning Maral, Merkel Helix).
Taisnie aizslēgi ir moderno laiku izgudrojumi, lai panāktu to, ka ar klasisko, nevis pusautomātisko karabīni var izšaut ļoti ātri. Taisnā aizslēga priekšrocība ir tāda, ka tas nav kā klasiskā versijā jāpaceļ uz augšu un tad jāparauj uz sevi, lai atvērtu. Taisnais aizslēgs pēc šāviena un arī izlādējot jāpavelk tikai uz sevi. Blaser R8 priekšrocība vēl ir tāda, ka aptvere un sprūda mēlītes mehānisms ir apvienoti vienā, kas nozīmē to, ka ierocis kļūst par kādiem 10 cm īsāks, līdz ar to arī ir vieglāks. Principā mehānisms darbojas kā pusautomātiskajam ierocim, tikai pēc šāviena medniekam ar roku aizslēgs jāpavelk uz sevi, lai ieroci pārlādētu.
Plusi
- sistēma ir moderna
- ātra, efektīva pārlādēšana
- ierocis (atkarībā no modeļa) ir īsāks un vieglāks
- uzticama un ērta drošinātāju sistēma
Mīnusi
- šīs sistēmas ieroči nav lēti
- daži gadījumi, kad taisnais aizslēgs nav izturējis šāviena spiedienu, ievainojot mednieku (Blaser ar pašlādētām patronām)
Pusautomātiskie vītņstobru ieroči (Browning Bar, Sauer 303 u. c.).
Princips tāds pats kā pusautomātiskajai bisei. Aptverē ielādē noteiktu skaitu patronu, un šāviens tiek veikts, nospiežot sprūda mēlīti, ieroci nepārlādējot. Tā kā pārlādēšanai tiek izmantotas atgāzes, ir nepieciešamas īpašas modifikācijas, lai šī tipa ieročiem uzmontētu trokšņa slāpētājus. Tāpat arī lielākoties lodes lidojuma ātrums ir mazāks, un tiek norādīts uz to, ka pusautomāti nav tik precīzi kā aizslēga karabīnes, bet to ietekmē dažādi faktori un šis apgalvojums nav viennozīmīgs. Tomēr pusautomātam ir vairākas priekšrocības – šaušana turpinās, nepalaižot vaļā karabīni, lai pārlādētu, ierocim ir mazāks atsitiens. Toties mehānisms ir sarežģītāks, vairāk kustīgu daļu.
Plusi
- šaušana bez pārlādēšanas
- mazāks atsitiens
- var izšaut ātri
Mīnusi
- likumā ir ierobežojums, cik patronas var ielādēt
- daudz kustīgo daļu – lielāka defektu iespēja
- problēmas uzmontēt trokšņa slāpētāju.
Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”