Valsts meža dienests (VMD) sadarbībā ar LVMI “Silava” jau vairākus gadus īsteno kārtību, kādā medniekiem ir jāziņo VMD par nomedītajiem vilkiem. Tas vajadzīgs, lai pētītu mūsu valsts vilku populāciju, pildītu Latvijas starptautiskās saistības attiecībā uz vilku aizsardzību un rūpētos, lai vilkus Latvijā varētu medīt arī turpmāk.
Vilks Eiropas Savienībā ir aizsargājams dzīvnieks, kuru Latvijā medīt ir atļauts. Protams, raugoties īstermiņā un no vietējā skatpunkta, lielo plēsēju aizsardzība Latvijā var likties neizdevīga un pat nevajadzīga. Tomēr, raugoties plašākā mērogā, vilks ir dabas sastāvdaļa, un rūpes par dabu ir kā Latvijas, tā Eiropas un pārējās pasaules kopīgs pienākums. Bez tam Latvija attiecībā uz vilkiem ir uzņēmusies starptautiskas saistības, kuru nepildīšana var novest pie tiesiskām un ekonomiskām sankcijām.
Informāciju vilku izpētei Latvijā pētniekiem lielā mērā snieguši tieši mednieki. Tie ir materiāli par tūkstošiem vilku, kas mūsu zemē nomedīti vairāk nekā 20 gadu gaitā. Cik zināms, šādu datu nav nevienā citā pasaules valstī, kur notiek lielo plēsēju medības.
Prasība pēc precīziem datiem nekādā gadījumā nav jāsaprot kā neuzticēšanās vai aizdomas par nepatiesas informācijas sniegšanu. Šādā veidā mednieki var sniegt vērtīgu, taustāmu ieguldījumu gan pēc iespējas labākā vilku populācijas izpratnē, gan arī tajā, lai vilku medības Latvijā varētu turpināties.
Atgādinājumam – īsa vilku medību instrukcija
1. Pirms vilku medībām pārliecinās par atlikušo nomedījamo vilku skaitu (to var izdarīt VMD mājas lapas sadaļā “Medības”, apakšsadaļā “ES sfērā esošo sugu monitorings”). Tas attiecas gan uz mērķtiecīgām vilku medībām, gan uz citu sugu medībām, kurās pastāv iespēja nomedīt vilku.
2. Nomedīšanas vietā nofotografē vilka zobus (priekšzobus un ilkņus) ar viedtelefonu tā, lai attēlā fiksētos vietas GPS koordinātes un datums. Fotografēt pašu vilku nav nepieciešamības. Ērti ir izmantot tādas aplikācijas kā “NoteCam” vai “Solocator”, kas parāda datumu un GPS skaitļus uzņemtajā attēlā.
3. Aizpilda aktu par lielā plēsēja nomedīšanu. Kad tas izdarīts, var sākt vilka pārvietošanu un apstrādi (pārnadžiem ir savilcējs, bet plēsējiem – nomedīšanas akts).
4. Ne vēlāk kā nākamās darba dienas laikā uz VMD centrālās administrācijas adresi medibas@vmd.gov.lv nosūta:
4.1 uzņemto vilka zobu attēlu;
4.2 nomedītāja mednieka apliecības numuru (vēlams arī telefona numuru);
4.3 informāciju par nomedītā vilka dzimumu un vecumu (jaunāks par gadu, jauns, vidēja vecuma, vecs).
5. Tuvākās darbdienas laikā sazinās ar VMD struktūrvienību un vienojas par plēsēja nomedīšanas akta aizvešanu/nosūtīšanu un medību atļaujas izsniegšanu.
6. Iesniedz vilka medību atļauju un pieteikumu Dabas aizsardzības pārvaldē CITES sertifikāta saņemšanai (tā nav obligāta prasība, taču vajadzība pēc CITES sertifikāta var rasties nākotnē).
7. Sadarbojas ar LVMI “Silava” darbiniekiem, kuri tuvākajā laikā sazinās ar mednieku par nomedītā vilka paraugu nodošanu.