Ikviena mednieka pienākums ir ne tikai atskaitīties sava kluba vadītājam vai atbildīgajai personai par nomedītajiem putniem un ierakstīt tos individuālajā reģistrācijas žurnālā.
Tā kā Latvijā jau daudzus gadus turpinās ornitologa Jāņa Vīksnes aizsāktais ūdensputnu monitoringa projekts, mednieki tiek aicināti ziņot par visām nomedītajām pīlēm un zosīm. Katrs no mums var palīdzēt zinātniekiem izprast atsevišķu sugu skaita dinamiku, tā iemeslus. Nākotnē šie dati dos iespēju ietekmēt situāciju, piemēram, ja kādas sugas populācija sarūk vai, gluži otrādi, palielinās.
Izmantojot zinātniski apstiprinātus datus, nosargāsim medības, kā tas jau ir noticis atsevišķās dabas aizsardzības teritorijās Latvijā, kur bija plānots ierobežot zosu medības.
Kā un kur ziņot par nomedītajām pīlēm
Informācija par nomedītajām pīlēm – sugu, vecumu un dzimumu, kā arī mednieka vārds, uzvārds un e-pasta adrese – jāievieto portālā nomedītie.org. Ieejot šajā mājaslapā un nospiežot pogu Ziņot, visus datus var pievienot ļoti ātri un ērti. Ja medībās tiek izmantots suns, neaizmirstiet atķeksēt!
Vienā kadrā var būt arī divi vai trīs putni. Ja nomedīts vairāk, zinātnieki lūdz veidot atsevišķus ziņojumus.
Lūk, daži pētnieku ieteikumi: Putni jānovieto atkarībā no sugas pazīmju izvietojuma. Piemēram, baltvēderi jānobildē gan no muguras puses, gan ar vēderu uz augšu, jo tā nav vienīgā suga, kurai ir balts vēders. Pīles jāsaliek atstatu cita no citas, pacenšoties izplest spārnus, lai ir redzami krāsu plankumi un spogulis, vai tāds ir vai nav. Viena fotogrāfija jāuzņem no astes gala, lai var noteikt putnu vecumu. Kā zināms, jauniem putniem astes spalvu gali ir aplūzuši, bet pieaugušiem smaili.
Kā un kur ziņot par nomedītajām zosīm
Latvijā nomedīto zosu datu apkopošana turpinās jau sesto gadu. Ūdensputnu monitoringa vadītāja Antra Stīpniece šogad pārņēma šo projektu no Latvijas Mednieku asociācijas, kas to uzsāka kā pilotprojektu, un sadarbosies ar bioloģijas zinātņu doktoru Dmitriju Boiko, kurš pērn apkopoja mednieku iesūtītos ziņojumus par zosīm, uz kā pamata tika veidota zinātniskā publikācija žurnālā Vides un Eksperimentālā Bioloģija (2019).
Mednieki, kuri iesaistījās datu vākšanā un līdz šim informāciju un nomedīto zosu fotogrāfijas sūtīja pēc adreses zosis@latma.lv, arī šogad var izmantot Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) speciālo e-pastu. Vēstulē jānorāda medību vieta, datums un mednieku vārds, uzvārds, tālruņa numurs. Par nomedītajām zosīm mednieki var ziņot arī portālā nomedītie.org.
Sagatavojot ziņojumu par nomedīto zosi, mednieki aicināti uzņemt trīs fotogrāfijas. No vēdera ar taisni izstieptu kaklu un no muguras tādā pašā pozā ar nedaudz ieplestiem spārniem. Trešajā fotogrāfijā ir jābūt redzamam zoss knābim profilā. Līdzīgi kā ar pīlēm, attēlā var būt divi trīs putni, taču svarīgi ir izveidot asu fotouzņēmumu, kas ļauj apskatīt visus knābjus un putnu ķermeņus.
Ieteikumi:
•Putns jāfotografē pietiekamā apgaismojumā.
•Attēlam jābūt asam.
•Nomedītos putnus nedrīkst salikt čupā vai sakarināt visus kopā vienā saišķī.
•Katram ziņojumam var pievienot vairākas fotogrāfijas.
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu