Avoti: Svenska Jägareförbundets, Natur Vards Verket un The Gurdian
Zviedrijā lāču medību sezona sākas 21. augustā un ilgst līdz 15. oktobrim. Šogad atļauts nomedīt 486 lāčus, jeb 20 % no kopējās lāču populācijas. Brūnie lāči Eiropā ir stingri aizsargājama suga, un, tāpat kā citus lielos plēsējus, tos drīkst medīt tikai stingri kontrolētos apstākļos.
Lai regulētu lāču skaitu un novērstu uzbrukumu skaitu mājdzīvniekiem un ziemeļbriežiem, tiek veiktas kontrolētas medības, atbilstoši medību noteikumiem. Par lāču medībām konkrētā apvidū lemj apgabala administratīvā padome, nosakot pieļaujamo medījamo lāču skaitu konkrētā apriņķī, atbilstoši pieejamajiem monitoringa datiem. Plānojot medības, ir jāiepazīstas ar apgabala administratīvās padomes vai Zviedrijas Vides aizsardzības aģentūras lēmumu par medībām konkrētajā apgabalā, lai zinātu, cik daudz licenču ir palikušas konkrētajā apgabala platībā.
Dabas aizsardzības aktīvisti apgalvo, ka lielās medību kvotas ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) direktīvu, kurā teikts, ka “stingri aizsargājamo sugu apzināta medīšana vai nogalināšana ir aizliegta”. Saskaņā ar ES noteikumiem šo aizliegumu var atcelt kā “galējo līdzekli”, lai aizsargātu sabiedrības drošību. Turklāt pētnieki esot nobažījušies, ka brūnais lācis dodas tādā pašā virzienā kā aļņu populācija Zviedrijā, kas kopš pagājušā gadsimta beigām ir samazinājusies par 60 %.
Brūnie lāči 20. gadsimta 20. gados Zviedrijā tika nomedīti gandrīz līdz izmiršanai, taču, pateicoties rūpīgai pārvaldībai, populācija atjaunojās un 2008. gadā sasniedza maksimālo līmeni — aptuveni 3300. Pērn tika nomedīts rekordliels skaits — 722 lāči. Šogad izsniegto atļauju skaits par 236 mazāks.
Zviedrijā regulētas un ilgtspējīgas lāču medības ir nepieciešamas vairāku iemeslu dēļ:
Populācijas kontrole: Lāči ir plēsēji ar augstu reproduktīvo spēju, un to populācija var ātri pieaugt. Ja lāču populācija netiek kontrolēta, tā var izraisīt ekosistēmas līdzsvara traucējumus, palielinot konkurenci par resursiem starp dažādām sugām.
Konfliktu mazināšana: Pārlieku liela lāču populācija var izraisīt vairāk konfliktu starp cilvēkiem un lāčiem. Tas ietver uzbrukumus mājlopiem, postījumus lauksaimniecības kultūrām un pat bīstamus saskarsmes gadījumus ar cilvēkiem. Regulētas medības palīdz mazināt šo konfliktu risku, kontrolējot lāču skaitu.
Bioloģiskās daudzveidības saglabāšana: Pārāk liels plēsēju skaits var negatīvi ietekmēt citas dzīvnieku sugas, samazinot to populācijas. Medības palīdz uzturēt ekosistēmas līdzsvaru, nodrošinot, ka neviena suga nekļūst pārmērīgi dominējoša.
Medību kultūras uzturēšana: Zviedrijā medības ir nozīmīga tradīcija un kultūras daļa. Regulētas medības nodrošina, ka šī tradīcija tiek saglabāta, vienlaikus nodrošinot, ka tā tiek veikta ilgtspējīgi un ar cieņu pret dabu.
Zinātniskā pārvaldība: Regulētas medības tiek balstītas uz zinātniskiem pētījumiem un populācijas monitoringu. Tas nozīmē, ka lēmumi par medību kvotām un sezonām tiek pieņemti, balstoties uz datiem par lāču populācijas stāvokli, nodrošinot, ka medības neapdraud sugas ilgtspējību.
Kopumā regulētas un ilgtspējīgas medības ir būtiskas, lai nodrošinātu līdzsvaru starp lāču populāciju un citu sugu labklājību, samazinātu cilvēku un dzīvnieku konfliktus un saglabātu dabas resursus nākamajām paaudzēm.
Katru gadu jākārto lāču medību eksāmens
Pirms katras lāču medību sezonas, medību kolektīviem un individuālajiem medniekiem, kas plāno medīt lāčus, ir jākārto eksāmens, tostarp šaušanas pārbaudījums. Tas nepieciešams, lai atjaunotu un uzlabotu mednieka zināšanas par lāču medībām, un mazinātu lāču uzbrukumu risku medību laikā.
Ilgtspējīgas lāču medības ar mērķi novērst postījumus
Zviedrijas Vides aizsardzības aģentūra ir deleģējusi tiesības lemt par ilgtspējīgām lāču medībām apgabalu administratīvajām pārvaldēm visā valstī, izņemot Gotlandes apgabalu. Nepieciešamības gadījumā iestādes var lemt par medībām visa gada garumā. Medību sezona konkrētajā gadījumā ir noteikta lēmumā par ilgtspējīgām medībām ar mērķi novērst lāču nodarītos postījumus:
– Lēmumu par medībām pieņem apgabala administratīvā padome. Pieteikumi medībām jāiesniedz tās apriņķa administratīvajā pārvaldē, kurā paredzēts medīt.
– Medības var atļaut, lai novērstu nopietnu kaitējumu ziemeļbriežiem, mājlopiem un citam īpašumam.
– Medību nepieciešamību izvērtē katrā gadījumā atsevišķi.
– Atsevišķos gadījumos, ja var uzskatīt, ka lācis apdraud sabiedrības drošību, policija var pieņemt lēmumu to likvidēt saskaņā ar Zviedrijas Medību likuma 9. pantu.
Informācija par nomedītajiem lāčiem tiks atjaunota katru dienu līdz 6. septembrim. To iespējams apskatīt ŠEIT!
Katrs nomedītais lācis tiek pārbaudīts!
Apgabala administratīvās pārvaldes inspektori pārbauda katru nomedīto lāci, no tā ņemot paraugu. Nacionālais veterinārais institūts var izmantot šos paraugus, lai noteiktu, piemēram, lāča vecumu. Iegūtie paraugi tiek izmantoti lāču monitoringa veikšanai un sugas izpētei. Medījot saskaņā ar licenci, medību tiesību īpašnieks var paturēt lāča ādu.
Šarms bija pukstens četriem, ja viss tika kvalitatīvi izpildīts. “Šauj garām!” #245 epizode
Abonē žurnālu Medības!