Pēc vairāk nekā gadu ilgušām diskusijām šogad Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ir izsniegusi 140 saimniecībām atļauju ar letālām metodēm atbaidīt migrējošās zosis no sējumiem, lai pasargātu tos no postījumiem.
Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš norāda arī uz to, ka par pagājušo gadu lielākā daļa aprēķinātās nodarīto zaudējumu summas nemaz vēl nav samaksāta, bet pavasaris jau klāt un zosis atkal nodara postījumus.
“Klimatiskie apstākļi ir mainījušies, tādēļ arī novērojam šīs problēmas pieaugumu pēdējo trīs gadu laikā. Parasti šajā laika posmā, kad zosis migrē, Latviju klāj sniega sega, un migrējošiem gājputniem Latvija nav interesanta. Pašlaik tieši šo apsvērumu dēļ Latvija kļuvusi par gājputnu barošanās bāzi,” tā Juris Lazdiņš. “Igaunijā jau otro gadu pēc kārtas zemniekiem ir tiesības aizsargāt savus laukus no zosu bariem, pie mums šis būs pirmais gads!”
DAP norāda, ka saimniecībās, kurās migrējošo putnu apdraudētie kultūraugu sējumi ir līdz 100 hektāriem, atļauts iegūt ne vairāk kā piecas zosis, savukārt saimniecībās, kurām šādu sējumu platības pārsniedz 100 hektārus, atļauts iegūt ne vairāk kā desmit zosis. Saņemot atļauju, zemniekam ir tiesības pieaicināt mednieku, kurš var atbaidīt zosis no laukiem. Zosu atbaidīšana jāveic saskaņā ar medības reglamentējošiem normatīvajiem aktiem, gan ievērojot papildu nosacījumus.
Pirms zosu letālās atbaidīšanas medniekiem jāreģistrējas, aizpildot īsu tiešsaistes anketu, savukārt pēc zoss nomedīšanas jānosūta īsziņa pa tālruni 27775667, kā arī jāsniedz tiešsaistes atskaite par darbības veikšanu. Tāpat atļauja paredz zosu ieguvē izmantot tikai bezsvina munīciju, piedevām vēl ir atļauts iegūt tikai baltpieres, sējas un Kanādas zosis.
Kopā šogad tika iesniegti vairāk nekā 380 pieteikumi, lai saņemtu atļauju atbaidīt zosis no laukiem, bet atļaujas piešķirtas mazāk nekā pusei.