Āfrikas cūku mēris Latvijā un kaimiņvalstīs nogalina tūkstošiem meža cūku un apdraud cūku fermas jau deviņus gadus. Zinātnieki apgalvo, ka līdz vakcīnas izstrādei pret Āfrikas cūku mēri vairs nav ilgi jāgaida. Šoziem ir konstatēti jauni Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi. Tas norāda, ka slimība pazust netaisās. Tāpēc ir nepieciešama vakcīna.
Āfrikas cūku mēra pētījumi ir iespējami, lielā mērā pateicoties tam, ka tieši Latvijā izdevās atrast novājinātu vīrusu, kas ir ļoti piemērots šo pētījumu veikšanai.
Bior zinātniskā institūta pētnieki Āfrikas cūku mēra vīrusus pēta jau devīto gadu, kopš minētā slimība ir atklāta Latvijā.
“Pirms 20 gadiem mēs pat iedomāties nevarējām, ka šis vīruss nonāks Latvijā.” Bior direktors Aivars Bērziņš uzsver, ka Āfrikas cūku mēris Latvijā joprojām ir jaunums. Taču, kopš vīruss atklāts mežacūkām, mūsu valstī ir paveikts ievērojams zinātniskais darbs.
“Latvijā izolētais vīruss ir ļoti labs prototips šīs vakcīnas izstrādē,” teic Bērziņš. Tieši Latvijā izdevās uziet un izolēt Āfrikas cūku mēra vīrusa paraugu, kas tagad tiek izmantots jaunas vakcīnas izstrādāšanai. “Pētījumos ir izmantoti gan Portugāles, gan Āfrikas izolāti, bet šis Latvijas ir parādījis, ka šis ir visdaudzsološākais,” saka Bior direktors.
Vakcīnas izstrādē tiek iesaistīti vairāku valstu zinātnieki. Pētnieki strādā pie tā, lai ne tikai iegūtu vakcīnu, bet arī testētu tās efektivitāti un drošību.
“Vairākas citas Eiropas laboratorijas iesaistītas ar pašu vakcīnas drošības pārbaudi un izstrādes tehnisko procesu, ar to šobrīd strādā spāņu kolēģi Madridē,” teic Bērziņš.
Tagad liels darbs priekšā ir vakcīnas testu veikšanai lauka apstākļos. Tas notiks divās valstīs, viena no tām būs Āfrikā, Kenija, bet otra Eiropā, kas pašlaik vēl nav izvēlēta.
Paredzams, ka jaunā Āfrikas cūku mēra vakcīna tiks izplatīta līdzīgi kā trakumsērgas vakcīna. Tie ir nelieli ēsmas kubiņi, kas no lidmašīnas tiek izkaisīti virs meža. Mežacūka, apēdot nelielo kubiņu, saņem vakcīnas devu.
Pirms vakcīnu ražošanas vēl ir jāizstrādā vadlīnijas un noteikumi, kā droši veikt vakcinēšanu. To, cik plaši un kādās valstīs vakcinēšana tiks veikta, un kā zinātnieki pārliecināsies par tās efektivitāti. Pēc vadlīniju izstrādes ražotāji varēs plānot savu darbu un ražot vakcīnu pret Āfrikas cūku mēri jau rūpnieciskos apjomos.
Bior pētījumu centra vadītājs paredz, ka jaunā vakcīna būs pieejama tuvāko divu trīs gadu laikā.
Avots: tv3.lv