Vēl līdz 15. aprīlim Latvijā atļautas bebru un ondatru medības. Ziemai atkāpjoties šie Latvijas lielākie grauzēji kļūst aktīvāki, līdz ar to arī medības ir sekmīgākas. Kristaps Didže Dobeles pusē nomedījis bebru ar dīvaina izskata zobu – tas kā tāds durklis slienas gaisā. Tā kā bebru zobi nepārtraukti aug un tos nodeldē, bebram graužot kokus, šāds dīvains zobs liecina par kādu senāku traumu, nepareizu sakodienu vai kādu citu problēmu.
“Bebrs uzvedās normāli, bija apaļīgs, nekas neliecināja, ka tam ir kādas veselības problēmas. Bet tik iedomājieties, kas būtu, ja šis bebrs sastaptos ar medību suni!” stāsta Kristaps Didže.
Fakti par bebra zobiem
Bebriem ir gari priekšzobi, kas savu oranžo krāsu iegūst no aizsargājošās emaljas, kurai ir liels dzelzs saturs. Zobi aug nepārtraukti, bet bebru dzīvesveids un barība liek zobus nepārtraukti nodeldēt. Bebra zoba iekšpusē dentīns ir daudz mīkstāks nekā emalja zoba priekšējā pusē, tādēļ tas nodilst ātrāk. Bebra zobi nodilst nevienmērīgi, proti, veidojas tāda kā cērtņa forma, kas ļauj sekmīgi bebram tikt galā ar koku. Bebrs var lepoties ar ļoti veselīgiem zobiem, tiem ļoti reti tiek konstatēts kariess vai kādas citas problēmas, kas nomoka cilvēku, liekot apmeklēt zobārstu. Bebra zobu garums var būt no 20 līdz 25 mm. Ja bebram bijusi trauma un zobi vairs neveido pareizo formu, var rasties problēmas. Ir bijuši gadījumi, kad bebrs šā iemesla dēļ iet bojā. Ar nepareizi augošiem zobiem tie nespēj vairs baroties, sliktākajā gadījumā zobi turpina nepareizi augt un ieaug galvaskausā, dzīvnieku nogalinot.
Bebrs ar trim kājām
Tajā pat vakarā mednieks Aigars Strelēvics nomedījis bebru ar trim kājām – grauzējam trūka vienas priekškājas.
“Ceru, ka šis nav kāda nelikumīgi izmantoto aizliegto medību rīku rezultāts,” lēš Aigars.
Dzīvnieks var zaudēt kāju, ja iekļuvis nelikumīgi izliktā cilpā vai kājķeramajās lamatās, kuru izmantošana ne tikai Latvijā, bet arī Eiropas Savienībā ir aizliegta. Iespējams, ka kāja zaudēta arī kāda cita iemesla dēļ, to tagad būs ļoti grūti pateikt.