Visiem zināms, ka veselīgs un sabalansēts uzturs ir visa pamats, lai saglabātu veselību, dzīvesprieku un mobilitāti. Ikdienas steigā nereti par to aizmirstam, tādā veidā nodarot sev pāri. Nevienam nav noslēpums, ka medījuma gaļa ir unikāls produkts, ko izmantot uzturā. Vēl jo vairāk, tā var būt lieliska izvēle tiem, kas vēlas notievēt!
Iemesli, kāpēc cilvēki nonāk pie lēmuma ievērot diētu ir dažādi. 31 gadu vecā Laura ir sertificēta dietoloģe Ņūmeksikā, un nodarbojas ar sirds un asinsvadu slimību ambulatoro ārstēšanu. Viņa piedalās medībās kopš trīs gadu vecuma, turklāt, sarunās ar pacientiem, viņa uzsver medījuma gaļas labās īpašības un norāda, ka tas ir lielisks olbaltumvielu avots. Viņa pati ir lielisks piemērams tam, kā sešu mēnešu laikā, mainot ēšanas paradumus, iespējams zaudēt vairāk nekā 30 kilogramus. Kā vienu no iemesliem viņa min aktīvu dzīvesveidu un kaloriju deficīta ievērošanu.
Meža gaļas uzturvērtība
Uzturvērtības tabulā norādītas dažādu meža dzīvnieku uzturvērtības 100 gramu lielā porcijā
Iepriekš minētie skaitļi ir noderīgi, taču medījumu gaļas patēriņa priekšrocības sniedzas krietni tālāk par uzturvērtības marķējumu. Piemēram, ar graudiem un kukurūzu barota liellopu gaļā ir daudz omega-6 taukskābju, kas organismā var palielināt iekaisuma faktoru un izraisīt aptaukošanos, diabētu, vēzi un reimatoīdo artrītu. Savukārt brieža gaļā ir vairāk omega-3 taukskābju.
Vēl viens veids, kā samazināt sirds problēmu vai insulta iespējamību, ir pīļu un zosu tauku iekļaušana uzturā. Tie satur ievērojamu daudzumu mononepiesātināto tauku. Mononepiesātinātie tauki var palīdzēt samazināt sliktā holesterīna līmeni asinīs un samazināt sirds slimību un insulta risku.
Izpratne par meža gaļu un diētu
Pamatu pamats, gatavojot medījumu, ir nepārcensties ar lieku piedevu pievienošanu. Lai cik fantastiska būtu medījuma garša, jāatzīst, ka neviens vien mājas pavārs šo garšu cenšas maskēt, pievienojot dažādus krēmus un mērces. Tādā veidā, gatavošanas laikā, liesā medījuma gaļa kļūst par kārtīgu kaloriju bumbu.
Patiesībā medījums, kas pagatavots bez visām šīm piedevām, garšo tieši tā, kā gaļai vajadzētu garšot, ja vien runa nav par riesta dzīvnieku.
Tiem, kas cenšas zaudēt svaru, uzturā ir jālieto tīra gaļa, kurai gatavošanas procesā pievienoti tikai sāls un pipari. Piemēram, tieši meža dzīvnieku karbonādes un filejas ir tie gaļas produkti, kas ir unikāli pēc savas garšas, un to garšu navajag maskēt. Ir cilvēki, kam negaršo konkrētu dzīvnieku gaļu, taču jāsaka, ka to baudot biežāk, garšas kārpiņas apradīs un ar laiku ikviens ir spējīgs iemīlēt meža gaļu un tās garšas, un uzturvērtības īpašības.
Augļi, dārzeņi un graudaugi
Kārtīga latvieša vakariņu ēdienkartē noteikti ir kartupeļu biezenis un kotletes, kas viss pārliets ar lielu daudzumu mērces. Taču cenšoties samazināt svaru, gaļu ieteicams papildināt ar krāsainiem augļiem un dārzeņiem. Piemēram, papriku un brokoļiem, nevis tikai kartupeļiem. Dietologi iesaka, ka šķīvi vajadzētu sakārtot sekojoši – 25-30% šķīvja satura ir meža gaļa, 50% ir dārzeņi, kas ir svarīgi šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu avoti, kas veicina sāta sajūtu un ir būtiski gremošanai. Piepildi pusi šķīvja ar dažādiem dārzeņiem: lapu salātiem, brokoļiem, spinātiem, ziedkāpostiem, burkāniem, papriku un citām sezonālām iespējām. Tos var lietot svaigus, tvaicētus vai viegli grilētus. Un atlikušie 20-25% ir ogļhidrāti, piemēram, pilngraudu produkti, kas palīdzēs uzturēt enerģijas līmeni.
Pilnu pieredzes stāstu var lasīt ŠEIT!
Daži efektīvi ieteikumi, kā notievēt, iekļaujot uzturā medījuma gaļu:
1. Izvēlieties liesu gaļu – Medījuma gaļā ir izteikti mazāks tauku saturs. Tas gan nenozīmē, ka arī medījuma gaļā nav iespējams atrast pa kādam taukainākam gabaliņam. Izvēlies liesos gaļas gabalus, piemēram, fileju, karbonādi vai šķiņķi, un izvairies no gabaliem ar lielāku tauku saturu.
2. Gatavo bez papildu taukvielām – Lai medījuma gaļa saglabātu savu liesumu, to var pagatavot uz grila, cepeškrāsnī vai sautēt ar minimālu eļļas daudzumu. Izmantojiet garšvielas un garšaugus, lai bagātinātu garšu, nevis taukus.
3. Sabalansē uzturu, iekļaujot dārzeņus – Medījuma gaļa satur daudz olbaltumvielu, kas palīdz saglabāt sāta sajūtu un veicina muskuļu masas uzturēšanu. Tomēr uzturā ir būtiski pievienot daudz dārzeņu, jo tie nodrošina šķiedrvielas. Mēģini kombinēt medījuma gaļu ar dažādiem dārzeņiem vai zaļumiem.
4. Ierobežo ogļhidrātu daudzumu – Ja vēlaties notievēt, ogļhidrātus vislabāk ir ierobežot, īpaši rafinētu cukuru un baltos miltus saturošus produktus. Tā vietā, ja nepieciešams ogļhidrātu avots, izvēlieties pilngraudu produktus, piemēram, brūnos rīsus, griķus vai kvinoju, bet lieto tos mazās porcijās.
5. Izmanto medījuma gaļu kā olbaltumvielu avotu ar sabalansētu kaloriju deficītu – Lai zaudētu svaru, ir nepieciešams kaloriju deficīts, t.i., patērēt mazāk kaloriju, nekā iztērē ķermenis. Medījuma gaļa ir lielisks lieso olbaltumvielu avots, kas veicina muskuļu masas uzturēšanu pat kaloriju deficītā.
6. Dzer daudz ūdeni – Ūdens palīdz uzturēt vielmaiņu un sāta sajūtu, kā arī atvieglo olbaltumvielu gremošanu.
7. Iekļauj medījumu ēdienreizēs, kad visvairāk nepieciešamas olbaltumvielas – Medījuma gaļu vislabāk iekļaut ēdienreizēs, kad nepieciešams lielāks olbaltumvielu daudzums, piemēram, pusdienās vai vakariņās, lai nodrošinātu ilgāku sāta sajūtu.
Šeit ir galvenās uzturvērtības, kas padara medījuma gaļu tik vērtīgu:
1. Augsts olbaltumvielu saturs – Medījuma gaļa ir olbaltumvielām bagāta, kas nepieciešamas muskuļu uzturēšanai, atjaunošanai un citām ķermeņa funkcijām. Olbaltumvielas arī palīdz saglabāt sāta sajūtu, kas var būt noderīgi svara kontrolei.
2. Zems tauku saturs – Salīdzinot ar liellopa vai cūkgaļu, medījumam ir zemāks kopējais tauku saturs. Tas ir īpaši vērtīgi tiem, kas cenšas samazināt piesātināto tauku uzņemšanu, lai izvairītos no sirds un asinsvadu slimībām.
3. Dzelzs un citi minerāli – Medījuma gaļa satur ievērojamu daudzumu dzelzs, kas viegli uzsūcas un nepieciešams asinsritei un enerģijas ražošanai. Papildus dzelzij, tā ir arī labs cinka un selēna avots. Cinks stiprina imunitāti, savukārt selēns ir svarīgs antioksidants, kas aizsargā šūnas no bojājumiem.
4. B grupas vitamīni – Medījuma gaļa ir bagāta ar B grupas vitamīniem, īpaši B12, kas ir būtisks nervu sistēmai un sarkanajiem asinsķermenīšiem. B6 un niacīns (B3) palīdz vielmaiņai un enerģijas ražošanai. Šo vitamīnu klātbūtne ir nozīmīga, jo tie bieži pietrūkst cilvēkiem ar nepilnvērtīgu uzturu.
5. Augsta bioloģiskā vērtība un tīrība – Medījuma gaļa parasti nāk no dzīvniekiem, kas dzīvo dabiskā vidē, nevis audzēti fermās. Gaļā ir zemāks antibiotiku, hormonu un citu piedevu risks, kas ir sastopams komerciāli audzētā gaļā.
Pats galvenais – nevajag pārspīlēt! Visā jāievēro mērenība, lai nodrošinātu to, ka tiek saņemts pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs. Un ja par kaut ko nav pārliecības, sazinies ar dietologu, lai rastu sev vēlamo rezultātu.
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!