Šodien Ziemeļvidzemē uz mazajiem ezeriņiem sākusies zemledus makšķerēšanas sezona, liecina informācija sociālajos tīklos.
Tradicionāli kā viens no pirmajiem uz ledus ir trausies Latvijā pazīstamais Alūksnes puses makšķernieks Igors Dzilna, kurš ir izcils forelists, kā arī lielo asaru bļitkotājs Alūksnes ezerā.
Kā portālam “La.lv” atklāja I. Dzilna, ledus ir ļoti plāns un bīstams. Tādēļ, perfekti nepārzinot, kā tas ir veidojies, kurš ezers pārvilcis ledus vāku visātrāk, šobrīd ar bļitkošanas sezonas uzsākšanu nevajadzētu steigties.
Latvijas makšķernieku saimei ierasts, ka zemledus makšķerēšanas sezonu sāk Alūksnes puses bļitkotāji, kuri arī pēdējie pavasarī noslēdz ledus sezonu.
Pēdējās dienas Latvijā vērojams neliels sals, bet šorīt vietām Vidzemē sals pastiprinājies līdz mīnus 10 grādiem, liecina dati no meteoroloģisko novērojumu stacijām.
Desmit grādu sals reģistrēts Smiltenē, Madonā un citviet Vidzemes augstienē. Tā ir zemākā gaisa temperatūra valstī kopš marta.
Kā novēroja “La.lv”, arī Pierīgā mazie mežu ezeriņi, karjeri un dīķi aizvēja pusē sākuši pārvilkties ar plānu ledus kārtiņu. Taču ledus ir teju tikai ap centimetru biezs vai pat vēl plānāks.
Staigāšana pa ledu nav pilnībā droša arī ziemas vidū. Taču tiek uzskatīts, ka salīdzinoši droši var kāpt uz 10 centimetrus bieza ledus. Savukārt cilvēka svaru notur vismaz piecus centimetrus biezs ledus.
Jāņem vērā, ka ledus uzsalst nevienmērīgi, atkarībā no straumes, vēja virziena un ūdenstilpes dziļuma. Tādēļ, dodoties uz ledus, nepieciešams nodrošināties ar ledus cērti, ar ko pārbauda katru soli, dzelkšņiem vai irbulīšiem, kas var palīdzēt izkļūt uz ledus, ja gadās ielūzt.
Noteikti ir jāpaņem līdzi izturīga aukla, lai palīdzētu izkļūt uz ledus kādam citam bēdubrālim. Jāielāgo, ka mobilais tālrunis jātur pēc iespējas kādā no augšējām apģērba kabatām, lai tas būtu vieglāk sasniedzams glābēju izsaukšanai.
Vislabāk uz pirmā ledus copi doties vairākiem makšķerniekiem kopā. Kā arī palikt krastā, ja ledus tomēr izrādījies pārāk plāns.